1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Филмски лексикон

Дискусија во форумот 'Филм' започната од Хоуп*, 27 октомври 2014.

 1. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Се сеќавате на лексиконите што како мали ги правевме и пополнувавме? Е тие лексикони ми беа инспирација да ја отворам темава.
  Пишувајте ги омилените филмови, ликови, режисери и се надевам ќе се забавувате :kafe
  *дозволени се и повеќе одговори


  Омилени


  Филм:
  Жанр:
  Драма:

  Крими:
  Акција:
  Трилер:
  Мистерија:
  Хорор:
  Комедија:
  Анимиран:
  Македонски филм:

  "Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) :
  Актер и актерка:
  Филмски лик:
  Режисер:
  Серија:
  Сериски лик:

  Потценет филм:
  Преценет филм:
  Топ 3 најглупави филмови:
  Најомразен/а актер/ка:
  Најдобра филмска деценија:

   
  На Electra, antonio, MissChievous и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Не дека не мрчам за насловот ама... лексикон
  Омилени

  Филм: Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  Жанр: психолошки трилер
  Драма: A beautiful mind

  Крими: dunno може Кум?
  Акција: Braveheart
  Трилер: Ханибал Лектер
  Мистерија: The Illusionist

  Хорор: =.=
  Комедија: Monty Python and the Holy Grail
  Анимиран: Le magasin de suicides
  Македонски филм: Пред дождот

  "Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : Monty Python: Life of Brian
  Актер и актерка: Helena Bonham Carter, Johnny Depp
  Филмски лик: Professor Snape
  Режисер: ....
  Серија:
  House M.D.
  Сериски лик: Robin Hood
  Потценет филм: ...
  Преценет филм: LOTR
  Топ 3 најглупави филмови: Tenacious D, American Pie, Amazing Spiderman
  Најомразен/а актер/ка: Mila Kunis

  Најдобра филмска деценија: 86-96
   
  На Luckky, Electra, Saladin и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Интересна тема. :)
  Во некоја категорија ќе пишам повеќе дека имам повеќе омилени. :)

  Филм: The Godfather
  Жанр: Трилер и СФ
  Драма: The Green Mile
  Крими: Once upon a time in America
  Акција: Die Hard
  Трилер: Se7en, Fight Club и The Machinist
  Мистерија: The Usual Suspects, Memento, Rear Window и Sixth Sense
  Хорор: The Shining
  Комедија: Monty Python and the Holy Grail
  Анимиран: How To Train Your Dragon и Toy Story
  Македонски филм: Пред Дождот
  "Нехолифудски филм": Infernal Affairs
  Актер и Актерка: Ал Пачино, а актерка немам омилена
  Филмски лик: Мајкл Корлеоне
  Режисер: David Fincher
  Серија: Game of Thrones
  Сериски лик: Littlefinger :)
  Потценет филм: Phone Booth
  Преценет филм: Wolf of Wall Street
  Топ 3 најглупави филмови: American Pie сите делови
  Најомразен/а актер/ка: Sandra Bullock
  Најдобра филмска деценија: 1990-2000
   
  На antonio и Saladin им се допаѓа ова.
 4. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Омилени

  Филм: Black Hawk Down /
  Жанр: Комедија
  Драма: The Wolf of Wall Street

  Крими: Кум (триологија)
  Акција: The Transporter
  Трилер: The Silence of the Lambs

  Мистерија: /
  Хорор: /

  Комедија: The Hangover / The Naked Gun / Barbershop
  Анимиран: Ice Age
  Македонски филм: Превртено

  Нехоливудски филм : 9 рота / Брестская крепость / Сталинград / Прорыв
  Актер и актерка: Сергеј Безруков / Алексеј Чадов / Ајс Кјуб / Leslie Nielsen
  Филмски лик: лейтенант Сергей Астахов (Тютя) / адмирал Александр Колчак
  Режисер: Александр Котт
  Серија: Бригада / Мастер и Маргарита / Есенин / Бандитский Петербург
  Сериски лик: Белый
  Потценет филм: The Pink Panther
  Преценет филм: Трето полувреме
  Топ 3 најглупави филмови: Тие со вампирите

