Исланд

Рушен

Активен Член
22 октомври 2012
181
124
43
Исланд е островска држава во Европа, поточно во северниот дел од стариот континент. Гвалев град на Исланд е Рејќавиќ а во Исланд се зборува исландскиот де факто јазик.
Првите кои се населиле на овој остров биле Викинзиите во 9ти век. Исланд по уредување е парламентарна република
Највисокиот врв во Исланд е Ерефајекул (2.119m). Има 140 вулкани од кои дури 26 се активни вулкани
Валута која се користи во Исланд е Исландската крона.

Reykjavik.jpg


ReykjavikMoS20308_428x269_to_468x312.jpg


Oraefajokull-Vatnajokull_National_Park.JPGКој бил знае!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133

Знае колку вулкани има, а од нив активни?
Јака информација, и јас се така кога одам во некоја држава најпрво се интересирам за вулканите. :)

Edit: Со темиве се осеќам како да сум на час по Географија во 4-то одд.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo and parvati

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
Одлична тема.Баш би сакала да одам во Исланд.Главниот град некако интересен ми е за изговарање,па можеби и затоа го сакам :D шала.
Никој не ве присилува да коментирате на вакви теми,си има категорија држави,ваљда нема да се пишуваат таму рецепти за торти (facepalm)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Рушен

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Одлична тема.Баш би сакала да одам во Исланд.Главниот град некако интересен ми е за изговарање,па можеби и затоа го сакам :D шала.
Никој не ве присилува да коментирате на вакви теми,си има категорија држави,ваљда нема да се пишуваат таму рецепти за торти (facepalm)

Иако не ме цитираше, но само јас сум коментирал на темава, па најверојатно ова се однесува за мене.

Јас не оспорувам да не се отвараат теми, ама не е работата да добиваме само квантитет како вашата тема со копи-пејст од Википедија, без никаков вовед од самиот автор(вие).
Најлесно е можам да отворам 1000 теми, копирано од некоја си страна, и уште 2-3ца да се собереме да отвараме теми со копиран текст и предпостави што ќе се случи, а замисли колку дискусија би се развила во нив, м?
 

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Малце утнато името на главниот град, според моето познавање правилно е Рејкјавик, али океј.
Истото мислење како и во претходната тема за Норвешка, не ги обожавам овој тип на земји...
И да, се согласувам со некои претходни мислења, најверојатно прво би се заинтересирала за тоа колку вулкани има... (facepalm) фацаудирачка и то големааа
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp