Кој кого создаде?

Ladybug

Нов член
19 ноември 2017
23
12
3
Ти знаеш кој ги создаде луѓето? Па дај не биди пеер, откриј ни ја таа вечна мистерија.
Па ете ја ти кажав, не ти се чита
“Господе, Ти ни беше закрила од род во род! Уште пред да се родат планините, пред да ги создадеш Земјата и вселената, Ти Си Бог, од века довека!” (Псалм 90:1-2)
“Во почетокот Бог ги создаде небото и Земјата.”

“И создаде Бог големи риби и секаков вид животни влекачи, а кои ги произведе водата, според нивниот род, како и секаков вид крилати птици, според родот нивни…”

“И создаде Бог ѕверови земни, според родот нивни, и добиток според родот негов, и секакви гадинки на земјата, според родот нивни…”

“Потоа рече Бог: Да создадеме човек според Нашиот лик и образец, како што сме Ние, кој ќе биде господар над рибите морски, и на птиците небески, и на ѕверовите над целата земја и над сите гадинки што се движат по земјата!- И го создаде Бог човекот според Својот лик, според Божјиот образец го создаде; машко и женско ги создаде…” (1. Мојсеј 1:1, 21, 25-27)
Како за тебе:
-
“Зашто Бог толку ги засака луѓето од овој свет, што Го даде Својот Единороден Син, за да не загине ниту еден што верува во Него, туку да има вечен живот.” (Ев. Јован 3:16)

“Оној што не ги сака луѓето докажува дека не Го познава Бога, бидејќи Бог е љубов. Бог ја докажа Својата голема љубов спрема нас, испраќајки Го на овој свет Својот единствен Син, за ние да добиеме вечен живот преку Него. Тоа е вистинска љубов! Не дека ние го сакавме Бога, туку Бог нас не сакаше и Го даде Својот Син како помирителна жртва за нашите гревови.” (1. Јован 4:8-10)

“Но Бог ни покажа колку многу не сака кога Го испрати Христос да умре за нас уште додека бевме грешници.”

(Римјаните 5:8)
 
Последна промена:

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Па ете ја ти кажав, не ти се чита
“Господе, Ти ни беше закрила од род во род! Уште пред да се родат планините, пред да ги создадеш Земјата и вселената, Ти Си Бог, од века довека!” (Псалм 90:1-2)
“Во почетокот Бог ги создаде небото и Земјата.”

“И создаде Бог големи риби и секаков вид животни влекачи, а кои ги произведе водата, според нивниот род, како и секаков вид крилати птици, според родот нивни…”

“И создаде Бог ѕверови земни, според родот нивни, и добиток според родот негов, и секакви гадинки на земјата, според родот нивни…”

“Потоа рече Бог: Да создадеме човек според Нашиот лик и образец, како што сме Ние, кој ќе биде господар над рибите морски, и на птиците небески, и на ѕверовите над целата земја и над сите гадинки што се движат по земјата!- И го создаде Бог човекот според Својот лик, според Божјиот образец го создаде; машко и женско ги создаде…” (1. Мојсеј 1:1, 21, 25-27)
Како за тебе:
-
“Зашто Бог толку ги засака луѓето од овој свет, што Го даде Својот Единороден Син, за да не загине ниту еден што верува во Него, туку да има вечен живот.” (Ев. Јован 3:16)

“Оној што не ги сака луѓето докажува дека не Го познава Бога, бидејќи Бог е љубов. Бог ја докажа Својата голема љубов спрема нас, испраќајки Го на овој свет Својот единствен Син, за ние да добиеме вечен живот преку Него. Тоа е вистинска љубов! Не дека ние го сакавме Бога, туку Бог нас не сакаше и Го даде Својот Син како помирителна жртва за нашите гревови.” (1. Јован 4:8-10)

“Но Бог ни покажа колку многу не сака кога Го испрати Христос да умре за нас уште додека бевме грешници.”

(Римјаните 5:8)
Остај ти што пишува во библијата. Може самата библија да е најголемата лага. Прикаски за големи деца.
Ти бог (тој од библијата) го имаш видено? Не. Спрема тоа е твоја фантазија.
Јас и премногу работи напишав ама ти ништо не читаш и не ни сакаш да читаш. Фантазија не може да биде вистина.
 

Ladybug

Нов член
19 ноември 2017
23
12
3
Остај ти што пишува во библијата. Може самата библија да е најголемата лага. Прикаски за големи деца.
Ти бог (тој од библијата) го имаш видено? Не. Спрема тоа е твоја фантазија.
Јас и премногу работи напишав ама ти ништо не читаш и не ни сакаш да читаш. Фантазија не може да биде вистина.
Ти го викаш фантазија, јас го викам вистина.
Сум доживеала и знам многу убаво.
Бог може да го видат само најчистите души, кои се реткост. Затоа и не ми мислев на тој пост да го видиш во буквална смисла. Во неговото постоење се уверувам преку разни ситуации, иако и без нив верував .
 

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Ти го викаш фантазија, јас го викам вистина.
Сум доживеала и знам многу убаво.
Ти можеш како сакаш да го викаш, можеш и “клавир“ да го викаш. Факт е дека е далеку од вистина. Што си доживеала е твој проблем, вистината ја немаш доживеано. А дека знаеш, се лажеш само себе си. Друг тешко ќе излажеш. Ништо ти не знаеш. Друга песна ќе пееше да беше родена на блиски исток, или во Кина..... или во Индија. Тогаш друго “знаење“ ќе имаше, нели?
Вистина е нешто што е очигледно за секого а не само за тебе. Штом не е очигледно за сите тогаш е илузија или фантазија.

П. С. тоа што ти го викаш вистина јас го викам Најголемата лага во историјата на човештвото. Јас што сум дожиеал ми сведочи дека е така. Зошто тебе и на таквите мрзеливи и наивни како тебе би им верувал.
 
Последна промена:

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Нема што да лажам, да убедувам. Животот не уверува. Порано или подоцна. Биди сигурен. :kafe Ајт поз
Биди сигурна дека се лажеш самата, а не си свесна за тоа. Животот и тоа како ќе те увери 100% да си сигурна. Ајт со здравје.