  Најомразен/а актер/ка: /
   
 5. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,621
  Омилени

  Филм: The legend of 1900
  Жанр: Историографски
  Драма: Mr. Nobody
  Крими: Pride and glory
  Акција: Повеќето со суперхерои - исклучок на amazing spiderman.
  Трилер: Enemy of the state
  Мистерија: Illusionist, Prestige
  Историски: Буквално се` од Ридли Скот и Мел Гибсон
  Хорор: не глеам
  Комедија: Oldschool, Idiocracy и секако филмовите на Монти Пајтон
  Анимиран: Iron Giant
  Македонски филм: Илузија, Балканкан
  "Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : Синема Парадизо
  Актер и актерка: Едвард Нортон/Џон Кјузак, Расел Кроу, Тим Рот Дауни Џуниор и Кејт Винслет/Кејт Бекинсејл/Хелен Мирен/Мерил Стрип/Моника Белучи.
  Филмски лик:Новеченто
  Режисер:Ридли (факинг) Скот, Кристофер Нолан, Џузепе Торнаторе
  Серија: Lie to me, Breaking bad, True detective
  Сериски лик: Барни, Џереми Брет како Шерлок Холмс.

  Потценет филм: Повеќето комедии до 95та (што ги даваа по тв),
  Преценет филм: Многу, многу филмови на Спилберг. Исто во последно време и на Вуди Ален.
  Топ 3 најглупави филмови: сите недоизгледани филмови на Тарантино. По вкус ми нема поента псовка и крвопролевање.
  Најдобар композитор за саундтрак: Енио Мориконе. празно место, празно место празно место, празно место, Ханс Цимер, Џејмс Хорнер, Рамин Џавади....
  Најомразен/а актер/ка: Том Круз, Метју Бродерик, Џенифер Лоренс, Мелани Грифит, Џонтра Волта (тиибам кајганата :D)
  Најдобра филмска деценија: (1995-2005)
   
 6. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Филм: Black Hawk Down
  Жанр: трилер of any kind
  Драма: American History X, Requiem For A Dream
  Крими: Taxi Driver, The Godfather (особено кецот)
  Акција: True Romance
  Трилер: Fight Club
  Мистерија: Memento
  Хорор: The Shining
  Комедија: There's Something About Mary, Meet The Parents
  Анимиран: The Lion King, Lady and The Tramp
  Македонски филм: /
  "Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) :
  The Big Blue, The Dinner Game
  Актер и актерка: Edward Norton, Johnny Depp (место актерка, двајца актери)
  Филмски лик: Derek Vinyard, Raoul Duke
  Режисер: Wes Anderson
  Серија: Dexter
  Сериски лик: Dexter Morgan
  Потценет филм: не ми текнува
  Преценет филм: The English Patient
  Топ 3 најглупави филмови: Batman со Џорџ Клуни (прв што увек ми доаѓа на памет)
  Најомразен/а актер/ка: Steven Seagal
  Најдобра филмска деценија: 1993 - 2003 (поконректно ако можам да бирам би рекла 1998-2000)
   
  #6 MissChievous, 27 октомври 2014
  Последна промена: 27 октомври 2014
  На Luckky и Saladin им се допаѓа ова.
 7. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Филм: One Flew Over the Cuckoo's Nest
  Жанр: Крими/мистерии
  Драма: The Boy in the Striped Pajamas
  Крими: The Usual Suspects
  Акција:/
  Трилер:
  Eastern Promises
  Мистерија: Identity, The Machinist
  Хорор: 1408, The Omen
  Комедија: RRrrr, Delicatessen, Airplane
  Анимиран: Up, Mary and Max,
  Македонски филм: Викенд на мртовци
  "Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : Филмовите со плаво од погоре, Fermat's Room
  Актер и актерка: Christian Bale, John Cusack, Naomi Watts, Vera Farmiga
  Филмски лик: Tyler Durden (Fight Club), Randie McMrphy (One Flew Over the...)
  Режисер: David Fincher, Ron Howard...
  Серија: The Killing, Oz, Family Guy..
  Сериски лик: Sarah Linden (The Killing)
  Потценет филм: ....
  Преценет филм:
  The Shawshank Redemption (преценет за најдобар филм, ги има многу подобри)
  Топ 3 најглупави филмови: American pie, Twilight, Norbit :facepalm2
  Најомразен/а актер/ка: Tom Cruise
  Најдобра филмска деценија: 90-те
   
