Сакам да кажам/Сакам да прашам

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,390
1,133
Yellow submarine
Обично не се замарам и не реплицирам на мрчаторски коментари, но морам да кажам нешто. Смешно е и неферски е да наброиш само 5/6 члена како само тие единствени да се квалитетни и како никои други членови да не допринесуваат за форумот. Едни заминале, едни дошле, па што. Не можеш да очекуваш сите да останат засекогаш. Кој зошто заминал, тоа е негово право.

Многу се прават паметни и солат како да се задржи квалитетот на еден форум, а тие (најчесто) не се ни трудат да допринесат за истиот. Еве мене како член тоа ме тера да го изгасам форумот, кога ќе видам такви исти досадни коментари. Тоа па тоа. Мене тоа ми смета и ми го намалува квалитетот на форумот, од мој аспект, мое око. Па никому ништо, не се откажувам од форумот, барем засега не. Колку сакаат нека продолжат со такви коментари, колку и да ми сметаат и да ме нервираат, тие нема да бидат причината поради која ќе заминам од форумот.
Смешно е и глупо ти да ми кажуваш кои личности ќе ги почитувам јас и ќе се грижиш за нивната бројка.
А, знаеш што е најсмешно?
Што суптилно се пронајде во сето тоа, се испровоцира да реплицираш и контрадикторно да соопштиш како не ти е гајле и како не те засега ништо.

Како и да е, јас лично едвај 5 мислења сум прочитала од тебе за да судам каква си и што си, ама ако завземаш став дека незадоволството од величењето на булшет тензии, е само мрчење, ондак не ни сакам да се трудам да размислувам и да барам квалитети во тебе.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,850
1,153
Обично не се замарам и не реплицирам на мрчаторски коментари, но морам да кажам нешто. Смешно е и неферски е да наброиш само 5/6 члена како само тие единствени да се квалитетни и како никои други членови да не допринесуваат за форумот. Едни заминале, едни дошле, па што. Не можеш да очекуваш сите да останат засекогаш. Кој зошто заминал, тоа е негово право.

Многу се прават паметни и солат како да се задржи квалитетот на еден форум, а тие (најчесто) не се ни трудат да допринесат за истиот. Еве мене како член тоа ме тера да го изгасам форумот, кога ќе видам такви исти досадни коментари. Тоа па тоа. Мене тоа ми смета и ми го намалува квалитетот на форумот, од мој аспект, мое око. Па никому ништо, не се откажувам од форумот, барем засега не. Колку сакаат нека продолжат со такви коментари, колку и да ми сметаат и да ме нервираат, тие нема да бидат причината поради која ќе заминам од форумот.
Јас па често ги читам твоите мислења и често ми се допаѓа размислувањето што го имаш. Т.Е. попрецизно начинот на кој што го искажуваш размислувањето иако има мислења со кои не се согласувам.
Ова е едно од нив.
Знаеш, јас секогаш мислам дека личноста било дали е на форум или ин риал лајф треба да си го каже своето мислење. Ако е мрчаторско, нека е, ама да е нејзино/негово мислење.
А тоа несомнено ќе придонесе за квалитетот на форумот. Затоа што ако администрацијата ги прифаќа барем 5 проценти од сугестиите на „мрчаторите“ форумов ќе функционира многу подобро.
И секако дека ќе функционира подобро ако сите се залагаме да правиме дискусија а не разговор во оваа тема и во темата чат муабети - оти факт е дека на форумов само тие две теми маестрално функционираат.
А, дека некој 10 форумџии не можат да ги разработат сите други теми - и тоа е факт.
И несомнено се сложувам со True_Blood slb_bobo дека овие две последни правила на формов се толку банални... од што се банални дури и смешни се.
Посебно последното, затоа што како прво не постои опција за деактивација на профил.
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Епа дечки изгледа и јас ќе станам еден од оние членови кои ретко ќе го посетуваат форумот или ќе бидат само пасивни читачи.
Од утре само ќе ве читам, бидејќи има доста интересни членови кои навистина имаат мислења за почит.

Во изминатиов период од околу една година колку што бев член на форумов, го засакав ова интернет место како свој виртуелен дом, стекнав и доста виртуелни пријателства со кои се надевам дека ќе ми прераснат и во вистински пријатели, прочитав многу интересни мислења кои ме насмеале, им благодарам на сите кои ми давале совети и помагале. Им благодарам на сите за трпението и им се извинувам на сите доколку сум згрешил нешто.

Ова не е срцепарајучи пост и нема потреба да ме прашувате да се вратам. Одлуката е донесена.
Сега слободно без мене можете да го претворете форумов од детска градинка во универзитет, зашто и ја бев едно од децата во таа градинка.
Поздрав до сите и се` најдобро.
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Kако ке ми дојде сега еден добар сон :p
Ама рано е се уште...
А и имам многу за читање...
Нокта е долга :igra
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
А ти па мислиш поголем експерт си од Шундовски и Обрван заедно. Ако знаеш оди и играј сам подобро против светски шампион. (facepalm)
Грешно сум разбран :) скав да кажам дека по секој пораз на наша репрезентација излегуват низа негативни коментари ко сите да знат што и како треба :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

Trouble

Староседелец
6 март 2012
1,516
2,611
1,123
This is me in Miami, in some great swimming pool party, dancing on the fountain and everybody looking at me, if somebody wanna dance he can, but with no touching, or I'm gonna brake his teeth, or do something like this Anyways, I can rub from him BUT he CANNOT touch me :D sexy but untouchable :cool:

fountain_booty_cooldown.gif
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and Arkantos

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,019
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Смешно е и глупо ти да ми кажуваш кои личности ќе ги почитувам јас и ќе се грижиш за нивната бројка.
А, знаеш што е најсмешно?
Што суптилно се пронајде во сето тоа, се испровоцира да реплицираш и контрадикторно да соопштиш како не ти е гајле и како не те засега ништо.

Како и да е, јас лично едвај 5 мислења сум прочитала од тебе за да судам каква си и што си, ама ако завземаш став дека незадоволството од величењето на булшет тензии, е само мрчење, ондак не ни сакам да се трудам да размислувам и да барам квалитети во тебе.


Во што суптилно сум се пронашла јас? Од целиот твој мрчаторски коментар (демек ти знаеш што членовите прават во реален живот) искоментирав само за делот каде што издвојуваш неколку членови. И не ти кажувам кого ти да почитуваш (слободно кого сакаш почитувај си), а уште помалку па се грижам за бројката. Само реков дека 5/6 члена (иако тие што ги спомна се навистина помеѓу најквалитетните) не го прават форумот. Искрено, јас не сум сигурна дали и 5 мислења имам прочитано од тебе, но тоа не ни најмалку важно, не ме интересира. Не барам ни од тебе ти мене да ми ги читаш моите мислења, не па ли да бараш квалитет од мене.

(кога почнувам нов пасус, значи повеќе не се важи за цитираното, туку општо си продолжувам со коментирање)

Општо кажав за мрчењето зошто постојано е едното исто. Ништо ново. Досадно. Веќе кога секој може да си земе за право да каже што му смета, си земав и јас. Како што кажав во предходниот коментар, мене ми смета кога некој постојано дрви, соли памет и се прави дека е над некого. Постојано ист муабет дека форумот е неквалитетен, а сепак продолжуваат да го посетуваат (и истото да го коментираат). Тие што се редовни знаат (ваљда) дека јас лично, ретко се противам против мрчарење и ретко реплицирам. Ретко (ако не и никогаш) сум направила конфликт или нешто неправедно кон некаков член. Затоа, од неутрала гледана точка морав да го кажам мислењето дека едноставно време е да се престане со драмите.

Јас па често ги читам твоите мислења и често ми се допаѓа размислувањето што го имаш. Т.Е. попрецизно начинот на кој што го искажуваш размислувањето иако има мислења со кои не се согласувам.
Ова е едно од нив.
Знаеш, јас секогаш мислам дека личноста било дали е на форум или ин риал лајф треба да си го каже своето мислење. Ако е мрчаторско, нека е, ама да е нејзино/негово мислење.
А тоа несомнено ќе придонесе за квалитетот на форумот. Затоа што ако администрацијата ги прифаќа барем 5 проценти од сугестиите на „мрчаторите“ форумов ќе функционира многу подобро.
И секако дека ќе функционира подобро ако сите се залагаме да правиме дискусија а не разговор во оваа тема и во темата чат муабети - оти факт е дека на форумов само тие две теми маестрално функционираат.
А, дека некој 10 форумџии не можат да ги разработат сите други теми - и тоа е факт.
И несомнено се сложувам со True_Blood slb_bobo дека овие две последни правила на формов се толку банални... од што се банални дури и смешни се.
Посебно последното, затоа што како прво не постои опција за деактивација на профил.

Значи тоа ми е целата поента. И јас (иако ретко на оваа проблематика за мрчарење) си го кажав мислењето, а испадна како да не смеев. Зошто сум дел од администрација? Па што. Денес сум, можеби утре нема. И пак ќе си останам на истиот став: ако имаш интересна идеја за дискусија, отвори тема. Ако немаш, коментирај на веќе постоечки теми (не мислам само на теми во стилот на СДК/СДП). Тоа е единствениот начин за одржување на квалитетен форум. Ако толку на некого му е важен форумот (а очигледно е така до одреден степен, штом сеуште се вклучува) ќе се труди да помага за квалитетот, а не да одмага.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
СДК преска ја фенирав мајка ми, па ми текна порано кога секое утро за во градинка или училиште ми ја плетеше или врзуваше косата.
Секогаш бев во чисти и испеглани алишта облечена, сега кога не и се допаѓа некој мој стајлинг ми вели дека таа подобро би искомбинирала.:D
И ден денес и крадам од шминките. :wub

СДК 2 помина 1 недела со намалена исхрана, веќе и се навикнав, многу поубаво се чувствувам. Решив дека овојпат навистина ќе внесам промени и ќе се држам до нив.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,850
1,153
Значи тоа ми е целата поента. И јас (иако ретко на оваа проблематика за мрчарење) си го кажав мислењето, а испадна како да не смеев. Зошто сум дел од администрација? Па што. Денес сум, можеби утре нема. И пак ќе си останам на истиот став: ако имаш интересна идеја за дискусија, отвори тема. Ако немаш, коментирај на веќе постоечки теми (не мислам само на теми во стилот на СДК/СДП). Тоа е единствениот начин за одржување на квалитетен форум. Ако толку на некого му е важен форумот (а очигледно е така до одреден степен, штом сеуште се вклучува) ќе се труди да помага за квалитетот, а не да одмага.
Никој не рече дека не смееш. Само се спротиставив на нешто што мислам дека не си во право.
Дали си дел или не си дел од администрацијата, не си свесна, и не можеш да бидеш колку малку (т.е. ич) ме интересира...
Јас само знам дека не се слагам со тоа дека последните две правила од форумов треба да постојат, затоа што се мизерни и иронични.
Знам дека ако кажам мислење кое се однесува на побуна врз тоа како е воден форумов ќе имам казнени поени.
Што значи не се прифаќаат сугестиите.
И, исто така знам дека, статистички на форумов живеат само две теми СДК/СДП, и Чат муабети.
И за тоа не ни е виновна администрацијата, виновни сме ние самите, ама тоа е тоа.
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Епа дечки изгледа и јас ќе станам еден од оние членови кои ретко ќе го посетуваат форумот или ќе бидат само пасивни читачи.
Од утре само ќе ве читам, бидејќи има доста интересни членови кои навистина имаат мислења за почит.

Во изминатиов период од околу една година колку што бев член на форумов, го засакав ова интернет место како свој виртуелен дом, стекнав и доста виртуелни пријателства со кои се надевам дека ќе ми прераснат и во вистински пријатели, прочитав многу интересни мислења кои ме насмеале, им благодарам на сите кои ми давале совети и помагале. Им благодарам на сите за трпението и им се извинувам на сите доколку сум згрешил нешто.

Ова не е срцепарајучи пост и нема потреба да ме прашувате да се вратам. Одлуката е донесена.
Сега слободно без мене можете да го претворете форумов од детска градинка во универзитет, зашто и ја бев едно од децата во таа градинка.
Поздрав до сите и се` најдобро.
Ќе те замоЧам (читај со Л) дружи не уште.
Зашто само да читаш? Нема да сакаш да напишеш нешто?
Уште од самиот старт си овде... Барем се надевам дека ќе продолжиме да комуницираме. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp and parvati