1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Планини, врвови, алпинизам

Дискусија во форумот 'Географија' започната од Kitty, 29 март 2012.

 1. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  Во оваа тема да ги ставаме планините, врвовите, слики од патешествија, качување по нив и слично...Има ли алпинисти на форумот?
  За почеток да почнеме со планината Килиманџаро
  [​IMG]

  Килиманџаро е највисоката планина во Африка и е од вулканско потекло. Се наоѓа во североисточна Танзанија на границата со Кенија. Составена е од три вулкани Шира, Мавензи и Кибо. Највисокиот врв е наречен Ухуру и се наоѓа на 5895 метри надморка височина.
   
  На Hexasto и DarkPassenger им се допаѓа ова.
 2. sweetgirl

  sweetgirl Истакнат Член

  Зачленет на:
  11 март 2012
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  124
  Јас не сум алпиниста,но ја сакам планината и се поврзано со неа.
  Ја сакам тишината и мирот во неа.
  Ја сакам миризбата во планината и чистиот воздух.
  И тотано се опуштам кога сум на планина.
  А инаку си ја сакам нашата Шара.

  Шар Планина или скратено Шара е еден од најголемите и највисоките планински масиви во Македонија. Сместена е во северозападниот дел на републиката, на границите соКосово и Албанија.
  Шарпланинскиот масив се протегаво правец североисток - запад – југозапад во должина од 76 km.
   
  На Ludaca, parvati и Hexasto им се допаѓа ова.
 3. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  Јас многу сакам планини и викендици...Се би дала за да одам да поуживам таму на раат...
  Од море и планина, повеќе би одбрала планина и некоја добра викендичка, добро друштво и храна, свеж воздух..мерак
  [​IMG]
   
  На melpomena, foREVer, WomanInRed и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  ...Врвот Мон Блан се наоѓа на границата помеѓу Италија и Франција..висок е 4808 метри..
  [​IMG]
   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  [​IMG]Национален парк Галичица...
  наше си е наше...
  [​IMG]
   
 6. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Алпите е името на едни од најголемите планински вериги во Европа, протегајќи се од Австрија и Словенија на исток; преку Италија, Швајцарија, Лихтенштајн иГерманија; до Франција на запад.
  Највисокиот врв на алпите е Мон Блан, на 4.808 метри (15,774 стапки) од италјанско-француската граница. Сите главни врвови на Алпите можат да се најдат на листата на планини на Алпите и на листата ма врвови на Алпите според еминентност.
  Името „Алпи“ е изведено од француското од латински Alpes, кое можеби е во сродство со латинското albus („бело“). Германското Albe, Alpe или Alp (од Старо високогерманското alpâ, во множина alpûn) во еднина значи „alpine pasture“, а само во множина може да се однесува на планинската верига како целина.

  220px-Matterhorn_Riffelsee_2005-06-11.jpg
   
  На foREVer му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  Урал
  Планината Урал е висока 1895 метри и долга 2100 км. Таа заедно со реката Урал го дели евроазискиот континент на два дела, Европа и Азија. Урал поминува преку три климатски зони. Исполнета е со многу рудници и рудно богатство, што придонело за развој на тешката индустрија.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  добра слика
  [​IMG]
   
 9. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Aлпите во текот на ноќта

  Типичните фотографии со Алпите oбично се со светло сонце, прекрасни зелени бои и многу снег, но оваа колекција наречена “Ѕilent Моuntains” на фотографот Мајкл Шнабел ни ги прикажува Алпите во текот на ноќта. Уживајте во мистичните фотографии на овие масивни природни форми.
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Kitty му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  [​IMG]Прекрасни планински куќички...
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: