1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Таоистички поговорки

Дискусија во форумот 'Философија' започната од Pica pica, 18 декември 2013.

 1. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
  19919f2f87a3cd2dca531ed620040e17.jpg
   
  На malo и diva orhideja им се допаѓа ова.
 2. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
  521757_434557856591300_902471740_n.jpg
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
  Lao-Tzu-quote-on-humanity.jpg
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  image.jpg
   
  На malo, diva orhideja и Pica pica им се допаѓа ова.
 5. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
  f5a3c76ab14d7f0308ce3ac6de4e3ee8.jpg
   
  На diva orhideja и Lena им се допаѓа ова.
 6. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
 7. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
  lao-tzu-the-one-mountain-dark-sunset-kedar.jpg
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
 9. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
  th (1).jpg
   
  На diva orhideja, Lena и Prashina им се допаѓа ова.
 10. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
  Вистински зборови не се секогаш убави.
  Убави зборови не се секогаш вистина.
  Добри зборови не се секогаш убедливи.
  Убедливи зборови не се секогаш добри.
  Мудрецот не е секогаш учен.
  Учениот не е секогаш мудар.

  Мудрецот не прибира работи.
  Со давање,стекнува.
  Што повеќе дава,повеќе има.

  Тао небото е:
  Примање без одзимање.

  Тао мудрецот е:
  Остварување без напор!
   
  На malo, Electra, Idiot и уште 1 член му се допаѓа ова.

Сподели: