Макробиотичка исхрана

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Абе има некоја убавина и во сојата.
Јас на пример ги обожавав оние сојни шницли, и едни сојни што и да беа за грицкање :)

А не е лошо и млеко од соја, со некоја арома.
Е сега имам нешто читано околу сојата, за некои нус појави, заболувања што може да ги предизвика...Дали држи вода појма немам :unsure
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Абе има некоја убавина и во сојата.
Јас на пример ги обожавав оние сојни шницли, и едни сојни што и да беа за грицкање :)

А не е лошо и млеко од соја, со некоја арома.
Е сега имам нешто читано околу сојата, за некои нус појави, заболувања што може да ги предизвика...Дали држи вода појма немам :unsure
Соја во нормални количини е добра за дигестивниот систем. Но во преголеми количини (да речеме секојдневно конзумирање) може да доведе до стерилност и хормонално нарушување.
 

ema09

Истакнат Член
18 февруари 2012
226
411
63
Мора да ве потсетам дека разновидност, умереност и рамнотежа се клучот на здравата исхрана ... и месо да јадиме секој ден влијае на здравјето ... секоја преголема количина на шо и да е е опасна !!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum and True_Blood

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Соја во нормални количини е добра за дигестивниот систем. Но во преголеми количини (да речеме секојдневно конзумирање) може да доведе до стерилност и хормонално нарушување.
Па некако во ова макробиотикава се форсира сојата, де јогурт од соја, де „ месо “ од соја...
Затоа и напишав дали е навистина здрав начин на исхрана, со оглед дека ќе мора да го надоместуваш недостатокот од млеко и месо.
 

ema09

Истакнат Член
18 февруари 2012
226
411
63
Лелееее како ми ја погодивте темата ... имам мн за кажвање ама сепак науката за здрава исхрана е огромна и неможи да навлегваме толку длабоко оти сите работи кои ги внесуваме имаат две страни негативна и позитивна ... така да ..