Филмски лексикон

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,367
4,942
1,173
Филм: The Count of Monte Cristo
Жанр: трилер-мистерија, авантура
Драма: Forrest Gump, One flew over cuckoo's nest
Крими: Leon: The Professional
Акција: The Matrix
Трилер: The Game
Мистерија: Shutter Island, Фајкла
Хорор: Blade :D
Комедија: The Grand Hotel Budapest, Home Alone 1/2, Викенд на мртовци
Анимиран: Despicable me, Hotel Transylvania, The Croods
Македонски филм: Викенд на мртовци, Тетовирање, Големата вода, Црно семе...
"Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : The secret in their eyes, Pan's labyrinth
Актер и актерка: Том Хенкс /
Филмски лик: /
Режисер: Вес Андерсон, Нолан
Серија: Psych
Сериски лик: Ш. Спенсер

Потценет филм: Не ми текнува
Преценет филм: Волкот од Волстрит, Шошенк ридемпшн, Проџект Икс
Топ 3 најглупави филмови: Волкот од Волстрит, Frozen (2010), Проџект Икс
Најомразен/а актер/ка: Кевин Бејкон
Најдобра филмска деценија: /
 
  • Like
Реакции: melpomena

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,411
1,103
Филм: A.I. Artificial Intelligence
Жанр: Драма, Акција, Трилер
Драма: Changeling
Крими: /
Акција: Die Hard, Taken 1
Трилер: The Butterfly Effect
Мистерија: The Prestige, Shutter Island
Хорор: The Conjuring
Комедија: White Chicks
Анимиран: Ice Age, The Croods
Македонски филм: Сенки, Цено семе...
"Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : El Orfanato
Актер и актерка: Шон Конери ,Хелен Мирен, Брус Вилис, Мерил Стрип, Анџелина Џоли, Лиам Нисон
Филмски лик: Хелен Мирен како Victoria
Режисер: /
Серија: Game of Thrones
Сериски лик: Daenerys Targaryen

Потценет филм: /
Преценет филм:дефинитивно The Wolf of Wall street
Топ 3 најглупави филмови: Повеќето на Адам Сендлер
Најомразен/а актер/ка: Kevin Bacon
Најдобра филмска деценија: 90`
 
  • Like
Реакции: melpomena and Altaïr

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,635
5,810
1,153
27
Western Sky, Land of Oz.
Филм: Leon: The Professional
Жанр: Драма
Драма: Cloud Atlas / The Pianist;
Крими: Goodfellas;
Акција: Saving Private Ryan;
Трилер: Memento;
Мистерија: Donnie Darko;
Хорор: /
Комедија: Airplane!, Викенд на мртовци;
Анимиран: Bambi / Dumbo;
Македонски филм: Пред дождот;
"Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : La vita e bella, Amelie Poulain;
Актер и актерка: - Jack Nicholson / Natalie Portman, Hilary Swank;
Филмски лик: Аtticus Finch (To Kill a Mockingbird) / Oda (Ghost);
Режисер: /
Серија: Agatha Christie's Poirot;
Сериски лик: Hercule Poirot;

Потценет филм: Dead Poets Society, The Breakfast Club, The Perks of being a Wallflower;
Преценет филм: Lost in Translation, Breakfast at Tiffany's, Eternal Sunshine of the Spotless Mind;
Топ 3 најглупави филмови: Lucy, Don Jon, American Pie;
Најомразен/а актер/ка: Adam Sendler, Ben Stiler, Jim Carrey, Kristen Bell;
Најдобра филмска деценија: 1989/99.
 
  • Like
Реакции: Aristokrat and Altaïr

Carmichael02

Истакнат Член
12 август 2016
6
3
103
21
Филм: XXX return of the xander cage
Жанр: Акција
Драма: Me before you
Крими: The walf of wall street
Акција: The fate of the furious
Трилер: Lucy
Мистерија: /
Хорор: Ouija: Origin of Evil
Комедија: Pitch Perfect
Анимиран:Inside out
Македонски филм: Трето полувреме
"Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : /
Актер и актерка: Zac Efron, Jennifer Lawrence
Филмски лик: Letty Ortiz
Режисер: /
Серија: 13 reasons why
Сериски лик: Elena Gilbert

Потценет филм: Walk of shame
Преценет филм: La la land
Топ 3 најглупави филмови: Gone girl, Boyhood, If i stay
Најомразен/а актер/ка: Amy Poehler
Најдобра филмска деценија: 2006
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
719
1,867
1,103
Филм: Requiem For A Dream, The Shawshank Redemption. Невозможно ми е да се одлучам помеѓу овие 2;
Жанр: драма, sci fi;
Драма: Dead Poets Society, Detachment, The Green Mile;
Sci - fi: 2001: A Space Odyssey, The Zero Theorem, The Man from Earth, од поновиве Ex Machina и Интерстелар ептен ме бендисаа;

Романтичен: Dangerous Liaisons иако не е баш "класично" романтичен, The Painted Veil, Pride and Prejudice;
War: Full Metal Jacket;
Крими: American History X, A Clockwork Orange, The Silence of the Lambs може тука да оди?
Акција: The Dark Knight, ајде и Logan нека оди тука;
Fantasy: Star Wars и тоа: 5,4,6,7,3,2,1. И Rogue One ме бендиса;
Трилер: Fight Club, The Machinist;
Мистерија: Pi, Donnie Darko;
Хорор: Ич не го сакам овај жанр, али ајде ако треба да бирам The Shining;
Комедија: Naked Gun (плачам од смеење на овај), ајде и Deadpool нека оди тука оти умрев тогаш на кино, а и дома кога ќе го гледам ко нездрава се смеам.
Анимиран: Најтешка одлука ова, оти сум како дете за анимирани. Али ајде How To Train Your Dragon. Од класиците на сите сум мрсул, на Бамби, Дамбо, Мулан го сакам исто многу;
Македонски филм: Солунски патрдии, Пред Дождот си е класика;

"Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : Rich Kids (Дански), Irreversible на Гаспар Ноа;
"Женски": Breakfast at Tiffany's, Роман Холидеј;
18+: Nine And A Half Weeks (Секое девојче овај треба да го има изгледано по мое:giggle), Damage;
Актер и актерка: Кристијан Бејл, а ги почитувам премногу Кевин Спејси и Раде Шербеџија. Едвард Нортон порано не го сакав, целосно ми се смени мислењето за него. Mи бил антипатичен (не знам и јас како), сега ми е еден од најдобрите. Од актерки Одри ми е all time favorite;
Филмски лик: Derek Vinyard (American History X), Vader (Star Wars);
Режисер: Stanley Kubrick, Darren Aronofsky;
Серија: Friends, Breaking Bad, Six Feet Under, Spartacus;
Сериски лик: Чендлер Бинг (Friends), Хајзенберг (Breaking Bad), Спартак (Spartacus, Енди кога го глумеше);
Потценет филм: Ноа на Аронофски не доби симпатии, мене ми е баш океј. Исто Whiplash мислам дека заслужи уште повеќе, ама некои ме караат дека не бил потценет.
Преценет филм: Ванила Скај. Отров.
Топ 3 најглупави филмови: Mad Max со Том Харди, The Wolf of Wall Street, Jupiter Ascending (Ова срање е од режисерите на Матрикс. Се вратија со Sense8 иначе уште еднаш немаше шанси да гледам нешто од нив);
Најомразен/а актер/ка: Не дека ги мразам ама Бен Афлек и Скарлет Јохансон ич не ги сакам.
Најдобра филмска деценија: Од секоја си имам по некој омилен филм.
 
  • Like
Реакции: Outrider and Saladin