1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Совети при купување на папагал

Дискусија во форумот 'Домашни миленици' започната од Podem, 18 октомври 2013.

 1. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Не можам да тврдам со сигурност затоа што не сум чувал ни јас птици но мислам дека кај овие папагали речиси невозможно е да препознаеш дали е машко или женско надворешно. Веројатно најдобро би било да се обратите кај некој ветеринар па некако да изнајдете решение. Ако е до името... што знам веројатно нема да се налути ако сте го згрешиле името :)
   
 2. nowhat

  nowhat Истакнат Член

  Зачленет на:
  9 декември 2015
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Прочитај тука и после провери убаво на твојата Нимфа. Инаку и за исхраната и за играчките и секакви други информации гуглај Cockatiels за нимфата, има многу информации по интернетот


  А поврзано со темава: Сѐ што треба да знаете пред да купите Тигрица
   
 3. Bibushka

  Bibushka Нов член

  Зачленет на:
  1 февруари 2016
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  сакам да знам нешто повеќе за овој папагал :) кога го купиле моите им рекле дека се вика певец ама не можам пронајдам ништо во врска со овој папагал и да знам како се одгледува.... дали можи да биди сам или не .... им рекле дека можи сам да биди и IMG_20160130_231139.jpg IMG_20160130_231149.jpg дека 3 до 4 дена треба да се прилагоди на околината ... па би ве замолила ако знаете нешто повеќе за овој папагал да ми кажите.... најпрво како се вика :)
   
 4. Diablo

  Diablo Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  Сега планирам да купам папагалче, ама сакам некое што има говорни способности. Дајте мислење од која врста да купам
   
 5. Volinkoska.natasa

  Volinkoska.natasa Нов член

  Зачленет на:
  5 октомври 2016
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Jas imam Aleksandar papagal i klunot taka mu se lupi i tecno seri mozi za savet nekoj i za pomos pozz
   
 6. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  734
  Допаѓања:
  123
  Сакам да купам папагал и дали да му купам огледалце?? Некои викаат дека е штетно
   
 7. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  971
  Има папагали кои сакаат да се гледаат на огледало. Порано имав еден папагал само пред огледалцето си седеше. Пробај ако се гледа интересно ќе ти е, ќе се смееш. Не е штетно, не знам од каде тоа дека е штетно
   
 8. Violin

  Violin Нов член

  Зачленет на:
  10 јануари 2020
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво, дали е нормално за папагал (нимфа) го имам 3 недели до сега има само 5 пати запеано и постојано си ги чисти пердувите со клунот? Постојано јаде и друго се е во ред освен горенаведеното.
   

Сподели: