1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Плетење и везење

Дискусија во форумот 'Дизајни' започната од Lena, 5 октомври 2014.

 1. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  Во последно време се живнува плетењето и везењето како нов начин на изразување на креативноста.
  Фустани,џемпери,панчос,шалови,чорапи, навлаки за перничиња,ќебиња,ташни итн.
  Се што е плетено и везено со еден збор.
  Мене лично ме влече плетењето и морам да признаам наоѓам големо задоволство во истото.
  Еве го и првиот успешно завршен шал.
  (Има неколку дупчиња,ама за прв пат ок е).
  Постирајте во темава туторијали за нови плетки и дизајни,слики од сопствени изработки и слично.
  image.jpg
   
  На Prashina, Outrider, MoonFairy и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  И јас плетам. Плетењето многу ме опушта и смирува, моментално тоа ми е еден вид медитација, но и начин да заработам, бидејки во последно време плетам капчиња и шалчиња за продавање, одамна си немам сплетено нешто за себе.
  Слики ке прикачам друг пат.
   
  На Prashina, BlackTulip и Lena им се допаѓа ова.
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Јас немам научено, а би сакала, најверојатно кај и да е, ќе се нафатам да почнам со учење. Не верувам дека би отишла до тој степен да плетам џемпери, но може шал и капа на пример. Кога ептен би влегла во ритамот на плетењето да го правам тоа без размислување (ко што порано мајка ми си плетеше и си гледаше филм), би плетела за подарување во Црвен крст и слични места.
   
  На malo, BlackTulip и Lena им се допаѓа ова.
 4. BlackTulip

  BlackTulip Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2013
  Мислења:
  628
  Допаѓања:
  789
  Одлична идејаа
   
 5. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  И јас плетам...и сакам да плетам...немам секогаш време ама најдувам некако. Ме научи баба ми и тоа мноогу одамна, кога бев малечка. Си плетевме заедно.
  Си имам сплетено шалови, наметки, по некое болеро...
  А сега се токмам да си направам еден ваков шал:

  Од ова полесно здравје...:)
   
  На alliiccee, malo, BlackTulip и уште 1 член му се допаѓа ова.
 6. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  Има некој мустер за волнени чорапи како иде?
   
 7. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,640
  Допаѓања:
  5,717
  Можеби на некои 12-13 год. ме научи мајка ми да плетам.
  Не сум некој професионалец меѓутоа шалчиња,по некое капче и чорапи знам да сплетам.
  Последниве две-три години некако послабо наоѓам време ама сега баш ме потсети Лена да си гo најдам приборот
  и таман нешто за зимава може да се изработи.
   
  На malo и Lena им се допаѓа ова.
 8. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  Новото шалче..се надевам до следната есен ќе го завршам :biggrin
  image.jpg
   
  На malo, MoonFairy, Prashina и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. belabelina

  belabelina Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 ноември 2014
  Мислења:
  94
  Допаѓања:
  25
  Плетaм шaлoви и кaпи и тoa мнoгу убaви ги имaм мнoгу . Oд лaни немaм сплетенo a и немaм стaвенo кaпa се уште немaм ни виденo никoј дa нoси oти времевo си игра сo нaс
   

Сподели: