Има ли животот цена?

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Мало, се изналупа се` и сешто и на крај ни ти не знаеш што сакаш да напишеш. Соземи се, среди си ги мислите и кажи што сакаш да кажеш. Вака читам од тебе повраќаница од зборови и колку и да се трудам да најдам крај, не можам затоа што се губиш со мислењава.
Еднаш медицината чини општеството не чини, друг пат медицината е крива што умираат луѓе, трет пат луѓето требало да умираат во име на природна селекција, после па медицината била природно заслужен третман...
Не туку границите на твојот ум се малку тесни, затоа не можеш да разбереш. Како што приметувам единствено веке постоечките шаблони се разбирливи за тебе. Моите мислења се на место, но нема да разбереш ништо кога тргнуваш да читаш со предрасуди и веке однапред завземен став дека по секоја цена мора да ми контрираш.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Хах, оставам тогаш простор вие слободоумните луѓе чии умови не познаваат граници да си замислувате идилични атмосфери каде се` е поставено по ваша замисла.

Ај вака сеа. Јас не тргнувам со став дека тебе треба да ти контрирам по автоматизам туку имам многу против ширењето и пропагирањето на тие такви „слободоумни“ ставови. Намерно се ставени во наводници, ќе ти дадам и цитат подолу зошто се во наводници. Проблемот со тие такви размислувања дека општеството гледа само профит јада јада јада е што не нудат решение туку само дрндаат нешто што сите го знаат. А кога дрндаш нешто што сите го знаат си досаден.
Друго, ако ти не се замараш со тоа што мислам јас зошто ти значи дали јас ќе те разберам тебе? И што има тука за разбирање кажи ми? Да не објаснуваш ракетна наука на сумерски јазик па да не може да те разбере никој? Ти си создала некои си твои ставови, доаѓаш тука и ги презентираш и очекуваш аплауз за оригиналност, а на секој што ти се противи му велиш „Ти си затворен ум, не можам да правам муабет со такви ко тебе!“?
Трето, она што тие такви „слободоумни“ ставови го зборат нема допир со реалноста. И она што не можам да го прифатам е што не само ти туку многумина такви ко тебе кои ми дошле пред нос на било каков начин е што вие сте се умислиле дека светот треба да го спасувате од злата кои го опседнале. Captain Ahab е баш убав приказ за тебе и сите ко тебе.

А сега за наводниците еднаш одамна зборев, еве зошто ги ставив.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Хах, оставам тогаш простор вие слободоумните луѓе чии умови не познаваат граници да си замислувате идилични атмосфери каде се` е поставено по ваша замисла.

Ај вака сеа. Јас не тргнувам со став дека тебе треба да ти контрирам по автоматизам туку имам многу против ширењето и пропагирањето на тие такви „слободоумни“ ставови. Намерно се ставени во наводници, ќе ти дадам и цитат подолу зошто се во наводници. Проблемот со тие такви размислувања дека општеството гледа само профит јада јада јада е што не нудат решение туку само дрндаат нешто што сите го знаат. А кога дрндаш нешто што сите го знаат си досаден.
Друго, ако ти не се замараш со тоа што мислам јас зошто ти значи дали јас ќе те разберам тебе? И што има тука за разбирање кажи ми? Да не објаснуваш ракетна наука на сумерски јазик па да не може да те разбере никој? Ти си создала некои си твои ставови, доаѓаш тука и ги презентираш и очекуваш аплауз за оригиналност, а на секој што ти се противи му велиш „Ти си затворен ум, не можам да правам муабет со такви ко тебе!“?
Трето, она што тие такви „слободоумни“ ставови го зборат нема допир со реалноста. И она што не можам да го прифатам е што не само ти туку многумина такви ко тебе кои ми дошле пред нос на било каков начин е што вие сте се умислиле дека светот треба да го спасувате од злата кои го опседнале. Captain Ahab е баш убав приказ за тебе и сите ко тебе.

А сега за наводниците еднаш одамна зборев, еве зошто ги ставив.
Неколку пати се случило да ми контрираш, а всушност ставовите да ни се слични и да сме на иста страна, а притоа ти тоа не си го забележал од причина што контрираш по автоматизам и најчесто цитираш само дел од мислењето со што се губи поентата на целиот муабет, забегуваш во некој друг правец и ги сведуваш нештата на буквализам.
Јас не очекувам никаков аплауз за моите мислења и не ги сметам за ограничени членовите кои ми контрираат, она за затворениот ум сум ти го рекла неколку пати само тебе, бидејки за тебе имама такво мислење, а не затоа што не ни се исти гледиштата.
И на крај... разбери веке еднаш, не ми е гајле за поделбите и класификациите... истите не ми значат и воопшто не ми е битно дали сум или не припадник на одредена група, едноставно не се замарам со тоа. Бесцелно ме критикуваш во таа смисла, сето тоа за мене нема никакво значење.
И да, кога реков дека не се замарам со твоето мислење мислев на тоа дека не се замарам што мислиш за мене, инаку со задоволство би прочитала некое твое мислење на темава. Три страници пишуваш да ми контрираш и критикуваш, можеби најпрво треба да го изнесеш ставот (ако го имаш) па понатака да развиваме позитивна дискусија.
 

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Јас мислам дека само сиромавиот човек почесто заболува и животот му е ставен на коцка.
Овие богативе се на прво место и мува не ги лази. Си имаат си можат.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
vnatresna_5557.jpeg Дејвид Рокфелер 99 годишен старец го живее животот со седмо срце,извршени му се 6 трансплантации на срце....ете кој има пари има и продолжение на животот!