1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Таоистички поговорки

Дискусија во форумот 'Философија' започната од Pica pica, 18 декември 2013.

 1. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Ова е еден изваден стих и ми се допадна-Ништо не е толку нежно и лесно како водата, а пак нема толку тврда карпа да и одолее!
   
  На violetmoon и Pica pica им се допаѓа ова.
 2. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
  Zen and Tao Quotes - Quote 1.jpg
   
  На violetmoon, Prashina и diva orhideja им се допаѓа ова.
 3. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
  2097888_orig.jpg
   
  На malo, Idiot и diva orhideja им се допаѓа ова.
 4. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  880
  "He whose (desires) are few gets them; he whose (desires) are many goes astray.

  Therefore the sage holds in his embrace the one thing, and manifests it to all the world.
  He is free from self-display, and therefore he shines;
  from self-assertion, and therefore he is distinguished;
  from self-boasting, and therefore his merit is acknowledged;
  from self-complacency, and therefore he acquires superiority.

  It is because he is thus free from striving that therefore no one in the world is able to strive with him."

  - THE TAO TEH KING, Chapter XXII, by LAO TZE

  ,
   

Сподели: