Скопје - ретро кафулиња | Црнобело Форум

Скопје - ретро кафулиња

klara897

Нов член
30 ноември 2017
1
0
1
21
Здраво дечки,
Долго време размислував да отидам до Скопје, на ден-два, ама не сум многу запознаена со градот. Пошто ќе одам сама би сакала да добијам некои предлози во однос на интересни ретро места каде ќе можам да одморам, да испијам едно кафенце, да запалам цигара и да уживам во атмосферата (без да ме чини тоа премногу), пред да се најдам со своите пријатели. Фала ви однапред ^^
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,023
9,649
1,683
Normandy
Здраво дечки,
Долго време размислував да отидам до Скопје, на ден-два, ама не сум многу запознаена со градот. Пошто ќе одам сама би сакала да добијам некои предлози во однос на интересни ретро места каде ќе можам да одморам, да испијам едно кафенце, да запалам цигара и да уживам во атмосферата (без да ме чини тоа премногу), пред да се најдам со своите пријатели. Фала ви однапред ^^
Ако си исклучиво за кафе и цигара, без додатни lounge-бар атмосфери, убаво место ти е 7г еспресо. Имаш едно во Т.Ц. Лептокарија и едно карши соборна црква. Препорачувам да отидеш кога времето е убаво и релативно топло за овој период (докај 10тина степени) за да не мрзнеш надвор, пошто сепак ова е повеќе кафе-место и скромно е во поглед на комоција. Но кафињата им се едни од најдобрите во градот. А имаш и избор.
Друго ок место ти е Piazza liberta, со тоа што ова е повеќе lounge bar. Прогуглај го на мапа, во строг центар е, на крстопат на многу места каде подоцна би се видела со пријателите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: klara897

İncognito

Староседелец
31 август 2013
2,551
3,827
1,153
Здраво дечки,
Долго време размислував да отидам до Скопје, на ден-два, ама не сум многу запознаена со градот. Пошто ќе одам сама би сакала да добијам некои предлози во однос на интересни ретро места каде ќе можам да одморам, да испијам едно кафенце, да запалам цигара и да уживам во атмосферата (без да ме чини тоа премногу), пред да се најдам со своите пријатели. Фала ви однапред ^^
IMG_20171118_173302.jpg Местово е ново, али по ретро не може да биде затоа што е во старата скопска чаршија, добра музика и екстра персонал, омилено ми е:)