1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Македонска поезија

Дискусија во форумот 'Поезија и проза' започната од İncognito, 16 мај 2014.

 1. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,640
  Допаѓања:
  5,718
  Гане Тодоровски

  IMG_20180801_152729.jpg
   
  На İncognito и Prashina им се допаѓа ова.
 2. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,640
  Допаѓања:
  5,718
  Од сина тишина зборови – Анте Поповски

  Од сина тишина создавав зборови
  и од зборови Те создавав Тебе
  Те поведов низ младоста, низ цел живот
  една по една да ги собираме трошките
  на кои постапно се распаѓавме.

  Сега, легнувајќи во самите корени
  на новиот век
  се загледуваш во мене
  и ги згаснуваш една по една
  ѕвездите во моите очи.
  Така, обезѕвезден, влегувам во предел
  на света бессоница,
  во предел на морничав студ.

  О, поезијо, девојко со вкус на вечност.

  [​IMG]
   
 3. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,834
  Допаѓања:
  918
  „Ќе умрам сосема тихо
  далеку
  со еден огромен крик длабоко закопан во мене
  и со едно сеќавање што ќе ме изрони во ништо
  од мака и бол и невиделина.“

  - Матеја Матевски
   

Сподели: