Совети при купување на папагал

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,429
9,138
1,683
Кушкундалево
Не можам да тврдам со сигурност затоа што не сум чувал ни јас птици но мислам дека кај овие папагали речиси невозможно е да препознаеш дали е машко или женско надворешно. Веројатно најдобро би било да се обратите кај некој ветеринар па некако да изнајдете решение. Ако е до името... што знам веројатно нема да се налути ако сте го згрешиле името :)
 

nowhat

Староседелец
9 декември 2015
3
0
1,001
30
abe.mk
Отвори ја прикачената датотека 26013 Отвори ја прикачената датотека 26013 Отвори ја прикачената датотека 26014 Отвори ја прикачената датотека 26015 Отвори ја прикачената датотека 26016 Отвори ја прикачената датотека 26017 Отвори ја прикачената датотека 26018 Здраво.Пред 3 дена зедовме папагалче Nimfa ,но бидеќи ова е прв пат да чуваме било каква птица дома не сме доволно информирани.Се потрудивме да научиме нешто повеќе од интернет за исхраната и негата на овие папагали,но сеуште не го распознаваме полот па незнаеме какво име да му дадеме.
Ни во Pet Shop-от незнаеа да ни кажат каков пол е само ни рекоа дека е релативно млада птица.
Па ме интересира доколку некој знае да ни каже од сликиве каков пол е и одприлика која возраст е ,а немаме ништо против да ни биде и кум :D.
Некаде прочитав дека доколку има жолти пердуви на крилата и опашот (нашето ги има) можно е да е женка,но немора да значи.
Поздрав.
Прочитај тука и после провери убаво на твојата Нимфа. Инаку и за исхраната и за играчките и секакви други информации гуглај Cockatiels за нимфата, има многу информации по интернетот


А поврзано со темава: Сѐ што треба да знаете пред да купите Тигрица
 

Bibushka

Нов член
1 февруари 2016
1
0
1
34
сакам да знам нешто повеќе за овој папагал :) кога го купиле моите им рекле дека се вика певец ама не можам пронајдам ништо во врска со овој папагал и да знам како се одгледува.... дали можи да биди сам или не .... им рекле дека можи сам да биди иIMG_20160130_231139.jpg IMG_20160130_231149.jpg дека 3 до 4 дена треба да се прилагоди на околината ... па би ве замолила ако знаете нешто повеќе за овој папагал да ми кажите.... најпрво како се вика :)
 

Diablo

Истакнат Член
21 март 2016
6
0
101
20
Сега планирам да купам папагалче, ама сакам некое што има говорни способности. Дајте мислење од која врста да купам
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
127
1,053
27
Сакам да купам папагал и дали да му купам огледалце?? Некои викаат дека е штетно
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Сакам да купам папагал и дали да му купам огледалце?? Некои викаат дека е штетно

Има папагали кои сакаат да се гледаат на огледало. Порано имав еден папагал само пред огледалцето си седеше. Пробај ако се гледа интересно ќе ти е, ќе се смееш. Не е штетно, не знам од каде тоа дека е штетно
 

Violin

Нов член
10 јануари 2020
1
0
1
26
Здраво, дали е нормално за папагал (нимфа) го имам 3 недели до сега има само 5 пати запеано и постојано си ги чисти пердувите со клунот? Постојано јаде и друго се е во ред освен горенаведеното.
 

Komshija

Нов член
26 јануари 2021
1
0
1
45
Мислење за Козиците како домашни миленици, јас мислам дека се одлични поготово со своите лудории, единствено е тоа што кога јадат јадат со нога и се што не им се свиѓа го фрлаат , така да знаат малце ѓубре да направат.