Плацебо ефект

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не би рекла.
За манипулација на сетилата со позитивни мисли кои со редовна употреба делуваат на потсвеста се потребни 6 недели.
Потоа автоматски работи потсвеста.
Ха-ха. Сеа па и строго одредени рокови имало.

Какви се тие позитивни мисли бе Ленче? Дека сѐ е розово? Некому откриваат саркома, има срцеви проблеми и слаб притисок па не би издржал операција. Како ќе се лекува? Со позитивни мисли дека сѐ е розово и ќе се убедува дека докторите го лажат?
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Ха-ха. Сеа па и строго одредени рокови имало.

Какви се тие позитивни мисли бе Ленче? Дека сѐ е розово? Некому откриваат саркома, има срцеви проблеми и слаб притисок па не би издржал операција. Како ќе се лекува? Со позитивни мисли дека сѐ е розово и ќе се убедува дека докторите го лажат?
Зошто тогаш толку многу луѓе успеале да победат различни врсти на болести,откако го промениле начинот на размислување?
Ха-ха да,со розеви мисли бе Бобо.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Зошто тогаш толку многу луѓе успеале да победат различни врсти на болести,откако го промениле начинот на размислување?
Ха-ха да,со розеви мисли бе Бобо.
Така така, оди во најблиската болница и кажи им на тоа лекарите дека се гнаси кои што само го трошат народот. Отвори си „розова“ клиника и лечи ги луѓето со автосугестија.

П.С. ZOMG The new messiah is already born.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Така така, оди во најблиската болница и кажи им на тоа лекарите дека се гнаси кои што само го трошат народот. Отвори си „розова“ клиника и лечи ги луѓето со автосугестија.

П.С. ZOMG The new messiah is already born.
Сега,сакаш да ми кажеш дека ти повеќе знаеш од проф.по психологија или?
Не биди смешен,мислата е најмоќното нешто што постои на светот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Сега,сакаш да ми кажеш дека ти повеќе знаеш од проф.по психологија или?
Не биди смешен,мислата е најмоќното нешто што постои на светот.
Не за џабе рекле - ''Сé е психа'' :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МалиСашко

МалиСашко

Истакнат Член
12 јануари 2014
466
347
173
30
домче
Имам професор кој е магистар по источна филозофија. Тој ни тврди дека до негови 70 години (стварни има толку а одлично се држи) не пие никакви лекови и е во совршена физичка сосотјба. Човекот има начин на АВТОСУГЕСТИЈА за справување со се!
Тоа е она:„ ОООМммммм... не ми е ништо... не ми е ништо.....“ И ОПС... стварно не ти е ништо!

Пробав еднаш... седнав, и почнав да зборувам ко што ми рече... на крајот почнав толку сило да се смеам што не можев да запрам. Се почувствував како будала „ом ом... и че му поминело (facepalm)“....

Што ти знам, се и сешто постои...
Плацебо терапијата ја признавам затоа што сугестијата делува силно кај многу луѓе. Му даваш апче за болки (менструални пример) и тој несвесно си ги опушта нервите, за смирување, за главоболка ос напнатост....
За тоа - ДА!
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Дедо ми над 10 години користи дијазепами пред спиење.
Еднаш кога бев да побарам рецепт од неговиот матичен, ми рече дека тие апчиња не делуваат ако толку долго се конзумираат и мора периодично да се менуваат со други. Ама ете дедо ми толку години, а се напие, истиот миг заспива, додека ако нема не спие цела ноќ. А ваљда и треба време додека апчето почне да делува ако делува веќе по толку време, а тој пие и по 3 секунди е заспан. И верува дека мирно спие зошто пие апчиња...

И општо е таков, гледа секакви реклами за вакви или онакви апчиња, чаеви или билки и купува се.. И а некој му каже дека не чинат одма моментално не му влијаат на ништо, ако пред тоа му помагале. И обратно, ако не е задоволен од нешто, а а чуе препорака, одма мисли дека го нашол лекот.
Последно беше со вендоксин капките... Пред да ја слушне рекламата на тв, му ги купи баба ми. И од почеток немаше верба, демек она ги купила на своја рака и врска нема, па пиеше да не и скрши ќеф и само се жалеше дека џабе пие, нема промени... Откако излегоа рекламите магично почна подобро да се осеќа од нив..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Дедо ми над 10 години користи дијазепами пред спиење.
Еднаш кога бев да побарам рецепт од неговиот матичен, ми рече дека тие апчиња не делуваат ако толку долго се конзумираат и мора периодично да се менуваат со други. Ама ете дедо ми толку години, а се напие, истиот миг заспива, додека ако нема не спие цела ноќ. А ваљда и треба време додека апчето почне да делува ако делува веќе по толку време, а тој пие и по 3 секунди е заспан. И верува дека мирно спие зошто пие апчиња...

И општо е таков, гледа секакви реклами за вакви или онакви апчиња, чаеви или билки и купува се.. И а некој му каже дека не чинат одма моментално не му влијаат на ништо, ако пред тоа му помагале. И обратно, ако не е задоволен од нешто, а а чуе препорака, одма мисли дека го нашол лекот.
Последно беше со вендоксин капките... Пред да ја слушне рекламата на тв, му ги купи баба ми. И од почеток немаше верба, демек она ги купила на своја рака и врска нема, па пиеше да не и скрши ќеф и само се жалеше дека џабе пие, нема промени... Откако излегоа рекламите магично почна подобро да се осеќа од нив..
Замени му ги апчињата со тик-так бомбони,ќе заспива ко бебе.:giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Хоуп*