1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Мексико

Дискусија во форумот 'Држави' започната од Gemini, 8 јуни 2012.

 1. Gemini

  Gemini Староседелец

  Зачленет на:
  24 мај 2012
  Мислења:
  2,477
  Допаѓања:
  5,079
  Службено име: Estados Unidos Mexicanos (Соединетите Мексикански Држави)
  Државно уредување: Претседателска сојузна република
  Површина: 1.964.375 км2
  Број на жители (2003год): 100.588.000
  Главен град: Суидад де Мексико
  Службен јазик: шпански
  Парична единица: мексикански пезос  Мексико или официјално Обединети Мексикански Држави е федеративна уставна република во Северна Америка. На север се граничи со Обединетите Нации; на југ и на запад излегува на Тихиот Океан, на југоистокот се граничи со Гватемала, Белизе и Карипското Море, а на истокот излегува на Мексиканскиот Залив. Мексико се простира на површина од 2 милиони километри квадратни (повеќе од 760.000 милји) со што е петта држава по големина во Америка според вкупната површина и 14-тата најголема независна нација во светот. Со популација од 111 милиони граѓани го зазема 11-тото место според густината на населението во светот а тоа ја прави и најпопуларна Хиспанофонска држава. Мексико е федерација составена од 31 држава и еден Федерален дистрикт, главниот град Мексико Сити.
  Во Предколумбиска Мезоамерика (територијата на којашто денес се простира Мексиско) многу од тамошните култури прераснале во напредни цивилизации како што биле: Олмеците, Толтеците, Теотиваканите, Запотеците, Маите и Ацтеките пред нивниот контакт со Европејците. Во 1521 година, Шпанија ја освоила и ја колонизирала територијата во Теночтитлан, којашто била сметана за Вицекралство Нова Шпанија. Подоцна, истата територија била преименувана во Мексико веднаш по признавањето на независноста во 1821 година. Периодот по прогласувањето на независноста бил окарактеризиран со економска нестабилност, Мексиканско-Американската Војна, Обединетите Држави отстапиле дел од територијата на Мексико, потоа со, Граѓанската војна, со две кралства и една домашна диктатура. Домашната диктатура кулминирала со Мексиканската Револуција во 1910 година, а потоа и со продолжување на Уставот од 1917 година и откривање на тогашниот политички систем во државата. На изборите во 2000 година за првпат претседателството од Институционално-револуционерната партија го освои опозициската партија.
  Мексико е еден од најголемите економски и регионални сили, од 1994 година е првата членка од Латинска Америка во Организацијата за економска соработка и развој(ОЕСР), и полека но сигурно го покачува приходот во државата. Мексико се смета за една од новите индустријализирани држави со големи потенцијали. Го зазема тринаесетото место според најголемиот номинален БДП и единаесетото место според најголемиот паритет на куповна моќ. Економијата е цврсто поврзана со партнерите на Северноамериканската зона на слободна трговија (НАФТА), а особено со Обединетите Нации. Мексико се рангира на петтото место во светот и на првото место во Америка во Списокот на светско културно и природно наследство на УНЕСКО со 31 локација, а во 2007 година беше на 10-тото место според листата на најпосетени држави со 21,4 милиони меѓународни посети.
  mexico flag.jpg

  Канкун е крајбрежен град во најисточниот дел на полуостровот Јукатан. Канкун се наоѓа на каналот што ги одвојува Јукатан во Мексико од островот Куба. Канкун нуди вистинска тропски убавина и останува една од врвните светски туристички дестинации. Фотографиите од галеријата што следи покажуваат колку многу Канкун може да понуди на своите посетители. Некогаш регионот Канкун бил познат и како мексиканските Кариби.
  cooleria.jpg

  kankun2.jpg

  kankun3.jpg

  kankun6.jpg

  kankun7.jpg

  Отвори ја прикачената датотека 7397
   

  Прикачени податотеки:

  • kankun4.jpg
   kankun4.jpg
   Големина на датотека:
   41.1 KB
   Прегледи:
   21
  • kankun8.jpg
   kankun8.jpg
   Големина на датотека:
   22 KB
   Прегледи:
   21
  На The Tramp, Martin_MKD, melpomena и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  Ах сакааам тамууууууууу :place
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Aaliyah

  Aaliyah Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  887
  Допаѓања:
  1,090
  Животна желба ми е да отидам на одмор тука (sun)
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Дај боже на спортска да фатам 30 бона, и одма торбите и Канкун. :D
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  Акапулко е една од најпознатите туристички дестинации во Мексико. Полукружниот залив отсекогаш бил привлечен за богатите и затоа на неговото крајбрежје уште од средината на минатиот век почнале да никнуваат големи и луксузни вили и хотели. Освен по својата местоположба и убавина, Акапулко е познат и по атрактивниот ноќен живот, се кој се издвојува од другите туристички места во Мексико.
  Villa Iguana


  [​IMG]
  Villa Karin


  [​IMG]
  Villa Tres Lobos


  [​IMG]
  Villa Al Fin


  [​IMG]
  Villa Paraiso


  [​IMG]
  Villa Becky


  [​IMG]
  Villa La Dolce Vita


  [​IMG]
  Villa Scala


  [​IMG]
  Villa Flor De Carbera


  [​IMG]
   
  На melpomena, Legioner, WomanInRed и уште 1 член му се допаѓа ова.
 6. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Колку пати значи сум рекол да не ми ја фотографираат вилата, и да не се појавуваат вакви слики во јавност ама џабе:besen


  :D
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 7. The_countess

  The_countess Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 јуни 2012
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  547
  Iguana е преубава, само нешто морето зеза (think)
   
 8. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Да ви споделам нешто што можеби не сте го знаеле.

  Во Мексичкиот залив постои опасност од сабјарки (вид на ајкула). Не смее да се бања повеќе од половината. Имало доста напади од тој вид на ајкула, поготово ако се носи сребро, затоа што среброто свети и тие помислуваат дека е риба тоа и напаѓаат.

  Иначе и најголемата еколошка катастрофа (2010 год.) во историјата се случила на овој залив при пожар и ексползија и излив на нафта. :(

  Еве како изгледа заливот снимено од авион:  А еве како изгледаше заливот по еколошката катастрофа:  Така да, ако размислувате за патување во Мексико, внимателно избирајте каде ќе одите, на кое место.
   

Сподели: