Таблет

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Сакам да земам некој поетин таблет така за нет , филмови и документи за повремена употреба докај 5000 денари да е ама да е квалитетен некој предлог
Шо знам ова твоево барање. До кај 5000 се обично со 8 GB меморија, има по нешто и 16 GB. Квалитет некој за тие пари...:nah барем ја не би рекол. Провери анхоч или нептун, барем тие ги фалат.
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
818
535
1,103
29
Скопје
Шо знам ова твоево барање. До кај 5000 се обично со 8 GB меморија, има по нешто и 16 GB. Квалитет некој за тие пари...:nah барем ја не би рекол. Провери анхоч или нептун, барем тие ги фалат.
Има некој варијанти на Go claver (Полска) и Prestigio(Кипар) и незнам се мислам кој да го земам , а и не ми се дават повеќе од 10000 зш ќе си земам добар компјутер ако додадам уште некој денар :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Има некој варијанти на Go claver (Полска) и Prestigio(Кипар) и незнам се мислам кој да го земам , а и не ми се дават повеќе од 10000 зш ќе си земам добар компјутер ако додадам уште некој денар :)
Не знам кои се твоите критериуми за „добар“ :D
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Ми треба за општи работи , бнет , читање на документи и гледање филмови , не ми е друго битно.
Aко сметаш дека 8 гига мемориски простор ти се доволни, ти кажав, од анхоч и нептун не сум слушнал поплаки. Разлистај ги, види си конфигурациите (мада сите се тука некаде).
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
818
535
1,103
29
Скопје
Aко сметаш дека 8 гига мемориски простор ти се доволни, ти кажав, од анхоч и нептун не сум слушнал поплаки. Разлистај ги, види си конфигурациите (мада сите се тука некаде).
Добро мене ми беше битно за марката и онака сите трпат надоградба до 32 гига со мемориска гледам се турка Prestigio дури со две години гаранција се дава.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Добро мене ми беше битно за марката и онака сите трпат надоградба до 32 гига со мемориска гледам се турка Prestigio дури со две години гаранција се дава.
За нешто што е во развој две години гаранција е и повеќе од доволно. Надворешната меморија е добра за складирање медиа, ама рачунај дека се` што инсталираш не се пренесува целосно на надворешната (некои апликации и воопшто не можеш да ги префрлиш на надворешна), плус кеш меморија од браузери, фејсбуци и сл. се складира во внатрешна меморија. Не дека нема кеш клинери, ама ем црпат рам меморија ем замараат ем цело време ќе треба одново да се логираш секаде.
Ако ти е само за книги читање имаш и-бук ридери за многу поевтини пари.
 
  • Like
Реакции: Viktor k