Од другата страна на хуманитарните акции | Црнобело Форум

Од другата страна на хуманитарните акции

rikica01

Истакнат Член
19 ноември 2015
58
20
118
27
nie sekogas koga ke pomine nekoj covek sto nema bas mnogu pari vo dzepot ili ne e ubavo oblecen nacesto go koristime zborot rom toa ni e najgolemata greska zatoa sto toj covek kako i mnogu drugi nema prihodi nema so sto da se narani ili da mu kupi na decata toa ne e rom tuku toa e covek koj ima nekoja maka koj nema od kade da najde nema rabota za nego nikoj ne saka da go primi nikoj ne ni pomisluva na nego da mu pruzi edna korka leb i da go prasa sto go maci

i koga ke mu pomogneme na nekoj najdobro e da mu pomogneme od srce oti ako mu pomognes posle celo vreme toa da mu go prekarvas stvarno e greska vo zivotot
 
Последна промена од модератор:
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

rikica01

Истакнат Член
19 ноември 2015
58
20
118
27
Последна промена од модератор:
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
i ako nekoj ima sto mu ima pomognato na nekoj i posle toa mu go prekarva seto toa do krajot na zivotot sakam da go prasam iskrajno kako toj zaspiva na vecer i kako mozi da sedni da jadi ili da se napie voda posle toa
Ее бρате ни јас не знам κаκо можат ама има све и свашта.. Луѓе без совест, без чест. Се' има. Додеκа не се изгоρиш не можеш да знаеш ништо.... Не можеш ни да пρетпоставиш. А не можеш да знаеш, еден ден може и таκвите да се сρамнат со земјата и да паднат на ниво на тие што ги омаловажуваат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: rikica01

rikica01

Истакнат Член
19 ноември 2015
58
20
118
27
Ее бρате ни јас не знам κаκо можат ама има све и свашта.. Луѓе без совест, без чест. Се' има. Додеκа не се изгоρиш не можеш да знаеш ништо.... Не можеш ни да пρетпоставиш. А не можеш да знаеш, еден ден може и таκвите да се сρамнат со земјата и да паднат на ниво на тие што ги омаловажуваат.
zivotot e trkalo ednas si gore ednas si dolu samo poarno pravigo ona sto go mozes ako mozes pomogni mu ako ne ne mu odmognuvaj i ne mu pravi potesko od ona sto mozi da mu bide
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Da se pomaga na onie na koi stvarno im treba pomosh.Za humanitarnite organizacii mislam deka ne gi koristat sobranite sredstva za onie na koi im trebaat.A toa za pitanjeto-luge sto sedat na ulica so ispruzena raka,ne zasluzuvaat nikakva pomos.Zatoa sto se sposobni da rabotat,gi vleckaat decata so niv uste od bebinja na ulica i posle nekoj im e kriv.Go iskoristuvaat detskiot trud.Imam eden takov primer,romi imav komsii,po cel den po ulici,site 4 deca so niv,a tatkoto gi koristi tie pari za pivo.Sega decata se vo domot za deca bez roditeli vo Skopje i imaat uslovi za ucenje,hrana i sansa da stanat uspesni luge.E na tie roditeli im treba zatvor,a ne pomos.
 

Arlandria

Нов член
9 јануари 2018
3
1
1
24
Здраво :)
Пред некое време го гледав на телевизија прилогот за дедото и баба кои живеат со две близначиња а немаат пари ни да ги нахранат а за облека да не зборуваме. Свесна за тоа и дека тие не се единствено такво семејство решив да пробам некако да помогнам. Направив кампања на GoFundMe, каде што ја објаснив мојата идеа и сите што сте заинтересирани можете да помогнете со тоа што ќе донирате или пак ако не сте во можност да донирате пари, може да го споделите линкот по социјални мрежи и така да помогнете. Доколку некој сака да ми се придружи и да помогне на било кој друг начин, со донирање на мал дел од вашето време за купување на производи или пакување и делење, ако се соберат доволно пари, ќе ви бидам многу благодарна.

Ова е линкот на кој што може подетално да прочитате и да донирате
https://www.gofundme.com/actions-not-words
Ви благодарам :inlove:
 

Sasho

Истакнат Член
12 ноември 2020
43
13
108
40
Нај племено нешто е да се помогне кога на некој му треба помош за да преживее и би барал и за непознати ако треба а не за фамилија. Само другари, дали одат сретствата каде треба? Имам недоверба кога бара некој по улица или на врата а како да му побараш лична карта доказ дека е роднина или ќе одат парите за помош?