Филмски лексикон

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
Се сеќавате на лексиконите што како мали ги правевме и пополнувавме? Е тие лексикони ми беа инспирација да ја отворам темава.
Пишувајте ги омилените филмови, ликови, режисери и се надевам ќе се забавувате :kafe
*дозволени се и повеќе одговори


Омилени


Филм:
Жанр:
Драма:

Крими:
Акција:
Трилер:
Мистерија:
Хорор:
Комедија:
Анимиран:
Македонски филм:

"Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) :
Актер и актерка:
Филмски лик:
Режисер:
Серија:
Сериски лик:

Потценет филм:
Преценет филм:
Топ 3 најглупави филмови:
Најомразен/а актер/ка:
Најдобра филмска деценија:

 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Не дека не мрчам за насловот ама... лексикон
Омилени

Филм: Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Жанр: психолошки трилер
Драма: A beautiful mind

Крими: dunno може Кум?
Акција: Braveheart
Трилер: Ханибал Лектер
Мистерија: The Illusionist

Хорор: =.=
Комедија: Monty Python and the Holy Grail
Анимиран: Le magasin de suicides
Македонски филм: Пред дождот

"Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : Monty Python: Life of Brian
Актер и актерка: Helena Bonham Carter, Johnny Depp
Филмски лик: Professor Snape
Режисер: ....
Серија:
House M.D.
Сериски лик: Robin Hood
Потценет филм: ...
Преценет филм: LOTR
Топ 3 најглупави филмови: Tenacious D, American Pie, Amazing Spiderman
Најомразен/а актер/ка: Mila Kunis

Најдобра филмска деценија: 86-96
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Интересна тема. :)
Во некоја категорија ќе пишам повеќе дека имам повеќе омилени. :)

Филм: The Godfather
Жанр: Трилер и СФ
Драма: The Green Mile
Крими: Once upon a time in America
Акција: Die Hard
Трилер: Se7en, Fight Club и The Machinist
Мистерија: The Usual Suspects, Memento, Rear Window и Sixth Sense
Хорор: The Shining
Комедија: Monty Python and the Holy Grail
Анимиран: How To Train Your Dragon и Toy Story
Македонски филм: Пред Дождот
"Нехолифудски филм": Infernal Affairs
Актер и Актерка: Ал Пачино, а актерка немам омилена
Филмски лик: Мајкл Корлеоне
Режисер: David Fincher
Серија: Game of Thrones
Сериски лик: Littlefinger :)
Потценет филм: Phone Booth
Преценет филм: Wolf of Wall Street
Топ 3 најглупави филмови: American Pie сите делови
Најомразен/а актер/ка: Sandra Bullock
Најдобра филмска деценија: 1990-2000
 
  • Like
Реакции: antonio and Saladin

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
Омилени

Филм: Black Hawk Down /
Жанр: Комедија
Драма: The Wolf of Wall Street

Крими: Кум (триологија)
Акција: The Transporter
Трилер: The Silence of the Lambs

Мистерија: /
Хорор: /

Комедија: The Hangover / The Naked Gun / Barbershop
Анимиран: Ice Age
Македонски филм: Превртено

Нехоливудски филм : 9 рота / Брестская крепость / Сталинград / Прорыв
Актер и актерка: Сергеј Безруков / Алексеј Чадов / Ајс Кјуб / Leslie Nielsen
Филмски лик: лейтенант Сергей Астахов (Тютя) / адмирал Александр Колчак
Режисер: Александр Котт
Серија: Бригада / Мастер и Маргарита / Есенин / Бандитский Петербург
Сериски лик: Белый
Потценет филм: The Pink Panther
Преценет филм: Трето полувреме
Топ 3 најглупави филмови: Тие со вампирите

Најомразен/а актер/ка: /
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,996
9,627
1,683
Normandy
Омилени

Филм: The legend of 1900
Жанр: Историографски
Драма: Mr. Nobody
Крими: Pride and glory
Акција: Повеќето со суперхерои - исклучок на amazing spiderman.
Трилер: Enemy of the state
Мистерија: Illusionist, Prestige
Историски: Буквално се` од Ридли Скот и Мел Гибсон
Хорор: не глеам
Комедија: Oldschool, Idiocracy и секако филмовите на Монти Пајтон
Анимиран: Iron Giant
Македонски филм: Илузија, Балканкан
"Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : Синема Парадизо
Актер и актерка: Едвард Нортон/Џон Кјузак, Расел Кроу, Тим Рот Дауни Џуниор и Кејт Винслет/Кејт Бекинсејл/Хелен Мирен/Мерил Стрип/Моника Белучи.
Филмски лик:Новеченто
Режисер:Ридли (факинг) Скот, Кристофер Нолан, Џузепе Торнаторе
Серија: Lie to me, Breaking bad, True detective
Сериски лик: Барни, Џереми Брет како Шерлок Холмс.

Потценет филм: Повеќето комедии до 95та (што ги даваа по тв),
Преценет филм: Многу, многу филмови на Спилберг. Исто во последно време и на Вуди Ален.
Топ 3 најглупави филмови: сите недоизгледани филмови на Тарантино. По вкус ми нема поента псовка и крвопролевање.
Најдобар композитор за саундтрак: Енио Мориконе. празно место, празно место празно место, празно место, Ханс Цимер, Џејмс Хорнер, Рамин Џавади....
Најомразен/а актер/ка: Том Круз, Метју Бродерик, Џенифер Лоренс, Мелани Грифит, Џонтра Волта (тиибам кајганата :D)
Најдобра филмска деценија: (1995-2005)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Филм: Black Hawk Down
Жанр: трилер of any kind
Драма: American History X, Requiem For A Dream
Крими: Taxi Driver, The Godfather (особено кецот)
Акција: True Romance
Трилер: Fight Club
Мистерија: Memento
Хорор: The Shining
Комедија: There's Something About Mary, Meet The Parents
Анимиран: The Lion King, Lady and The Tramp
Македонски филм: /
"Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) :
The Big Blue, The Dinner Game
Актер и актерка: Edward Norton, Johnny Depp (место актерка, двајца актери)
Филмски лик: Derek Vinyard, Raoul Duke
Режисер: Wes Anderson
Серија: Dexter
Сериски лик: Dexter Morgan
Потценет филм: не ми текнува
Преценет филм: The English Patient
Топ 3 најглупави филмови: Batman со Џорџ Клуни (прв што увек ми доаѓа на памет)
Најомразен/а актер/ка: Steven Seagal
Најдобра филмска деценија: 1993 - 2003 (поконректно ако можам да бирам би рекла 1998-2000)
 
Последна промена:
  • Like
Реакции: Luckky and Saladin

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
Филм: One Flew Over the Cuckoo's Nest
Жанр: Крими/мистерии
Драма: The Boy in the Striped Pajamas
Крими: The Usual Suspects
Акција:/
Трилер:
Eastern Promises
Мистерија: Identity, The Machinist
Хорор: 1408, The Omen
Комедија: RRrrr, Delicatessen, Airplane
Анимиран: Up, Mary and Max,
Македонски филм: Викенд на мртовци
"Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : Филмовите со плаво од погоре, Fermat's Room
Актер и актерка: Christian Bale, John Cusack, Naomi Watts, Vera Farmiga
Филмски лик: Tyler Durden (Fight Club), Randie McMrphy (One Flew Over the...)
Режисер: David Fincher, Ron Howard...
Серија: The Killing, Oz, Family Guy..
Сериски лик: Sarah Linden (The Killing)
Потценет филм: ....
Преценет филм:
The Shawshank Redemption (преценет за најдобар филм, ги има многу подобри)
Топ 3 најглупави филмови: American pie, Twilight, Norbit :facepalm2
Најомразен/а актер/ка: Tom Cruise
Најдобра филмска деценија: 90-те
 
  • Like
Реакции: Luckky

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Филм: One flew over the cuckoo`s nest
Жанр: Mystery thriller
Драма: Mother Night
Крими: Jack the Ripper (со Мајкл Кејн)
Акција: Tropa de Elite
Трилер: Red Riding (првиот)
Дистопија: Threads, Mad Max, Blade Runner...
Мистерија: The Tall Man
Хорор: The Fog
Секташки: Omen
Комедија: And now for something completely different, Big Lebowski
Анимиран: Corto Maltese: La Cour secrète des Arcanes
Авантура: The man who would be king, Treasure island (Со К.Бејл)
Македонски филм: Before the rain
"Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : многу ги има, El Bosque animado, Das leben der anderen, Capitan Conan, Cyrano...
Актер и актерка: Роберт Карлајл, Мајкл Кејн, Џенифер Конели...
Белгиски актер: Жан Клод Ван Дам
Филмски лик: /
Режисер:
Peter Weir
Серија: Blackadder
Сериски лик: /
Потценет филм:
Sorcerer
Преценет филм: Многу има такви посебно со Пачино и Де Ниро...
Топ 3 најглупави филмови: Многу ги има...
Најомразен/а актер/ка: Ума Турман
Најдобра филмска деценија: Не оти можам да одредам посебно некоја...
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,050
6,674
1,153
Big Sur
Хм...
Филм: Не можам да се одлучам
Жанр: Трилер/Мистерија/Хорор
Драма: The Devil's Advocate / Changeling
Крими: Leon The Professional
Акција: Resident Evil (може ко акција да пројдат)
Трилер: 1408 / Rear Window / Mindhunters
Мистерија: Pan's Labyrinth / The Girl With A Dragon Tattoo
Хорор: Нема шанси да се одлучам
Комедија: Weekend at Bernie's / See No Evil, Hear No Evil / Airplane
Анимиран: Hotel Transylvania
Македонски филм: Нат рили импресд од нашиве
"Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : The Eye (корејскиот) / El Orfanato
Актер и актерка: Ентони Хопкинс / Лесли Нелсен / Никол Кидман
Филмски лик: Ханибал Лектер
Режисер: Гиљермо Дел Торо / Стенли Кјубрик
Серија: Doctor Who / Sherlock
Сериски лик: Алис Морган / Мајкл Скофилд
Потценет филм: Watchmen
Преценет филм: Requiem For A Dream (спремете гилотина, ама топла вода откривање ми е) / LOTR
Топ 3 најглупави филмови: Hangover продолжетоците / Grown Ups / Chick Magnet :facepalm2
Најомразен/а актер/ка: Адам Сендлер / Ума Турман
Најдобра филмска деценија: Пре би заокружила од средни 80ти до рани 2000ти
 
  • Like
Реакции: Luckky

Nekoe

Нов член
25 септември 2014
12
14
3
31
Хм...
Филм: Не можам да се одлучам
Жанр: Трилер/Мистерија/Хорор
Драма: The Devil's Advocate / Changeling
Крими: Leon The Professional
Акција: Resident Evil (може ко акција да пројдат)
Трилер: 1408 / Rear Window / Mindhunters
Мистерија: Pan's Labyrinth / The Girl With A Dragon Tattoo
Хорор: Нема шанси да се одлучам
Комедија: Weekend at Bernie's / See No Evil, Hear No Evil / Airplane
Анимиран: Hotel Transylvania
Македонски филм: Нат рили импресд од нашиве
"Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : The Eye (корејскиот) / El Orfanato
Актер и актерка: Ентони Хопкинс / Лесли Нелсен / Никол Кидман
Филмски лик: Ханибал Лектер
Режисер: Гиљермо Дел Торо / Стенли Кјубрик
Серија: Doctor Who / Sherlock
Сериски лик: Алис Морган / Мајкл Скофилд
Потценет филм: Watchmen
Преценет филм: Requiem For A Dream (спремете гилотина, ама топла вода откривање ми е) / LOTR
Топ 3 најглупави филмови: Hangover продолжетоците / Grown Ups / Chick Magnet :facepalm2
Најомразен/а актер/ка: Адам Сендлер / Ума Турман
Најдобра филмска деценија: Пре би заокружила од средни 80ти до рани 2000ти
Немаш поим колку случајно дојдов до тоа на кое не можев а да не прокоментирам... "Watchman", потценет или не, ја се заљубив во филмот, и покрај тоа што траеше можеби повеќе од 3 саати... 3 до 4 пати го изгледав.. едно по друго, невероватен филм. Ете тоа...
 
  • Like
Реакции: Electra