Денес сфатив...

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Денес го сфатив следново:
(Не знам каде да го сместам текстов па затоа овде.)

Чинам почна да се прави премногу пропаганда со развивање на духовноста.
Како вика Хептаграм,newage самонаречени гуру'с кои проповедаат спиритуалност.На секое ќоше се зборува за просветлување,пронаоѓање на вистината итн.
Дури и на рекламите на тв,рекламираат производи а во позадина некоја "спиритуална мисла".Луѓето толку се обземени со сите тие идеи,како никогаш до сега.
Се зборува за моќта на позитивните мисли.Зарем со реализирање само на позитивните мисли,не ги занемаруваме негативните кои исто така се битен дел од нас и во себе носат некаква порака?
Или пак позитивните афирмации?
Моментално залажување на самите себе.
Репрограмирање на подсвеста.
Цел која луѓето се трудат да дофатат.Некако се ми постана клише булшит.
Па дури и кармата и реинкарнацијата.Кој се вратил од мртвите да ни каже што било во претходниот живот?Контрола на чувствата..Како рече еднаш Лејди Блу?
Без чувствата сме мртви зарем не?
Зошто да ги претвараме и заменуваме?
Негативно за позитивно и обратно.Тоа се.Тие се.Чувства створени за чувствување.
Се некакви замисли и идеи кои го доведуваат човекот во тотална заблуда.
Па дури и мојот мајстор кој ми дава часови по јога,продава некаква си харизма.
Или ја имаш или ја немаш харизмата.
Трето нема.Лажна харизма не постои.
Сфатив дека сето ова нема врска со личниот пат и личната вистина.Па ни со смислата на животот.Ниту пак со Бог и љубовта.
Тоа.
 
Последна промена:

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Денес го сфатив следново:
(Не знам каде да го сместам текстов па затоа овде.)

Чинам почна да се прави премногу пропаганда со развивање на духовноста.
Како вика Хептаграм,newage самонаречени гуру'с кои проповедаат спиритуалност.На секое ќоше се зборува за просветлување,пронаоѓање на вистината итн.
Дури и на рекламите на тв,рекламираат производи а во позадина некоја "спиритуална мисла".Луѓето толку се обземени со сите тие идеи,како никогаш до сега.
Се зборува за моќта на позитивните мисли.Зарем со реализирање само на позитивните мисли,не ги занемаруваме негативните кои исто така се битен дел од нас и во себе носат некаква порака?
Или пак позитивните афирмации?
Моментално залажување на самите себе.
Репрограмирање на подсвеста.
Цел која луѓето се трудат да дофатат.Некако се ми постана клише булшит.
Па дури и кармата и реинкарнацијата.Кој се вратил од мртвите да ни каже што било во претходниот живот?Контрола на чувствата..Како рече еднаш Лејди Блу?
Без чувствата сме мртви зарем не?
Зошто да ги претвараме и заменуваме?
Негативно за позитивно и обратно.Тоа се.Тие се.Чувства створени за чувствување.
Се некакви замисли и идеи кои го доведуваат човекот во тотална заблуда.
Па дури и мојот мајстор кој ми дава часови по јога,продава некаква си харизма.
Или ја имаш или ја немаш харизмата.
Трето нема.Лажна харизма не постои.
Сфатив дека сето ова нема врска со личниот пат и личната вистина.Па ни со смислата на животот.Ниту пак со Бог и љубовта.
Тоа.
Во денешно време,кога имаме најмногу за јадење,кога најмногу шетаме,одиме по одмори,кога имаме разноврсни технички помагала,играчки задоволста,народот е се повеке депресивен ,болен во умот,болен во душа,најмногу самоубиства и тоа млади луѓе,најмногу разводи идр.Духовното требало и треба и се повеке ке ни треба за да се справиме со болестите на живеењето.Емоциите и чувствата може да се контролираат,душата и психата да се ојачат.Харизмата е нешто друго,не мора сите луѓе да ја поседуваат.Сфатив многу убаво дека не сакам да бидам со наведната глава и да кукам по цел ден како не сум задоволна,не сакам да пијам дијазепами и др.лекови,а верувај дека духовното учење или читање,јогата,медитацијата,многу ми помогнале да не паднам со духот и да не барам помош од психијатар.Така да Лена,јас не се согласувам со тебе.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Во денешно време,кога имаме најмногу за јадење,кога најмногу шетаме,одиме по одмори,кога имаме разноврсни технички помагала,играчки задоволста,народот е се повеке депресивен ,болен во умот,болен во душа,најмногу самоубиства и тоа млади луѓе,најмногу разводи идр.Духовното требало и треба и се повеке ке ни треба за да се справиме со болестите на живеењето.Емоциите и чувствата може да се контролираат,душата и психата да се ојачат.Харизмата е нешто друго,не мора сите луѓе да ја поседуваат.Сфатив многу убаво дека не сакам да бидам со наведната глава и да кукам по цел ден како не сум задоволна,не сакам да пијам дијазепами и др.лекови,а верувај дека духовното учење или читање,јогата,медитацијата,многу ми помогнале да не паднам со духот и да не барам помош од психијатар.Така да Лена,јас не се согласувам со тебе.
Не мора да се согласуваш со мене.
Во ред си е секој да има свое мислење.
Друго е да се развиваш духовно,а друго е да се прави пропаганда со спиритуалноста и тоа да се користи како "мамец" за правење пари.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Не мора да се согласуваш со мене.
Во ред си е секој да има свое мислење.
Друго е да се развиваш духовно,а друго е да се прави пропаганда со спиритуалноста и тоа да се користи како "мамец" за правење пари.
Кога одиш на пазар да купиш нешто,разгледуваш повеке тезги,не купуваш од првата кога ке стигнеш,така да мамци за правење пари мора да има повеќе,а натебе ке биде изборот од каде и што ке земеш тебе што ти се бендисува.За разни муштерии разна стока.прост пример дадов,но мора да постојат пропаганди за да можеме подобро да ги разликуваме добрите од лошите.Од се требаг да се проба малку,да се вкуси,помириса,разгледа,опипа.па да знаеме да говориме и да даваме објаснувања.
 

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
402
1,073
Eupen
Деновове сфатив дека здравјето и расположението односно среќата се побитни од сите пари и работа на светов.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio and *V******

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Дека сеуште постојат луѓе кои иако не ги познаваш знаат да ти го разубават денот со својата едноставност и позитивна енергија која ја пренесуваат.
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Дека не можам да си го замислам животот без моите најблиски во него.