1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Текстови од песни

Дискусија во форумот 'Музика' започната од MissChievous, 19 март 2012.

 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Јас ќе опишам 2 песни од новиот албум на Avenged Sevenfold. Песните се викаат Planets и Acid Rain и текстуално се поврзани.

  Planets

  Godless, meteoric war
  Anger, our existence nevermore
  You awoke the giants who were dormant in the sky
  Comets raining death from a fiery eye!

  Започнува војната со суштества од друга планета, кои ја напаѓаат земјата со метеори.

  Mother of all, your time is coming
  One with eternity
  When planets collide!
  Planets collide!

  Mother of all - планетата Земја? Кажува дека и нејзиниот крај е дојден и се случува, планетите се судруваат.

  Damage, galaxy destruct
  Endless, celestial a bit corrupt
  You will be forgotten like the others lost in time
  Deaths symbolization, left behind!

  Има оштета во универзумот, но како и сите планети кои се уништиле порано, така и Земјата со тек на време ќе биде заборавена дека некогаш постоела.

  Mother of all, your time is coming
  One with eternity
  When planets collide!
  Planets collide!

  Take heed the final march is closing in
  You can't defeat them on your own
  Weapons are longing for the final stand
  And their all aimed at you from heaven!

  Многу јасно, суштествата се премногу силни и не можат да бидат победени од нас. Тие напаѓаат од heaven - небото кон нас.

  Planets collide!
  Planets collide!
  Planets collide!
  Planets collide!

  You will be forgotten like the others lost in time
  Deaths symbolization, left behind!

  Mother of all, your time is coming
  One with eternity
  When planets collide!
  Planets collide!  Acid Rain

  Our day has come
  It's drawn in the sky
  So don't shead a tear now
  Be thankful for the time

  Дојден е денот кога и јас и ти ќе умреме, тоа може да се види во небото, но не плачи, биди благодарен/на за нашето заедничко поминато време.


  Life wouldn't be so precious dear if there never was an end
  (Мојот омилен стих) Животот не би бил толку вреден кога никогаш не би завршил.

  Children still play in the garden
  Dance as the sun slips away

  Децата сеуште си играат во градината, си играат додека сонцето го снемува. Тие не знаат што се случува, си прават тоа што секој ден си прават. Така и сега, и не забележуваат дека крајот на планетата е речиси пристигнат.

  We stand on the edge now
  We've come so far
  Through all the dust it becomes clear
  You will always be my heart

  Стоиме на работ - можеби веќе речиси цела земја е уништени и изгледа како да е искршена планетата? Низ прашината се станува јасно - прашината од метеорите, значи секунди ги делат од смртта, а тие се гледаат меѓу себе и сфаќаат дека се сакаат најмногу.

  There's no death, no end of time when I'm facing it with you

  Не постои смрт, крај на времето, кога се соочувам заедно со тебе. Иако умираат, не им е ниту страв, ниту толку лошо, бидејќи се заедно.

  Children still play in the garden
  Dance as the sun slips away
  Not even stars last forever
  Cleanse us Acid rain

  Дури ни ѕвездите не постојат засекогаш. Исчисти не дожду - подготвени се да умрат заедно.

  Stand near to me
  Don't look be brave
  Over the blackened moon
  I'll carry you away
  Through the planets we fly

  Биди до мене, не гледај (во метеорите - во смртта), биди храбар/ра, низ затемнетата месечина (затемнета од метеорите) ќе те носам и заедно ќе летаме низ планетите - како повеќе да не постои гравитација, како да нема смрт туку одделување од планетата и заедно да останат во универзумот. Романтичен начин за умирање заедно. (wasntme)

  Children still play in the garden
  Dance as the sun slips away
  Not even stars last forever
  Cleanse us Acid rain

  Send us home
  Send us home
  Send us home
  Send us home

  Смрта, заминувањето од овој свет им значи одење дома? Затоа, не им е страв од смртта и подготвени се да бидат пратени дома.

   
  На jovanKH2O му/ѝ се допаѓа ова.
 2. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Во иднина ако видам copy-paste лупнат текст без никакво објаснение, ќе доделам казнени за оф топик. Ова го зборам по можеби 5 пат, ДАДЕТЕ НЕКАКВО ОБЈАСНЕНИЕ ЗА ТЕКСТОТ! Што е значењето? Која е приказната? За што се работи? Зошто ви се допаднала? Барем една единствена реченица поврзана со тематиката на текстот. Тоа е поентата на темата.
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Давор

  Давор Староседелец

  Зачленет на:
  10 ноември 2012
  Мислења:
  1,300
  Допаѓања:
  2,081
  Песната во продолжение ми е во последно време омилена. Текстот те допира, се ежам само што ќе помислам на неа. Иначе се работи (барем јас ја сфатив така така си ја чувствувам) за тоа дека девојката го остава момчето и неговиот живот е толку празен без неа -> There's nothing left,I used to cry, my conversation has run dry,that's what's going on, nothing's fine - I'm torn.

  моите омилени стихови:

  I thought I saw a girl brought to life
  She was warm she came around
  She was dignified
  She showed me what it was to cry
  You couldn't be that girl I adored
  You don't seem to know or seem to care
  What your heart is for
  But I don't know her anymore

  There's nothing left, I used to cry
  My conversation has run dry
  That's what's going on
  Nothing's fine
  I'm torn

  I'm all out of faith
  This is how I feel
  I'm cold and I am shamed
  Lying naked on the floor
  Illusion never changed
  Into something real
  I'm wide awake and I can see
  The perfect sky is torn
  You're a little late
  And I'm already torn..
   
