Планини, врвови, алпинизам

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Во оваа тема да ги ставаме планините, врвовите, слики од патешествија, качување по нив и слично...Има ли алпинисти на форумот?
За почеток да почнеме со планината Килиманџаро
mount-kilimanjaro-2.jpg


Килиманџаро е највисоката планина во Африка и е од вулканско потекло. Се наоѓа во североисточна Танзанија на границата со Кенија. Составена е од три вулкани Шира, Мавензи и Кибо. Највисокиот врв е наречен Ухуру и се наоѓа на 5895 метри надморка височина.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hexasto and DarkPassenger

sweetgirl

Истакнат Член
11 март 2012
148
125
343
Скопје
Јас не сум алпиниста,но ја сакам планината и се поврзано со неа.
Ја сакам тишината и мирот во неа.
Ја сакам миризбата во планината и чистиот воздух.
И тотано се опуштам кога сум на планина.
А инаку си ја сакам нашата Шара.

Шар Планина или скратено Шара е еден од најголемите и највисоките планински масиви во Македонија. Сместена е во северозападниот дел на републиката, на границите соКосово и Албанија.
Шарпланинскиот масив се протегаво правец североисток - запад – југозапад во должина од 76 km.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca, parvati and Hexasto

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Јас многу сакам планини и викендици...Се би дала за да одам да поуживам таму на раат...
Од море и планина, повеќе би одбрала планина и некоја добра викендичка, добро друштво и храна, свеж воздух..мерак
Vikendica_Busija.jpg
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
...Врвот Мон Блан се наоѓа на границата помеѓу Италија и Франција..висок е 4808 метри..
5+max+skiing+top+of+mt+blanc.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Алпите е името на едни од најголемите планински вериги во Европа, протегајќи се од Австрија и Словенија на исток; преку Италија, Швајцарија, Лихтенштајн иГерманија; до Франција на запад.
Највисокиот врв на алпите е Мон Блан, на 4.808 метри (15,774 стапки) од италјанско-француската граница. Сите главни врвови на Алпите можат да се најдат на листата на планини на Алпите и на листата ма врвови на Алпите според еминентност.
Името „Алпи“ е изведено од француското од латински Alpes, кое можеби е во сродство со латинското albus („бело“). Германското Albe, Alpe или Alp (од Старо високогерманското alpâ, во множина alpûn) во еднина значи „alpine pasture“, а само во множина може да се однесува на планинската верига како целина.

220px-Matterhorn_Riffelsee_2005-06-11.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: foREVer

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Урал
Планината Урал е висока 1895 метри и долга 2100 км. Таа заедно со реката Урал го дели евроазискиот континент на два дела, Европа и Азија. Урал поминува преку три климатски зони. Исполнета е со многу рудници и рудно богатство, што придонело за развој на тешката индустрија.
European_Plain_Map.gif

thumbs_filename-0016.jpg

thumbs_filename-0005.jpg

35166865.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Aлпите во текот на ноќта

Типичните фотографии со Алпите oбично се со светло сонце, прекрасни зелени бои и многу снег, но оваа колекција наречена “Ѕilent Моuntains” на фотографот Мајкл Шнабел ни ги прикажува Алпите во текот на ноќта. Уживајте во мистичните фотографии на овие масивни природни форми.
alpinavecer10.jpg


alpinavecer9.jpg

alpinavecer7.jpg

alpinavecer6.jpg

alpinavecer3.jpg

alpinavecer1.jpg

alpinavecer2.jpg

alpinavecer8.jpg

alpinavecer4.jpg

alpinavecer5.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kitty