  На Luckky му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Филм: One flew over the cuckoo`s nest
  Жанр: Mystery thriller
  Драма: Mother Night
  Крими: Jack the Ripper (со Мајкл Кејн)
  Акција: Tropa de Elite
  Трилер: Red Riding (првиот)
  Дистопија: Threads, Mad Max, Blade Runner...
  Мистерија: The Tall Man
  Хорор: The Fog
  Секташки: Omen
  Комедија: And now for something completely different, Big Lebowski
  Анимиран: Corto Maltese: La Cour secrète des Arcanes
  Авантура: The man who would be king, Treasure island (Со К.Бејл)
  Македонски филм: Before the rain
  "Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : многу ги има, El Bosque animado, Das leben der anderen, Capitan Conan, Cyrano...
  Актер и актерка: Роберт Карлајл, Мајкл Кејн, Џенифер Конели...
  Белгиски актер: Жан Клод Ван Дам
  Филмски лик: /
  Режисер:
  Peter Weir
  Серија: Blackadder
  Сериски лик: /
  Потценет филм:
  Sorcerer
  Преценет филм: Многу има такви посебно со Пачино и Де Ниро...
  Топ 3 најглупави филмови: Многу ги има...
  Најомразен/а актер/ка: Ума Турман
  Најдобра филмска деценија: Не оти можам да одредам посебно некоја...
   
 9. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Хм...
  Филм: Не можам да се одлучам
  Жанр: Трилер/Мистерија/Хорор
  Драма: The Devil's Advocate / Changeling
  Крими: Leon The Professional
  Акција: Resident Evil (може ко акција да пројдат)
  Трилер: 1408 / Rear Window / Mindhunters
  Мистерија: Pan's Labyrinth / The Girl With A Dragon Tattoo
  Хорор: Нема шанси да се одлучам
  Комедија: Weekend at Bernie's / See No Evil, Hear No Evil / Airplane
  Анимиран: Hotel Transylvania
  Македонски филм: Нат рили импресд од нашиве
  "Нехоливудски филм" (француски, германски, кинески..) : The Eye (корејскиот) / El Orfanato
  Актер и актерка: Ентони Хопкинс / Лесли Нелсен / Никол Кидман
  Филмски лик: Ханибал Лектер
  Режисер: Гиљермо Дел Торо / Стенли Кјубрик
  Серија: Doctor Who / Sherlock
  Сериски лик: Алис Морган / Мајкл Скофилд
  Потценет филм: Watchmen
  Преценет филм: Requiem For A Dream (спремете гилотина, ама топла вода откривање ми е) / LOTR
  Топ 3 најглупави филмови: Hangover продолжетоците / Grown Ups / Chick Magnet :facepalm2
  Најомразен/а актер/ка: Адам Сендлер / Ума Турман
  Најдобра филмска деценија: Пре би заокружила од средни 80ти до рани 2000ти
   
  На Luckky му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Nekoe

  Nekoe Нов член

  Зачленет на:
  25 септември 2014
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  14
  Немаш поим колку случајно дојдов до тоа на кое не можев а да не прокоментирам... "Watchman", потценет или не, ја се заљубив во филмот, и покрај тоа што траеше можеби повеќе од 3 саати... 3 до 4 пати го изгледав.. едно по друго, невероватен филм. Ете тоа...
   
  На Electra му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: