Тумор на надбубрежна жлезда

bluebell

Истакнат Член
12 јануари 2022
73
23
108
27
Оваа тема ја отворив поради тоа што денес бев во болница да ги снимам бубрезите. Извесно време имав крв во мокрача, а и ме болеше половината, болката беше поизразена во десниот бубрег. Ѝ ги покажав резултатите на матичната докторка, и според тоа што го виде, ми рече дека резултатите од снимката покажуваат на тоа дека имам бениген тумор на надбубрежната жлезда. Не ми беше сеедно што го слушнав тоа, но сакам да прашам дали треба да примам хемотерапија? Дали треба да се отстрани туморот и дали може да се прошири и на другите органи? Многу ви благодарам за секој ваш добронамерен одговор.
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Ako e benignen tumor ne treba hemoterapija.
A dali treba da se operira moras da konsultiras urolog. Se zavisi od izgledot I goleminata na tumorot.
Zakazi termin na drzavni I na privatno so urolog.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bluebell