Мексико

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Службено име: Estados Unidos Mexicanos (Соединетите Мексикански Држави)
Државно уредување: Претседателска сојузна република
Површина: 1.964.375 км2
Број на жители (2003год): 100.588.000
Главен град: Суидад де Мексико
Службен јазик: шпански
Парична единица: мексикански пезосМексико или официјално Обединети Мексикански Држави е федеративна уставна република во Северна Америка. На север се граничи со Обединетите Нации; на југ и на запад излегува на Тихиот Океан, на југоистокот се граничи со Гватемала, Белизе и Карипското Море, а на истокот излегува на Мексиканскиот Залив. Мексико се простира на површина од 2 милиони километри квадратни (повеќе од 760.000 милји) со што е петта држава по големина во Америка според вкупната површина и 14-тата најголема независна нација во светот. Со популација од 111 милиони граѓани го зазема 11-тото место според густината на населението во светот а тоа ја прави и најпопуларна Хиспанофонска држава. Мексико е федерација составена од 31 држава и еден Федерален дистрикт, главниот град Мексико Сити.
Во Предколумбиска Мезоамерика (територијата на којашто денес се простира Мексиско) многу од тамошните култури прераснале во напредни цивилизации како што биле: Олмеците, Толтеците, Теотиваканите, Запотеците, Маите и Ацтеките пред нивниот контакт со Европејците. Во 1521 година, Шпанија ја освоила и ја колонизирала територијата во Теночтитлан, којашто била сметана за Вицекралство Нова Шпанија. Подоцна, истата територија била преименувана во Мексико веднаш по признавањето на независноста во 1821 година. Периодот по прогласувањето на независноста бил окарактеризиран со економска нестабилност, Мексиканско-Американската Војна, Обединетите Држави отстапиле дел од територијата на Мексико, потоа со, Граѓанската војна, со две кралства и една домашна диктатура. Домашната диктатура кулминирала со Мексиканската Револуција во 1910 година, а потоа и со продолжување на Уставот од 1917 година и откривање на тогашниот политички систем во државата. На изборите во 2000 година за првпат претседателството од Институционално-револуционерната партија го освои опозициската партија.
Мексико е еден од најголемите економски и регионални сили, од 1994 година е првата членка од Латинска Америка во Организацијата за економска соработка и развој(ОЕСР), и полека но сигурно го покачува приходот во државата. Мексико се смета за една од новите индустријализирани држави со големи потенцијали. Го зазема тринаесетото место според најголемиот номинален БДП и единаесетото место според најголемиот паритет на куповна моќ. Економијата е цврсто поврзана со партнерите на Северноамериканската зона на слободна трговија (НАФТА), а особено со Обединетите Нации. Мексико се рангира на петтото место во светот и на првото место во Америка во Списокот на светско културно и природно наследство на УНЕСКО со 31 локација, а во 2007 година беше на 10-тото место според листата на најпосетени држави со 21,4 милиони меѓународни посети.
mexico flag.jpg

Канкун е крајбрежен град во најисточниот дел на полуостровот Јукатан. Канкун се наоѓа на каналот што ги одвојува Јукатан во Мексико од островот Куба. Канкун нуди вистинска тропски убавина и останува една од врвните светски туристички дестинации. Фотографиите од галеријата што следи покажуваат колку многу Канкун може да понуди на своите посетители. Некогаш регионот Канкун бил познат и како мексиканските Кариби.
cooleria.jpg

kankun2.jpg

kankun3.jpg

kankun6.jpg

kankun7.jpg

Отвори ја прикачената датотека 7397
 

Прикачувања

 • kankun4.jpg
  kankun4.jpg
  41.1 KB · Прегледи: 21
 • kankun8.jpg
  kankun8.jpg
  22 KB · Прегледи: 21

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Дај боже на спортска да фатам 30 бона, и одма торбите и Канкун. :D
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Акапулко е една од најпознатите туристички дестинации во Мексико. Полукружниот залив отсекогаш бил привлечен за богатите и затоа на неговото крајбрежје уште од средината на минатиот век почнале да никнуваат големи и луксузни вили и хотели. Освен по својата местоположба и убавина, Акапулко е познат и по атрактивниот ноќен живот, се кој се издвојува од другите туристички места во Мексико.
Villa Iguana

Villa Karin

acapulcoVillaKarin.jpg
Villa Tres Lobos

acapulcoVillaTresLobos.jpg
Villa Al Fin

acapulcoVillaALFin.jpg
Villa Paraiso

acapulcoVillaParaiso.jpg
Villa Becky

acapulcoVillaBecky.jpg
Villa La Dolce Vita

acapulcoLaDolceVita.jpg
Villa Scala

acapulcoVillaScala.jpg
Villa Flor De Carbera

acapulcoVillaFlorDeCarbera.jpg
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Да ви споделам нешто што можеби не сте го знаеле.

Во Мексичкиот залив постои опасност од сабјарки (вид на ајкула). Не смее да се бања повеќе од половината. Имало доста напади од тој вид на ајкула, поготово ако се носи сребро, затоа што среброто свети и тие помислуваат дека е риба тоа и напаѓаат.

Иначе и најголемата еколошка катастрофа (2010 год.) во историјата се случила на овој залив при пожар и ексползија и излив на нафта. :(

Еве како изгледа заливот снимено од авион:


А еве како изгледаше заливот по еколошката катастрофа:


Така да, ако размислувате за патување во Мексико, внимателно избирајте каде ќе одите, на кое место.