Дефекти на мобилни телефони

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Како да форматирам (не да го вратам фабрички) нокиа н96? Не знам дали е до батеријата или па фатил некој вирус но забегува телефонот. Кога ќе му текне се гаси, кочи и за да ме добијат прво сум недостапна, па после е зафатено и тек од третиот пат ѕвони, а мене ме утепуваат со пораки дека ме барале пред две минути во иднината. Бев во One појма немаат, во мобилара исто не знам што да му правам на телефонот, а жал ми е да го фрлам па да пробам со форматирање може бар нешто да се поправи.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Како да форматирам (не да го вратам фабрички) нокиа н96? Не знам дали е до батеријата или па фатил некој вирус но забегува телефонот. Кога ќе му текне се гаси, кочи и за да ме добијат прво сум недостапна, па после е зафатено и тек од третиот пат ѕвони, а мене ме утепуваат со пораки дека ме барале пред две минути во иднината. Бев во One појма немаат, во мобилара исто не знам што да му правам на телефонот, а жал ми е да го фрлам па да пробам со форматирање може бар нешто да се поправи.

Какво е тоа форматирање за кое збориш? Подобро пробај броевите стави ги на сим, мавни му фактори ресет и пробај како ќе тера. Јас за такво форматирање ко што си пишала неам чуено до сега.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Какво е тоа форматирање за кое збориш? Подобро пробај броевите стави ги на сим, мавни му фактори ресет и пробај како ќе тера. Јас за такво форматирање ко што си пишала неам чуено до сега.

Го имам направено тоа што ти го збориш и ништо не смени освен што ми ги избриша сите броеви бидејќи не ја извадив сим картичката :) како и да е ова што го зборам преку компјутерот се форматираше некако ама заборавив како, а знаев :/
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Како да форматирам (не да го вратам фабрички) нокиа н96? Не знам дали е до батеријата или па фатил некој вирус но забегува телефонот. Кога ќе му текне се гаси, кочи и за да ме добијат прво сум недостапна, па после е зафатено и тек од третиот пат ѕвони, а мене ме утепуваат со пораки дека ме барале пред две минути во иднината. Бев во One појма немаат, во мобилара исто не знам што да му правам на телефонот, а жал ми е да го фрлам па да пробам со форматирање може бар нешто да се поправи.
Тие од ОНЕ појма немаат,што си барала таму?
Постои ресет со код..види овде.
Според описот на дефектот,нема многу да ти помогне формат.
Ќе мора на сервис.
:)
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Тие од ОНЕ појма немаат,што си барала таму?
Постои ресет со код..види овде.
Според описот на дефектот,нема многу да ти помогне формат.
Ќе мора на сервис.
:)

Некако не ми се дава на сервис, чим го дадам после веќе ништо нема да е исто, а бев во ОНЕ бидејќи мислев да не е нешто до кај т.е до мрежата па затоа така да ми прави.
И не можам да му направам update т.е ја има опцијата функционира но многу како да ги кажам апликации ми се застарени и не можам никако да им направам update.
 

ScoobyDoo

Староседелец
17 февруари 2012
416
707
1,103
Некако не ми се дава на сервис, чим го дадам после веќе ништо нема да е исто, а бев во ОНЕ бидејќи мислев да не е нешто до кај т.е до мрежата па затоа така да ми прави.
И не можам да му направам update т.е ја има опцијата функционира но многу како да ги кажам апликации ми се застарени и не можам никако да им направам update.


Пробај со *#7370#. Ако тоа не ти помогне пробај со целосен ресет. Најпрво извади ја батеријата околу 20 тина минути, врати ја назад, притисни ги и задржи ги копчињата: заедно зелена слушалка, ѕвезда * и тројка 3, уклучи го телефонот и држи ги се додека не се појави почетниот (Welcome) екран.
Пото конектирај го телефонот на компјутер преку Pc Suite и прбај да направиш апдејт.
Default lock code за нокиа е 12345. Повели видео
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Црвена