Француска музика

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Едит Пјаф најмногу ја почитувам од франциските пејачи ќе напишам нешто за неа. Многу малку млади генерации знаат за неа. За Едит Пјаф има многу за кажување.

кратка историја

Едит Пјаф родена како Едит Џована Гасион на 19 декември 1915 во Париз, почината на 10 октомври 1963 била француска пејачка. Потекнувала од сирамашно семесјство, мајка и била пејачка која пее за да зароботи некој денар, а татко и циркуски изведувач. На почетокот живеела со нејзината баба која била алкохоличарка и каде што немало никакви услови. Потоа татко и ја однел во јавна куќа на која сопственик била нејзината баба која што се грижела за Едит со помош од своите работнички, таму по неколку години се здобила со болеста кератит(губење на видот). Видот го повратува со што се помолилила на гробот на Тереза Мартин. Таа со пеење започнала на 14години со татко и кој на улица извршувал циркуски акробации. На 17 год. родила вонбрачно дете од својот љубовник кое починало од менигитис.
Во 1935год пеела во кабарето на Луј Лепле кој и го дал името la Môme Piaf. Оттогаш започнува нејзината кариера со која се прославува насекаде со својот необичен глас, станала една од најславните француски пејачки. Починала во 1963год. од рак на јетрата.

Моќен глас, прекрасни песни.
Некои песни од неа, кои ќе ве наежат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sagittarius

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Овие ми се омилени француски песни

Во наредна прилика повеќе :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
алор оф дансс мноо мизерна трака, мноо мизеран спот, музика, појање, текст.СФЕ !
КАКО Прво не е француска, мислу дека е туниз или мароко...или негде там!„
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
алор оф дансс мноо мизерна трака, мноо мизеран спот, музика, појање, текст.СФЕ !
КАКО Прво не е француска, мислу дека е туниз или мароко...или негде там!„
хахахха на кој јазик е?на шпански?:rofl