Куче изгриза четири деца и една жена

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,656
5,731
1,153
Има опција да се соберете и да протестирате пред влада за проблемов нешто да направат стационар, шинтери да ги соберат?? Да протестирате додека не се оствари барањето. И јас ќе се приклучам кон тоа.
Но не ви е тоа поентата, поентата ви е да си ја храните душата со тоа што ќе излезете надвор и ќе труете, ќе фрлате отрови. Другарка моја чува куче пинч, сега страв и е да го изнесе надвор да не се отруе. Родители со мали деца страв им е да ги изнесат децата надвор да не пробаат од отровот. Треба дете да умре за да сфатите дека не треба да го фрлате отровот?
Па ете ги анима мунди што толку се залагаат нека бараат, нека протестираат и нека скокаат пред влада па слободно приклучете се и приберете ги кучињата за да може слободно да се движиме низ градов.
И јас не сум за насилство врз животни ама во случајов ги разбирам луѓево оти никој од чиста мира не труе животни туку стварно безбедноста ни е загрозена.
До кога треба да чекаме?
Или можеби уште некое дете треба да растргнат кучињата кажи ми?
Оти пред година дена дете во кичевско ли беше не знам не се отру туку глутница кучиња го растргнаа а деновиве уште неколку деца се со угризи и трауми од нив.
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
345
63
Но не ви е тоа поентата, поентата ви е да си ја храните душата со тоа што ќе излезете надвор и ќе труете, ќе фрлате отрови. Другарка моја чува куче пинч, сега страв и е да го изнесе надвор да не се отруе. Родители со мали деца страв им е да ги изнесат децата надвор да не пробаат од отровот. Треба дете да умре за да сфатите дека не треба да го фрлате отровот?
Очигледно во твоето мислење е поентата да не направиш умоболни бездушни луѓе...:nah
Споредбите ти се катастрофа, демек на другаркати и било страв да си го шета пинчот( нека му стави маска, така се шета куче), и ти болно загрижен за неа што била потресена:^)види богати..а ваму не ти е страв како ние ќе шетаме...НИЕ ЛУЃЕТО..зарем на исто равништво ставаш кучешки живот = човечки живот:facepalm2
Мало дете не шета без родител, не му ја мисли ти за фрлениот отров, родителот ќе си отвори четири очи...
ах бре Македонче:facepalm2
 
  • Like
Реакции: corki and :Faun:

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
Па ете ги анима мунди што толку се залагаат нека бараат, нека протестираат и нека скокаат пред влада па слободно приклучете се и приберете ги кучињата за да може слободно да се движиме низ градов.
И јас не сум за насилство врз животни ама во случајов ги разбирам луѓево оти никој од чиста мира не труе животни туку стварно безбедноста ни е загрозена.
До кога треба да чекаме?
Или можеби уште некое дете треба да растргнат кучињата кажи ми?
Оти пред година дена дете во кичевско ли беше не знам не се отру туку глутница кучиња го растргнаа а деновиве уште неколку деца се со угризи и трауми од нив.
Јас те сфаќам и мене некад ми е страв кога навечер поминувам низ населба и лаат глутница кучиња, но меѓу уличните има и многу мирни. И не не е загрозена безбедноста на луѓе кои од зградава не мрднале и не виделе куче околу зграда а сега сеат отрови. И да ги отрујат сега проблемот нема да е решен, проблемот е во функционирањето на општеството.
Очигледно во твоето мислење е поентата да не направиш умоболни бездушни луѓе...:nah
Споредбите ти се катастрофа, демек на другаркати и било страв да си го шета пинчот( нека му стави маска, така се шета куче), и ти болно загрижен за неа што била потресена:^)види богати..а ваму не ти е страв како ние ќе шетаме...НИЕ ЛУЃЕТО..зарем на исто равништво ставаш кучешки живот = човечки живот:facepalm2
Мало дете не шета без родител, не му ја мисли ти за фрлениот отров, родителот ќе си отвори четири очи...
ах бре Македонче:facepalm2
Лепото никој не те прави умоболна само има работи што не ги сфаќаш. И загрижена е другарка ми, отровот и да го вдише кучето ќе се затруе. Нели си видела куче додека шета дека душка по земја?? Цццц
 
  • Like
Реакции: incule

incule

Староседелец
5 јануари 2015
734
123
1,053
26
Блазе си ти шо те нема нападнато куче....
Ама знаеш, за се` има прв пат, па којзнае...
А ако твоето куче ме нападни, ќе го пријавам случајот и ќе те пријавам ТЕБЕ како сопственик на кучето...
Не е точно кучето се успива само ако има болест,ако има беснило и ако не му правиш ништо на кучето нема да те нападне било кое,не само моето,мене не ме нападнало ниедно куче дека не им правам ништо
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
Не е точно кучето се успива само ако има болест,ако има беснило и ако не му правиш ништо на кучето нема да те нападне било кое,не само моето,мене не ме нападнало ниедно куче дека не им правам ништо
А ти разбираш македонски или да пробам на друг јазик?
Значи мене ме касна куче со ништо непредизвикано...Ми иди ме каса и бега....
Ај ти како експерт за наравот на кучињата кажи ми со што било испровоцирано...
Единствено логично објаснување ми е дека не сум му се видела симпатична, ни јас ни уште пет-шест луѓе во истата недела...
Дај жити се`, не го тупи...
Кучињата имаат ДНК која за 99% се совпаѓа со онаа на волците и ти ќе ми кажуваш дека тие се кртоки јагниња...??
Знаеш постарите за џабе не го рекле она `Во куче верба нема`...
 
  • Like
Реакции: corki

incule

Староседелец
5 јануари 2015
734
123
1,053
26
А ти разбираш македонски или да пробам на друг јазик?
Значи мене ме касна куче со ништо непредизвикано...Ми иди ме каса и бега....
Ај ти како експерт за наравот на кучињата кажи ми со што било испровоцирано...
Единствено логично објаснување ми е дека не сум му се видела симпатична, ни јас ни уште пет-шест луѓе во истата недела...
Дај жити се`, не го тупи...
Кучињата имаат ДНК која за 99% се совпаѓа со онаа на волците и ти ќе ми кажуваш дека тие се кртоки јагниња...??
Знаеш постарите за џабе не го рекле она `Во куче верба нема`...
Постарите за џабе не рекле кучето е најдобар пријател и најверен да ти дадам ли видео да видиш, може дека си била исплашена,кучињата тоа осеќаат
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
734
123
1,053
26
Последна промена од модератор:

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
Држете се до темата без оффтопик и препуцавања.