Мартинки за на рака

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Во Бугарија секакви има, еднаш бев и имаше цел пазар со мартинки. На сите купив и која од која поубава.

Па кај нив повеќе внимание му обрнуваат на овој ден и прават секакви мартинки.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Си носам и јас секоја година. Додека беше баба ми жива ми ги плетеше таа, но откако почина сама си ги правам од црвен и бел конец.
Лани дечко ми ме претрка и тој ми подари мартинка. Па кога шетавме заедно видовме ластовички и ајде ги закачивме мартинките на едно дрво. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_melnicanecot

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
бугарите го имаат покрадено од кај нас, или нашите уште од време кога се селеле таму го однеле па тоа татарите си го присвоиле, anyway, ова е стар обичај знам у забавиште праевме вакви и ги носевме цел Март, мислам дека дури и во прво и второ одд правевме (одамна било кој да памти), битно знам дека беше доживљај мартинка да носиш...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_melnicanecot and Selma

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Нема врска дека е Бугарски обичај. Баба ми и дедо ми биле од Егејска Македонија, па мајка ми памти дека како деца им врзувале мартинки. Кај Бугарите можеби помасовно се практикува, па затоа мислиш дека е бугарски :)
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Нема врска дека е Бугарски обичај. Баба ми и дедо ми биле од Егејска Македонија, па мајка ми памти дека како деца им врзувале мартинки. Кај Бугарите можеби помасовно се практикува, па затоа мислиш дека е бугарски :)

Како тоа никогаш да немам слушнато за ова со мартинките ако било македонски обичај? Кај нас во Македонија никогаш не сум чул за тоа. А за Бугарија имам слушнато. Бугарски обичај ти е тоа.
 

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Не знам како не си чул. Јас, како и сите деца од моето маало, а воопшто и од градов што ги знам, сме носеле мартинки како малечки.