Македонско лудило

ipopovski

Админ
Член на администрација
30 септември 2011
1,763
2,409
1,133
www.crnobelo.com
Еве ви уште еден пример за вирусов:
Сабајлево на работа требаше да се земат некои работи од логинг. Јас се пријавив да отидам за да се "оладам" и да ја намалам нервозава која уште ме трае. Решив да идам со точак да изнајмам од плоштад. Идам до паркингот за точаци гледам 50-тина наредени. Го прашувам одговорниот за слободен точак , ми вика нема. Му викам како нема еве 50 наредени. Ми вика не се исправни. Кој без кочници, кој без калници, без корпи, скапани гуми, искривени бандажи итн итн итн. Па добро бе како може бре сите до еден да се упрапастат во толку краток период. Како може? Која е таа култура на народов да краде работи што им припаѓаат на сите и ги користат сите. Да земат да ги оштетуваат со намера. Па добро бе нели и на тој еднаш ќе му затреба тој точак, или на неговото дете? Стварно не можам да разберам
Добро бе дечко ти кај мислиш дека живееш? Јас веќе се навикнав на овие работи :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

kones

Истакнат Член
14 февруари 2012
122
119
343
брат и ја сам ЗА да не смо више офце!!! ....стриже не кој стигне у овј државу
ама ете и што ако пријавиш без докази, што ? ништооо тој затој ке си остане...
Еве киду офтопик и ке ти дам прост пример дека не вреди некад да се пријави у полицију нешто
...едн другар бифш афганистанац(значи печалбар и има некој кеш поише) пријави у полицију еднога дечка кој веќ има големо досие затој што му тражи 500 евра...
ке продужу дом, дојде ми шеф : )

Брат јас знам дека сите гледаат и знаат што се случува околу нив, јас знам дека полицијата нема ништо да направи. Јас го гледам проблемот во БЕЗДЕЈСТВОТО како на полицијата но и на народов.
Еве уште еден реален и вистинит пример за тоа бездејствие и до каде иде: деца крадат кола, ја возат што ја возат и ја оставаат после "веселбата". Сопственикот вика полиција ги посочува децата, зошто со сопствени очи ги има видено. Полицијата ги вика на разговор децата и апсолутно ништо конкретно не презема. Ниту досие им отвара ниту парична казна, ништо апсолутно ништо.
После неколку години на еден од децата му ја кршат шоферчајбната на колата и му кажуваат дека некој негов познат го има тоа направено(меѓутоа му ја крши некој сосема друг), овој со цел памет во глава ја зима секирата и му се пушта дома на неговиот познат со намера да го убие. Ја разбива вратата и влегува дома. Среќа некој пријавил во муѓувреме во полиција па пристигнала навреме да го спречи во намерата. А после со вештачење се покажало дека некој друг му ја скршил шофершајбната. Па кажете ми ако полицијата или било кој интервенираше во првиот случај, дали вторава ситуација ке се случеше?
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
...да продужу а? сори што касну беше да се шишам : )
И, другар иде у полицију пријавуе дека му прети тј и тј, сака рекет од 500 евра за ич ништо!
Инспектор едн вика фала богу ке га апсимо, миљон кривичне има,ајде да превземемо мерке да га озвучимо дечка да му даемо петсто евра бележани и да га завршимо случај...
АМА, завршуе смена на тога инспектора доваѓа друк и тражи сигурни докази дека тој е тачно( а и сам е сфесан дека тј е спреман на такфо нешто,има огромно досие)... и врти на другари едни там да ги праша дали виделе како тј му прети, како му тражи паре..
И викаја му ништо, иди си ти дом ја ке га најду тога ке му кажу да не те дира више : O
И, тој ли е решење??? Ке прету ја на било кога ке тражу рекет и ништо ке ми се јави инспектор ке ме опомене и готово?
Пуна ни е ситуација у државу сс овакфи примери,увек се најде некоја будала да напраи нешто лошо.
Ама не ни функционира систем како што треба,нешто мора да се превземе хитно, ама слабо некако ск за ск да му текне на некога да напраи, сурова реалност...

Брат, мое мислење е да си испробаш ти среќу и да си пријавиш тога лудака,можда ке се најде некој асалан што превземе нешто и ке гу испита ситуацију дали е тј што дираја афто и што ти загрозуе живот на тебе и на тија сс тебе
Поздраф брат! : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and kones

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
На темата дали постои избор или не ќе дебатирам кога ќе сум тука повеќе со мислите ама во случајов јас би му го направил баш истото што тој тебе,претпоставувам нема ни да те најде да ти пререче а ако те најде прави се на будала,така сигурно ќе знаеш дека е он зашто од каде инаку би му текнало баш на тебе дека си баш ти тој што му го направил истото што некој го направил на твојата кола;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kones

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Е богами има луѓе шо не знаат шо да прават у живото!
Такви по мојо град вријат, абер си немат. Затоа и нејќам да се движам по градо, уопште да припарам. :)

Добро си постапил шо од првинта кога ти кажал - си го игнорирал. Ама сепак, има и луѓе шо од таква мала ситница ќе ти направат поголем проблем, не од друго, туку од шо му е досадно на него. Мислеш ако има попаметна работа, ќе се замара за овоа?! :D
Како и да е, ако сакаш да му врнеш, слободно му врни,ама ако веќе му враќаш нека биде на посебен, интересен начин (wasntme):gjavol Само има едно нешто шо се вика КАРМА и повеќе би ја ставила оваа ситуација у таа категорија :)
 

Maks

Староседелец
Ги разгледувам опциите што би можел да направиш:
- Да пријавиш во полиција, не дека ќе има ефект ама ете нешто си направил.
- Да му го дознаеш аутото и да му вратиш, во тој случај не си ништо подобар од него
- Да се помириш дека таму живее будала и да не се паркираш веќе таму :)
2 Опција не мораш да му вадиш црево на ладник може и шеќер во горивото колата исто ке му зариба, а ке нема појма од што е :D
Јас би играл на 3 опција најдобро :)
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
На темата дали постои избор или не ќе дебатирам кога ќе сум тука повеќе со мислите ама во случајов јас би му го направил баш истото што тој тебе,претпоставувам нема ни да те најде да ти пререче а ако те најде прави се на будала,така сигурно ќе знаеш дека е он зашто од каде инаку би му текнало баш на тебе дека си баш ти тој што му го направил истото што некој го направил на твојата кола;)
И на тој начин ке покаже дека воопшто не се разликува од човекот кој го ставил во животна опасност, тогаш со кое право тој се буни поради простатилуков во државава, ако и самиот постапува на таков начин?
Гневот на човекот може до толку да ја помати свеста, но на тој начин ништо не се постигнува, само се продолжува кругот од кој авторот на темава, а и сите ние очајно сакаме да излеземе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kones

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Заради таквиот прост и дивјачки менталитет, што авторот на темава, напомена со оштетен автомобил, точак...живееме во ваква:

mortsel_bad_road.jpg



large_bad-road.jpg


Наместо во:

img0323wf2.jpg




Односнот во локалите со персоналот е:

dumbwaiter460.jpg


Наместо:

waiter_228x397%255B1%255D.jpg



Шо да кажам..планински менталитет. Отсекогаш.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Не знам што не му ебеш матер.
Јас сум тип што никогаш не паркирам правилно.Никогаш.Заглавувам 3-4 возила да не можат да излезат.До некаде тоа е оправдано затоа што брзам и мислам дека брзо ќе завршам работа.
Имаше еден деген кој исто така мислеше дека има негово резервирано место на паркинг.Паркирав на неговото место за инает.
Утредента колата моја беше изгребана со клуч/шајка од фарови до штопови од двете страни.
Не е проблем, утредента пак на негово место паркирам.
Утредента дупната гума.

Е другиот ден, ги ангажирам другарите, навечер во 3 саат колата да му ја направат параспур.
Искршена шофершајбна, ретровизори, штопови, странични стакла, фарови и еден длабок удар со метална палка по кровот.Случајот беше пријавен во полиција, но имав алиби затоа што бев сам во станот, а и рокав музика намерно за да се знае дека сум дома и дека сум со девојка.

Од тогаш, човекот паркира 50-100 метра од неговото место за паркирање, а замисли, јас паркирам на неговото место.

Поентата тука е да покажеш заби и да кажеш кој е кој, дека нема играње со тебе и дека можеш да паркираш кај сакаш.

јас во моментов да сум на твое место колата негова би ја скоцкал директно за во отпад.
Од такви курови преку глава.И не му покажувај страв, за се’ има лек.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TIGERWOMAN31SK and kones