  На Tantara му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Tantara

  Tantara Староседелец

  Зачленет на:
  31 октомври 2013
  Мислења:
  456
  Допаѓања:
  691
  Ова ми е меѓу омилените текстови, си се пронаоѓам некако во текстов. Ти си како сон, а јас само едно твое патување .Кога тоа патување ќе заврши, ќе се вратиш на местата каде што припраѓаш, а кога ќе се вратиш, таму ќе бараш комфорт...... :)

  Conjure One - Endless Dream

  It's all coming
  It's all coming
  It's all coming

  It's all coming back to me now
  That strange and almost endless dream
  Where I was you and you were me
  You opened up your eyes and I could see

  That you were falling from the world
  As aimless as a shooting star in orbit around me
  Thinking I was somebody else
  And terrified to look at me and see yourself, well

  You are like a dream
  And I am just a trip that you are on
  When the trip is over you will go back
  To the places that you once belonged

  You will look for comfort there
  And when you do you'll find that it has gone
  That is when you'll dream a dream
  Where I am you and you are me
  And then you'll know my love

  So don't be afraid, your heart is in me
  And it's racing so fast now
  'Cause everything we ever were or ever will be
  Is shapeless as a changing cloud

  Your letter written on the sky
  I'm needing now to read it through my eyes
  When you see just what I see
  Then tenderly watch it change and just let it be

  'Cause I am like a dream
  And you are just a trip that I am on
  When the trip is over I will go back
  To the places that I once belonged

  And I will look for comfort there
  And when I do I know it will be gone
  That is when I'll dream a dream
  Where I am you and you are me
  And then I'll know your love

  So quiet now
  Now get along

  This is just some trip that we are on
  When the trip is over we will think of this
  As someplace that we once belonged
  When I find no comfort here

  I'll look again to find it in your arms
  That is where I'll dream a dream
  Where I am you and you are me
  And that's where I know love

   
  На Давор му/ѝ се допаѓа ова.
 5. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,481
  Допаѓања:
  3,757
  Podelio sam se.
  Ponovo ne razumem neke stvari
  koje sam progutao davno.
  Nikada pravilno vodjen,
  nikada pravim smerom,
  nikad na belom konju
  prosao ulicom glavnom.
  Podelio sam se.
  Izmedju dvojice nas plovni put,
  na njemu veliki talas.
  Ni da ga zalim,
  ni da mu se smejem,
  ni da ga hvalim
  sto moli za ljubav,
  sto ispred nje kleci ko budala.
  Promenio sam se.
  Ja svoje zelje necu da davim,
  ne mogu vise tu vatru da gasim.
  Izmedju dvojice nas nikakva bitka za vlast.
  Isti smo,znam jos jedino
  tuge kad nam se sretnu pogledima.
  Promenio sam se.
  Izmedju tvojih snova i mog sna
  tvoje veliko Ja.
  Sta ce ti to?
  Niti ti stoji,
  lose te hrani.
  Pusti ga neka otplovi,
  neka se bori ,
  neka se davi.
   
  На Prashina и Iris* им се допаѓа ова.
 6. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,320
  Допаѓања:
  3,003
  Chiva e poemava? Preubava e.
   
 7. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,481
  Допаѓања:
  3,757
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  880
  Како одат зборовите со музика, можете да слушнете тука, додека го читате текстот.

  We Who Fell In Love With The Sea
  I shall retrace my steps
  To cover up my tracks
  To conceal my taste for treason
  To detach you from me
  And the hatred offered by a fathers heart
  Will always keep brothers apart
  We are tranquil and benevolent
  We don't like noisy surprises
  We stay on the move
  For stillness brings death
  And slowness brings fear

  We men of cold politeness
  Shall never melt into that kindness of yours
  No matter how we try

  You say why weep over what?
  We say weep until the weepings done
  And we shall weep for another day
  For what binds us to our grief
  Binds the sculptor to his clay
  For what binds us to our grief
  Binds the sculptor to his clay
  We are the most alive
  The most rootless
  With whips and chains we cross
  The ruins of Europe
  And from time to time
  Trapped in reflections
  We feel there's no place
  No home for us but this land

  This land is mine
  This land is yours

  You only suffer as long as you want to
  Men like us do not let each other drown

  We share the sweetest black bread
  That delicate grain of scorn

  No god, no master, no master slave
  I no longer serve you, nor your palace of flesh
  When loneliness spreads out between our sheets
  Our sacrifice is a knife at the throat of time
  But we shall cut it up some other day
  For what binds us to our grief
  Binds the sculptor to his clay
  For what binds us to our grief
  Binds the sculptor to his clay
  In life, in love, in longing
  I know
  I deserted like you

  Without wealth, without property
  Without official title or office...
   
 9. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Најактивен член

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,620
  Допаѓања:
  5,694
  I, once upon a time
  Carried a burden inside
  I sung a last goodbye
  A broken rhyme I had underlined
  There's an ocean of sorrow in you
  A sorrow in me
  I saw a movement in their eyes
  They said I no longer knew the way
  I had given up the ghost
  A passive mind submit to fear
  And the wait for redemption at hand

  Waiting to fail

  Failing again.....
  *Opeth - Burden
   
  На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  880

  The night is calling, you pray forth

  A barren waste is your land
  Crops they were sown to die

  This skin is a mirror
  The eyes hover with ignorance
  Hell throb from your lips
  Sucked in and safe from the world of sleep

  All years caring for a liar
  The barren drift road is winding higher
  You're a moth too close to the fire
  You are stuck in a beautiful future

  Changing and waiting and seeking the truth of it all
  Fleeting in sorrow
  Pushing your spirit away
  Seeking the weakness of dislike

  Whispered from the heart
  To be, we're all in the mourning
  To despair
  Cries out: "The restless will also... die."

  Opeth - Lotus Eater
   
  На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: