Запирање на возилото при возење

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
заборавив да пишам дизел извинете моја грешка
Па си пишал уште во првото дека филтерот за нафта е сменет ::D освен ако одпосле дополнуваше.... инаку подобро не чепкај ако не се разбираш како што и јас не се разбирам зошто да не се зафркни уште повеќе а била некое црево/жичка или такви банални работи па д аоди нешто механички курбан :S
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

helpme

Нов член
15 јануари 2013
8
0
1
43
филтерот за нафта го сменив по гаснењето на возилото и потоа не сакаше ни со влечење да запали
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Никој нема да успееме да ти кажеме точно што е и како е доколку не ги провериме на лице место сите сомнежи.
Не барај ни сериозен одговор. Однеси го количетно на механичар, не си експериментирај...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: helpme and JaMi

Maks

Староседелец
вергла но не пали на гурање
Ако си менел филтер изгледа има воздух во системот за гориво (кај дизелот не смее да го има) или сеуште нема дојдено нафта од резервоарот до бош пумпата испушти воздух преку дизните одврти ги и верглај ја додека не почне да тече нафта, ако е до тоа после течењето на нафта стегни ги и пали, ако е до тоа проблемот ке запали без проблем. :)
 

helpme

Нов член
15 јануари 2013
8
0
1
43
Izgleda ne e toa... Neznam dali go proverile ova so vozduhot. Na servis kompjuterski locirale problem so magneten ventil na bosh pumpa.
Vi blagodaram na site sto probavte da mi pomognete.
 

Maks

Староседелец
Izgleda ne e toa... Neznam dali go proverile ova so vozduhot. Na servis kompjuterski locirale problem so magneten ventil na bosh pumpa.
Vi blagodaram na site sto probavte da mi pomognete.
Магнетен или електричен можно е без тој не пали колата ниту пак може да работи.
И јас имам сличен проблем сега колата ладна пали но тешко после првото палење натаму нема гајле совет од мајстор беше да испитам компресија, испитав по аутодатата треба да има минимум 20 Бар. на сите 4 цилиндри има од 27-30 Бар. до сега на ладно не сум имал проблеми еве ова зимо почна тоа но не е до компресијата моторот е супер со компресија. Сега идам на проверка на дизните па ке видам што како ке биде ако некој имал некој сличен проблем може да пише инаку да напоменам само дека последен сервис на бош пумпата ми беше во 2008 год. и тогаш сменија се што треба не ја исклучувам можноста пак да е до неа но почнувам прво од поситните работи со проверка :) Се работи за Рено 19 1.9 Дизел