Уписи на факултет, и мислење за мојата одлука за факултет?

Eva

Староседелец
19 февруари 2012
107
100
1,043
Денес добивме резултати од матура, пресметано имам 99,76% од вкупниот просек заедно со оценките од средно и државна матура. Некој ми спомна дека доколку сум во првите 10 со голем просек, нема да плаќам година, како оди тоа? И, одлучив да се запишам на УКИМ, факултетот за дизајн на ентериер и мебел. Мислење, искуства?
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Денес добивме резултати од матура, пресметано имам 99,76% од вкупниот просек заедно со оценките од средно и државна матура. Некој ми спомна дека доколку сум во првите 10 со голем просек, нема да плаќам година, како оди тоа? И, одлучив да се запишам на УКИМ, факултетот за дизајн на ентериер и мебел. Мислење, искуства?
Не знам кој те лажел дека ако си во првите 10 по големина на просек дека нема да плаќаш, но тоа нема врска. Поентата со просекот е во тоа дека ќе си плаќаш семестар од 200 евра, а не од 400 евра. За факсот што си го одбрала врска немам, ако тоа те влече тоа запиши го, а ако ти е за работа се е после до среќа и врски.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Денес добивме резултати од матура, пресметано имам 99,76% од вкупниот просек заедно со оценките од средно и државна матура. Некој ми спомна дека доколку сум во првите 10 со голем просек, нема да плаќам година, како оди тоа? И, одлучив да се запишам на УКИМ, факултетот за дизајн на ентериер и мебел. Мислење, искуства?
Целосно да не плаќаш факс во прва година мислам дека не можеш, подоцна можеби ако се избориш за просек и стипендија да стекнеш, но прва... не ми оди некако во сеќавањава дека беше и се` уште е така.
За второво, просперитетен смер е, но мислам не кај нас толку. Да не ти рушам филм, пробај, ако ти тргне, поврзи се со колеги од странство и терај понатаму.
 

Ananas

Истакнат Член
14 јануари 2019
75
33
328
31
Мислам дека сега без магистратура и без знаење ништо нема да биде.
 

Kompircho

Истакнат Член
28 јуни 2019
2
0
101
neznam kako e kaj drugite fakulteti no na feit ako si vo prvite 10 spored prosek bezplatno e za prvite 2 semestri(1 godina)