1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Уписи на факултет, и мислење за мојата одлука за факултет?

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Eva, 6 јули 2017.

 1. Eva

  Eva Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  100
  Денес добивме резултати од матура, пресметано имам 99,76% од вкупниот просек заедно со оценките од средно и државна матура. Некој ми спомна дека доколку сум во првите 10 со голем просек, нема да плаќам година, како оди тоа? И, одлучив да се запишам на УКИМ, факултетот за дизајн на ентериер и мебел. Мислење, искуства?
   
 2. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  Не знам кој те лажел дека ако си во првите 10 по големина на просек дека нема да плаќаш, но тоа нема врска. Поентата со просекот е во тоа дека ќе си плаќаш семестар од 200 евра, а не од 400 евра. За факсот што си го одбрала врска немам, ако тоа те влече тоа запиши го, а ако ти е за работа се е после до среќа и врски.
   
 3. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,624
  Целосно да не плаќаш факс во прва година мислам дека не можеш, подоцна можеби ако се избориш за просек и стипендија да стекнеш, но прва... не ми оди некако во сеќавањава дека беше и се` уште е така.
  За второво, просперитетен смер е, но мислам не кај нас толку. Да не ти рушам филм, пробај, ако ти тргне, поврзи се со колеги од странство и терај понатаму.
   
 4. Ananas

  Ananas Активен Член

  Зачленет на:
  14 јануари 2019
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  32
  Мислам дека сега без магистратура и без знаење ништо нема да биде.
   
 5. Mileprod

  Mileprod Нов член

  Зачленет на:
  28 јуни 2019
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  neznam kako e kaj drugite fakulteti no na feit ako si vo prvite 10 spored prosek bezplatno e za prvite 2 semestri(1 godina)
   

Сподели: