Сакам да кажам/Сакам да прашам

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,995
9,625
1,683
Normandy
Влагам денес у државна 7ца, коа таму покрај купче пензионери, ми се убацува шоферот со нумерава
Time circuits ON!

(god, у моментот се осеќав постаро од сите тие луѓе внатре).
 
  • Like
Реакции: Давор

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Влагам денес у државна 7ца, коа таму покрај купче пензионери, ми се убацува шоферот со нумерава
Time circuits ON!

(god, у моментот се осеќав постаро од сите тие луѓе внатре).
:cenzura
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,995
9,625
1,683
Normandy
Свеќите се палат надвор за да се заштитат фреските.
Го имам чуено ова, иако за иронија на вистината во црквата Св. Заум во Охрид - објект кој е целосно оставен на забот на времето.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,400
4,420
1,153
Го имам чуено ова, иако за иронија на вистината во црквата Св. Заум во Охрид - објект кој е целосно оставен на забот на времето.
абе св.Заум е на многу зезнато место, со многу влага, треба ептен добра организација, поприлична сума на пари, квалитетна екипа шо ја познава проблематиката ( а такви луѓе се бројат на прсти).... итн итн.
Пари не дека нема од каде да се најдат, само шо отпосле ќе биде малку потешко некој да се топори и да се фали со направеното, пак заради таа зезната местоположба.
Иако ми се чини дека лани почнале нешто да работат, ама не знам детали.
 
  • Like
Реакции: Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,995
9,625
1,683
Normandy
абе св.Заум е на многу зезнато место, со многу влага, треба ептен добра организација, поприлична сума на пари, квалитетна екипа шо ја познава проблематиката ( а такви луѓе се бројат на прсти).... итн итн.
Пари не дека нема од каде да се најдат, само шо отпосле ќе биде малку потешко некој да се топори и да се фали со направеното, пак заради таа зезната местоположба.
Иако ми се чини дека лани почнале нешто да работат, ама не знам детали.
Поентата ми беше, бев таму пред некои 7 години со кајче од Трпејца со моиве, влегуваме, мајка ми сакаше да запали свеќа, тој некој паметен се избаци, вика, не смее да се пали свеќа заради иконите. А иконите, знаеш и самата на што личат. Кој играл „икс-нула“, кој рецнал нечие име, кој залепил жвакаќа гума. Језа ме фати, иако фреските се едни од најретките во нашево поднебје.
 
  • Like
Реакции: lady_blue

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,400
4,420
1,153
Поентата ми беше, бев таму пред некои 7 години со кајче од Трпејца со моиве, влегуваме, мајка ми сакаше да запали свеќа, тој некој паметен се избаци, вика, не смее да се пали свеќа заради иконите. А иконите, знаеш и самата на што личат. Кој играл „икс-нула“, кој рецнал нечие име, кој залепил жвакаќа гума. Језа ме фати, иако фреските се едни од најретките во нашево поднебје.
Е тоа да, смешни моменти, ама шо ќе им праиш. Ги има милиони такви слични дешавки. Да не знај чоек дали да се смеј или да плачи.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Сакам да прашам дали знае некој каде може да најдам вампирски заби т.е вилици, ми требаат за cosplay/прочка итн..? :D
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Сакам да прашам дали знае некој каде може да најдам вампирски заби т.е вилици, ми требаат за cosplay/прочка итн..? :D
За Хеловин имаше во Џамбо, ако им останало нешто може да си најдеш таму. Ама не верувам дека оставаат такви работи после празникот.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
За Хеловин имаше во Џамбо, ако им останало нешто може да си најдеш таму. Ама не верувам дека оставаат такви работи после празникот.
Штета. Ако знаеш некоја продавница таква што е во центар во Скопје негде и се достапни секогаш по прифатливи цени, пиши ми.
 
  • Like
Реакции: existence