1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Македонски сликари

Дискусија во форумот 'Дводимензионална уметност' започната од lady_blue, 12 април 2012.

 1. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Симпатична типка и сето тоа ама кога ќе се појави поимот "академски" во причата веднаш во умот се појавуваат слики на лик од Калкута кој прска пролив од задникот заразен од колера. Академски, сериозно? Во ликовната и графичката уметност високото образование игра улога колку и Сан Марино на било кое светско во фудбал. Повеќе креативност, помалку титули и дипломи. Државата и образовниот систем не створиле ниеден Ванг Гог, Кајам Сутин, Енсор или барем Алесандрини.
   

Сподели: