1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Мртво море

Дискусија во форумот 'Географија' започната од Marick14, 7 март 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Cигурно е чудно што едно море има такво име, но старите Грчки писатели, кои први го нарекле под тоа име, имале потполно право. Имено, во Мртвото море нема животински свет. Реката Јордан се влева во него, но рибите што доаѓаат веднаш умираат. Ова море, вусшност е тесно солено езеро кое лежи помеѓу Јордан и Израел, долго е 75, а широко од 5 до 17 км. Мртвото море има најниско ниво во светот и лежи 400м под нивото на Средоземното море. Пред милиони години, Мртвото море се наоѓало 400м над нивото на Средоземното, но по долг сушен период испарила голема количина на вода по што сега се наоѓа на ова ниво.
  [​IMG]
  Од Мртвото море не истекува нити една река, и иако Јордан и околните рекички носат 4,740,000 тони свежа вода секој ден, таа брзо испарува поради високите темератури во овој дел од светот. Ова испарување придонесува за големи концентрации на сол, магнезиум, хлор и бром.

  Мртвото море е најсоленото во светот и има 6-9 пати повеќе концентрација на сол отколку било кој океан во светот кои нормално имаат 4-6% сол. Овие концентрации не дозволуваат живот во морето.

  Пливањето во ова море е несекојдневно и необично чувство. Поради големите концентрации на сол, вие сте на површината нон стоп и не можете да потонете. Практично е невозможно да гњурите во него!

  Dead_Sea_northern_end_aerial_from_west,_tb_q010703.jpg DeadSea.jpg dead-sea.jpg
   
  На Хоуп*, LMFAO, Gemini и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Marick14 Сака да иде овде гарант! :)
  Јас ти се придружувам дека и така не знам да пливам ова би било одлично за мене... :D
   
  На Bum-Bum, TheFrisb и Marick14 им се допаѓа ова.
 3. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Па кој не би сакал да оди овде. :D
  Но Мртвото море е под закана на исчезнување, така да кој е з одење со време нека мисли.
   
 4. Sara

  Sara Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  116
  Допаѓања:
  116
  [​IMG]
  Овде некоја гребаница да имаш ке умреш од болка :)
  Инаку баш би сакала да одма.
   
  На LMFAO, Bum-Bum и Gemini им се допаѓа ова.
 5. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
 6. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  На границата помеѓу Израел и Јордан, во Јорданската долина, се наоѓа најниската точка на Земјата – Мртвото море. Мртвото море е и најсоленото море во светот. Но, за жал, ова чудо на природата станува сé помало во однос на неговата првобитна големина, а се предвидува дека со текот на времето и ќе исчезне. Поради овој факт, сместете ја оваа дестинација на листата места кои вреди да ги посетите…
  [​IMG]
  Мртвото море се наоѓа 400 метри под нивото на морето. Неговата најголема длабочина изнесува 330 метри, најголемата ширина 16 километри, а најголемата длабочина 67 кичометри. Порвршината на Мртвото море е 810 километри квадратни. Како и да е илјадници години наназад, Мртвото море привлекува туристи од целиот Медитеран. Се спомнува и во Библијата, а претставува и еден од првите здравствени центри.
  [​IMG]
  Салинитетот на Мртвото море изнесува 30%, што е за девет пати повеќе од салинитетот на обичната морска вода. Поради високиот процент на салинитет, водата има голема густина. Водата е топла, така што можете да запливате веднаш, без претходно прилагодување на температурата на водата во однос на температурата на воздухот. Главата и рамената ќе Ви бидат секогаш над водата, така што овде најзадоволни би биле непливачите. Оваа солена вода благотворно делува на кожата, бидејќи во морето се наоѓаат минерали корисни за човекот: натриум, калиум, магнезиум, бром. На дното на морето се наоѓа глина, која посетителите ја мачкаат, за здравје…
  Посетете го ова чудо на природата пред да биде премногу доцна !!!
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На LMFAO, Kitty, Oleri и уште 7 други им се допаѓа ова.
 7. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  Го прогласувам Мртво море...за нај хит дестинација на ЦрноБело :rofl
   
  На Caci и Marick14 им се допаѓа ова.
 8. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Би било добро агенцииве да организираат тури до мртво море. Кога можат за куба, бали можат и за мртво море.
   
 9. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  378
  Допаѓања:
  126
  А зошто е под закана на исчезнување?
   

Сподели: