1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Филмски лексикон

Дискусија во форумот 'Филм' започната од Хоуп*, 27 октомври 2014.

 1. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Филм: The Count of Monte Cristo
  Жанр: трилер-мистерија, авантура
  Драма: Forrest Gump, One flew over cuckoo's nest
  Крими: Leon: The Professional
  Акција: The Matrix
  Трилер: The Game
  Мистерија: Shutter Island, Фајкла
  Хорор: Blade :D
  Комедија: The Grand Hotel Budapest, Home Alone 1/2, Викенд на мртовци
  Анимиран: Despicable me, Hotel Transylvania, The Croods
  Македонски филм: Викенд на мртовци, Тетовирање, Големата вода, Црно семе...
  "Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : The secret in their eyes, Pan's labyrinth
  Актер и актерка: Том Хенкс /
  Филмски лик: /
  Режисер: Вес Андерсон, Нолан
  Серија: Psych
  Сериски лик: Ш. Спенсер

  Потценет филм: Не ми текнува
  Преценет филм: Волкот од Волстрит, Шошенк ридемпшн, Проџект Икс
  Топ 3 најглупави филмови: Волкот од Волстрит, Frozen (2010), Проџект Икс
  Најомразен/а актер/ка: Кевин Бејкон
  Најдобра филмска деценија: /
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mystique

  Mystique Староседелец

  Зачленет на:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  753
  Допаѓања:
  1,411
  Филм: A.I. Artificial Intelligence
  Жанр: Драма, Акција, Трилер
  Драма: Changeling
  Крими: /
  Акција: Die Hard, Taken 1
  Трилер: The Butterfly Effect
  Мистерија: The Prestige, Shutter Island
  Хорор: The Conjuring
  Комедија: White Chicks
  Анимиран: Ice Age, The Croods
  Македонски филм: Сенки, Цено семе...
  "Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : El Orfanato
  Актер и актерка: Шон Конери ,Хелен Мирен, Брус Вилис, Мерил Стрип, Анџелина Џоли, Лиам Нисон
  Филмски лик: Хелен Мирен како Victoria
  Режисер: /
  Серија: Game of Thrones
  Сериски лик: Daenerys Targaryen

  Потценет филм: /
  Преценет филм:дефинитивно The Wolf of Wall street
  Топ 3 најглупави филмови: Повеќето на Адам Сендлер
  Најомразен/а актер/ка: Kevin Bacon
  Најдобра филмска деценија: 90`
   
  На melpomena и Altaïr им се допаѓа ова.
 3. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Филм: Leon: The Professional
  Жанр: Драма
  Драма: Cloud Atlas / The Pianist;
  Крими: Goodfellas;
  Акција: Saving Private Ryan;
  Трилер: Memento;
  Мистерија: Donnie Darko;
  Хорор: /
  Комедија: Airplane!, Викенд на мртовци;
  Анимиран: Bambi / Dumbo;
  Македонски филм: Пред дождот;
  "Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : La vita e bella, Amelie Poulain;
  Актер и актерка: - Jack Nicholson / Natalie Portman, Hilary Swank;
  Филмски лик: Аtticus Finch (To Kill a Mockingbird) / Oda (Ghost);
  Режисер: /
  Серија: Agatha Christie's Poirot;
  Сериски лик: Hercule Poirot;

  Потценет филм: Dead Poets Society, The Breakfast Club, The Perks of being a Wallflower;
  Преценет филм: Lost in Translation, Breakfast at Tiffany's, Eternal Sunshine of the Spotless Mind;
  Топ 3 најглупави филмови: Lucy, Don Jon, American Pie;
  Најомразен/а актер/ка: Adam Sendler, Ben Stiler, Jim Carrey, Kristen Bell;
  Најдобра филмска деценија: 1989/99.
   
  На Aristokrat и Altaïr им се допаѓа ова.
 4. Carmichael02

  Carmichael02 Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 август 2016
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  3
  Филм: XXX return of the xander cage
  Жанр: Акција
  Драма: Me before you
  Крими: The walf of wall street
  Акција: The fate of the furious
  Трилер: Lucy
  Мистерија: /
  Хорор: Ouija: Origin of Evil
  Комедија: Pitch Perfect
  Анимиран:Inside out
  Македонски филм: Трето полувреме
  "Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : /
  Актер и актерка: Zac Efron, Jennifer Lawrence
  Филмски лик: Letty Ortiz
  Режисер: /
  Серија: 13 reasons why
  Сериски лик: Elena Gilbert

  Потценет филм: Walk of shame
  Преценет филм: La la land
  Топ 3 најглупави филмови: Gone girl, Boyhood, If i stay
  Најомразен/а актер/ка: Amy Poehler
  Најдобра филмска деценија: 2006
   
 5. Selene

  Selene Модератор

  Зачленет на:
  6 јуни 2012
  Мислења:
  719
  Допаѓања:
  1,867
  Филм: Requiem For A Dream, The Shawshank Redemption. Невозможно ми е да се одлучам помеѓу овие 2;
  Жанр: драма, sci fi;
  Драма: Dead Poets Society, Detachment, The Green Mile;
  Sci - fi: 2001: A Space Odyssey, The Zero Theorem, The Man from Earth, од поновиве Ex Machina и Интерстелар ептен ме бендисаа;

  Романтичен: Dangerous Liaisons иако не е баш "класично" романтичен, The Painted Veil, Pride and Prejudice;
  War: Full Metal Jacket;
  Крими: American History X, A Clockwork Orange, The Silence of the Lambs може тука да оди?
  Акција: The Dark Knight, ајде и Logan нека оди тука;
  Fantasy: Star Wars и тоа: 5,4,6,7,3,2,1. И Rogue One ме бендиса;
  Трилер: Fight Club, The Machinist;
  Мистерија: Pi, Donnie Darko;
  Хорор: Ич не го сакам овај жанр, али ајде ако треба да бирам The Shining;
  Комедија: Naked Gun (плачам од смеење на овај), ајде и Deadpool нека оди тука оти умрев тогаш на кино, а и дома кога ќе го гледам ко нездрава се смеам.
  Анимиран: Најтешка одлука ова, оти сум како дете за анимирани. Али ајде How To Train Your Dragon. Од класиците на сите сум мрсул, на Бамби, Дамбо, Мулан го сакам исто многу;
  Македонски филм: Солунски патрдии, Пред Дождот си е класика;

  "Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : Rich Kids (Дански), Irreversible на Гаспар Ноа;
  "Женски": Breakfast at Tiffany's, Роман Холидеј;
  18+: Nine And A Half Weeks (Секое девојче овај треба да го има изгледано по мое:giggle), Damage;
  Актер и актерка: Кристијан Бејл, а ги почитувам премногу Кевин Спејси и Раде Шербеџија. Едвард Нортон порано не го сакав, целосно ми се смени мислењето за него. Mи бил антипатичен (не знам и јас како), сега ми е еден од најдобрите. Од актерки Одри ми е all time favorite;
  Филмски лик: Derek Vinyard (American History X), Vader (Star Wars);
  Режисер: Stanley Kubrick, Darren Aronofsky;
  Серија: Friends, Breaking Bad, Six Feet Under, Spartacus;
  Сериски лик: Чендлер Бинг (Friends), Хајзенберг (Breaking Bad), Спартак (Spartacus, Енди кога го глумеше);
  Потценет филм: Ноа на Аронофски не доби симпатии, мене ми е баш океј. Исто Whiplash мислам дека заслужи уште повеќе, ама некои ме караат дека не бил потценет.
  Преценет филм: Ванила Скај. Отров.
  Топ 3 најглупави филмови: Mad Max со Том Харди, The Wolf of Wall Street, Jupiter Ascending (Ова срање е од режисерите на Матрикс. Се вратија со Sense8 иначе уште еднаш немаше шанси да гледам нешто од нив);
  Најомразен/а актер/ка: Не дека ги мразам ама Бен Афлек и Скарлет Јохансон ич не ги сакам.
  Најдобра филмска деценија: Од секоја си имам по некој омилен филм.
   
  На Outrider и Saladin им се допаѓа ова.

Сподели: