Донирање на органи

Marchisio

Староседелец
4 јуни 2012
551
902
1,093
размислувам да ги донирам повеќе органи
не сум доволно информиран кај треба да отидам и да потпишам после мојата смрт
срцето сакам да го донирам на една поранешна колешка која остави голем белег во мојот
живот знае самата која е, која го сака животот не сакам да биде тажна и да страда
другите органи нека бидат за тие што им е најпотребно
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: monika88 and Lena

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
790
1,103
Дефинитивно би донирала се само белите дробови не зш не сакам за зафркнам некој што сум пушела цигари :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Lena

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Уште веднаш, без размислување, би потпишала дека се согласувам да ги донирам своите органи по мојата смрт ако на некому се потребни.
Остатокот нека го кремираат.
Сега за сега, дарувам крв : )
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Би донирала орган на мој близок без размислување...а по мојата смрт би ги донирала сите...
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Доколу се работи за некој близок (не дај Боже да дојде до тоа) секако дека би дарувала органи.
Но за било кој друг, не би.Не е дека не сум хумана...(wasntme)
Но,имам неколку пати дарувано крв,ќе продолжам и понатаму,а со тоа се надевам дека сум спасила нечиј туѓ живот.
Не би сакала да ми се трансформира телото после мојата смрт,би сакала да ми остане во истата состојба какво што било кога моја душа си заминала..

Инаку немам слушанто овде кај нас дека постои таков договор што ќе го потпишеш за после смртта да ти бидат дарувани органите во хуманитарни цели...:unsure
 

radioactive

Истакнат Член
14 април 2013
54
39
118
Да, би ги донирала, всушност тоа е мојот план. Зошто да ги оставам да скапат 6 метра под земја, кога можам со нив да им пружам живот на многу луѓе?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

freak

Староседелец
18 јуни 2012
190
120
1,043
27
Битола
Без размислување би донирала органи на мои блиски, па макар и мојот живот се ставил во опасност:). А и после смртта доколку моите органи би му биле од корист на некој или би му го спасиле животот нема причина да не ги дадам. :sreken
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Нека ме продадат моите, ако има нешто здраво за продавање
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Додека сум жива без разлика дали ми е некој близок или не би донирала орган. По мојата смрт исто и сакам да потпишам таков договор или што и да е ама немам појма како иде таа процедура, ако некој знае нека пише.