Лош здив, гадење

rm37713w

Староседелец
6 април 2014
12
6
1,003
20
Незнам во што е проблемот што јас не конзумирам алкохол. Имам 15 години, додека моите врсници пијат јас се трудам да останам здрав и во топ форма. Конзумирам алкохол да речеме кога дедо ми ќе ме понуди, не сакам да го одбијам па пијам една чаша вино со него..
 

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,161
1,133
Јас пак незнам што ви е проблемот со нафрлувањето околу алкохолот, а не околу темата значи прецизно е опишано за што бара совет.
И за секоја ситница ако се оди на лекар и се бара совет, каде би им бил крајот на лекарите..
Не гледам ништо лошо во барањето на совет за проблем од ваков тип..
Ии премногу бил млад за болести? Каде го пишува тоа? Болеста се појавува без разлика на годините..
 
Последна промена:

rm37713w

Староседелец
6 април 2014
12
6
1,003
20
Само една работа не кажа, дали миеш редовно заби?

Можеби не ти годат млечни производи, односно имаш lactose intolerance (не знам како се вика на македонски). Едниот симптом е кркорење во стомакот, а не сум сигурна за лош здив.Можеби имаме лекар помеѓу членовите, кој знае. Плус, од каде знаеш дали лаже? Не сите пијат алкохол.
Редовно мијам заби два до три пати на ден, некогаш и четири кога не се трпи ова..
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,995
9,625
1,683
Normandy
Консултација со лекар посекако да ти биде приоритет број еден. Ние тука само можеме да шлапаме претпоставки, ете ко на пример една членка погоре одма ти пронајде дијагноза дека измислуваш што се тиче пиењето алкохол.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
Лошиот здив настрана, ни прв ни последен...
Ама мене ме буни ова “ густа жолта плунка?!
Мој совет, да си земеш упат од матичен лекар до микробиологија и ќе си провериш брис од грло и од јазик...
Кој знае можеби се работи за некоја бактерија или некој вид на кандида...
 
  • Like
Реакции: TheQueen

trpe trpenovski

Нов член
22 март 2014
21
9
3
20
Совет побарај помош од стручно лице тоа ти е доктор,медицинска сестра или медицинцки брат
 
Последна промена од модератор:

МалиСашко

Истакнат Член
12 јануари 2014
466
347
173
26
домче
Ти типче имаш проблем со синусите според тоа што го кажа... И јас имав.
Жолта лигава плунка, лош здив наутро како умрени глувци в уста да имаш, гадење повеќе од лошиот здив и плунката него ли од желудник.
И тоа особено изразено на нагли заладувања. не носиш капа во зимо, а? Немој повќесо водена коса надвор да си излегол...;) Мастики - јок! Тие се магнет за сите бактерии во устата и само ги преживаш. Мислам ,избегавај колку можиш додека не ја залиечиш работата. И јас поминав низ истото.
Летово ќе ти се потсреди, сончање ова-она, но сепак внимавај и заштитувај се.
Пробај прво вака, ништо не кошта и ништо не ризикуваш. Купи солени капки (физолошки раствор) има и од 15 денари па се до 70 денари - нема разлика.
Силно плакнење на носот... по 5-6 капки во една ноздра, убаво да продре, па потоа дувај... повторувај го ова чудо по 2-3 пати на ден. Ќе осетиш како полека ти се подобрува здивот и плунката. Топли се на челото и на јабочињата на образите со згреана сол во крпа или ѓерамитка... и таму има синуси, не само во челото.
Мал си уште, ама за некоја година ќе почне да боли глава силно ако не се пазиш.:ladno
Сепак, кога ќе имаш прилика појди и до некоја ординација за уво-грло-нос. Има приватни, многу професионални... ќе те снимат, ќе ти ги исперат синусите и готово... ;) Да ми веруваш на зборов...

п.с. Нема врска алкохолот со ова..:gus
 
  • Like
Реакции: Altaïr

rm37713w

Староседелец
6 април 2014
12
6
1,003
20
Ти типче имаш проблем со синусите според тоа што го кажа... И јас имав.
Жолта лигава плунка, лош здив наутро како умрени глувци в уста да имаш, гадење повеќе од лошиот здив и плунката него ли од желудник.
И тоа особено изразено на нагли заладувања. не носиш капа во зимо, а? Немој повќесо водена коса надвор да си излегол...;) Мастики - јок! Тие се магнет за сите бактерии во устата и само ги преживаш. Мислам ,избегавај колку можиш додека не ја залиечиш работата. И јас поминав низ истото.
Летово ќе ти се потсреди, сончање ова-она, но сепак внимавај и заштитувај се.
Пробај прво вака, ништо не кошта и ништо не ризикуваш. Купи солени капки (физолошки раствор) има и од 15 денари па се до 70 денари - нема разлика.
Силно плакнење на носот... по 5-6 капки во една ноздра, убаво да продре, па потоа дувај... повторувај го ова чудо по 2-3 пати на ден. Ќе осетиш како полека ти се подобрува здивот и плунката. Топли се на челото и на јабочињата на образите со згреана сол во крпа или ѓерамитка... и таму има синуси, не само во челото.
Мал си уште, ама за некоја година ќе почне да боли глава силно ако не се пазиш.:ladno
Сепак, кога ќе имаш прилика појди и до некоја ординација за уво-грло-нос. Има приватни, многу професионални... ќе те снимат, ќе ти ги исперат синусите и готово... ;) Да ми веруваш на зборов...

п.с. Нема врска алкохолот со ова..:gus
После перењето на синуси ќе го снема само за негое време или?? И најважно тие околу мене го осеќаат ли овој мирис? стварно е катастрофа сe плашам да зборувам лице во лице со некој поради ова..
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
После перењето на синуси ќе го снема само за негое време или?? И најважно тие околу мене го осеќаат ли овој мирис? стварно е катастрофа сe плашам да зборувам лице во лице со некој поради ова..
За тие околу тебе не се секирај многу,ако им мириса нешто од твојата уста ке се тргаат подалеку од тебе.Проблемот мора да го решиш ептен итно и тоа само на лекар каде се ке се испита,од плункови жлезди идр.Треба да мислиш како ке фатиш девојка со таков проблем па нели ке треба да ја бакнеш,а дотогаш ти предлагам да земеш сушено желе од ѓумбир.