Сурова, веганска храна

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
@malo сакав да те прашам, пошто денес добивме палета од нови производи види ја сликата и молим те кажи ми дали ти како веган консумираш ваква храна пошто на едни од нив пишува во едно ќоше веган. .
Стварно, се е со одличен квалитет и кексите се супер, знам оишто ги пробав и би ги јадела секој ден ама се премногу скапи.. Најефтиниот леб е за жал 55ден. :(
Пофледни ги и пиши ми, ги консумираш ли, како одат цените, што оди како оди?! :)
Отвори ја прикачената датотека 27745
Незнам да ти одговорам, јас долг период не јадам леб воопшто, а и инаку не купувам готова храна. Можеш да прочиташ во составот на лебот, но не верувам дека пакуван леб во продавница може да е сосема здрав, може нема глутен, може нема бело брашно, но сигурно има некој адитив или конзерванс, така да јас не би те советувала да си ги трошиш залудно парите. Ако веке сакаш здраво лебче замеси си го сама дома, така ке знаеш што јадеш :)
Искрено, мислам дека претеруваат со високите цени на наводно здравите производи.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Видео што секој треба да го изгледа до крај
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Еве како изгледа дете кое е од раѓање на жива храна, поточно само на овошје и дека ништо не му фали
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Наместо да прави детски муабет и да се замара со детски проблеми, детево прави веге-пропаганда уште од мали нозе. Не е тоа криво кога така го одгледале.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady*

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Наместо да прави детски муабет и да се замара со детски проблеми, детево прави веге-пропаганда уште од мали нозе. Не е тоа криво кога така го одгледале.
Што се според тебе детски муабети? Цел ден играње видео игри? Молење на родителите да им купат ајфон уште на 7 години? Одење во градинка по цел ден, а потоа на курс по англиски / француски / германски за да можат родителите да заработат за да му купат што повеке чоколади за нова година?
Ова дете знае многу повеќе од тебе, бидејки знае за природа!
Се храни здраво, изгледа здраво, живее здраво .. што повеќе му треба?
А таквите како тебе што се иссераваат по форумов бидејки се админи и се контрат во секоја позитивна тема ене ги по градска и државна болница, преполна е, можеби утре ке одиш бидејки те спопукало вирусов ;)
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Се паметни сте тука заборавам јас, не треба мене да ми објаснуваш ни анатомија ни физиологија, добро сум запознаена со тоа како функционира човечкиот организам. Твое право си е на твоите деца да им даваш да јадат што сакаш, ама никој не може да ме убеди дека месото треба целосно да се исфрли од исхраната.
За паметни, сме ..
Па мало те убедува со факти и докази додека вие на сето тоа свртувате глава и серете ... мислам дека во вашите глави е проблемот, бидејки покрај тоа што немате никакво образование (не зборувам за школското образование) туку и сте болни многу многу повеке дури и од вегетаријанците, премачкани со разни пудри и креми со цел да изгледате помладо и поубаво, а кога ке си легнете се нервирате зошто имате испукани вени и изгледате старо околу очите и устата ;)
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Не знам како да одговорам на вакво прашање. Што се детски муабети (facepalm)
Ох да, со твојата надпросечна интелигенција не можеш да се спушташ на ниво на еден мрсул .. ох
Само кај луѓето децата се сметани за деца .. девојчињата се облечени во розево, гледаат Барби, Маша и Медо, момците носат пиштоли ..
Само луѓето своите деца ги сметаат за ретардирани, додека сите други видови одат напред со еволуцијата ..
Вон тема сме како и да е ...
Но што порано се сфати животот, толку подобра личност се ствара.
- Заклучок - : Штом сеуште не си го сфатил животот = ...?
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Наместо да прави детски муабет и да се замара со детски проблеми, детево прави веге-пропаганда уште од мали нозе. Не е тоа криво кога така го одгледале.

Не знам како да одговорам на вакво прашање. Што се детски муабети (facepalm)