Кариера надвор од Македонија

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,559
2,090
1,133
86
Колку шо видов и разбрав Лена кажуваше за уметноста во Мак. и странство
слобода на уметноста и изразувањето...( преку сликање, портрети, графити, музика ) и.т.н
другите земји имаат ногу понапредни делови ( да ги наречам ) каде што можат овие активности да се извршуваат
во Мак. ги нема. само мал пример давам :)
Кажува за преживување,со плата од 1500-2000еур тешко било,што мора да работи на две места.
добро, ако мислише дека второто работно место и е уметност, сликање итн,таму е поплатено цртање на ѕид од Мк.:biggrin
 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,566
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Кажува за преживување,со плата од 1500-2000еур тешко било,што мора да работи на две места.
добро, ако мислише дека второто работно место и е уметност, сликање итн,таму е поплатено цртање на ѕид од Мк.:biggrin
колку е поплатено незнам али дека е подозволено да....
али сепак дека е во право што има слобода во Мак. во право е тоа неможеме да го негираме :)
само што сме ногу назад со уметноста и тоа премногу а и тек се уназадува уште.
 
  • Like
Реакции: Pica pica

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,154
7,681
1,183
земјата на чудата
А пензионерите како живеат?
Подобро од нас?:kafe
Кои пензионери те интересираат?
Дојденците кои го проживеале животот овде или тие на кои оваа земја им е татковина?
Има голема разлика од едните до другите.
:kafe

Пс.Мислев,општо на животот во странство и финансиската состојба надвор од Мк.
Уметноста завзема сосем други правци но тоа е оф-топик во темава.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,559
2,090
1,133
86
Кои пензионери те интересираат?
Дојденците кои го проживеале животот овде или тие на кои оваа земја им е татковина?
Има голема разлика од едните до другите.
:kafe

Пс.Мислев,општо на животот во странство и финансиската состојба надвор од Мк.
Уметноста завзема сосем други правци но тоа е оф-топик во темава.
Пензионер си е пензионер,ваков или таков.
Имаат ли бесплатен превоз како кај нас?
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,154
7,681
1,183
земјата на чудата
Пензионер си е пензионер,ваков или таков.
Имаат ли бесплатен превоз како кај нас?
Тоа е најважното нели?
Да.
Имаат бесплатен превоз секаде и секој ден.:)
Нашите пензионери се враќаат доле да го проживеат она малку што им останало од животот,уживајќи во своето стекнато имање и нормално мерцедесот за кој си ја оставиле младоста по фабриките.
Овдешните пак,си шетаат по светот со ранци на грб,сандали, бели чорапи и мапи во рака.
 
  • Like
Реакции: Pica pica