Дали сте задоволни од понудената програма на македонските телевизии?

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Дали сте задоволни од понудената програма на Македонските Телевизии?

OZeRq.jpg
Во последно време наша продукција нема. Не се снимаат нови филмови и емисии и се носи готова програма од други држави, а Македонскиот етер е затруен највеќе со Турски и Индијски филмови, кој се само една своевидна реприза на Шпанските сапуници што се емитуваа во минатото. Се другото е политика и Турбофолк труење...
Какви промени се потребни, дали домашното продуцирање ќе влијае позитивно?
Секако дека ќе влијае позитивно, затоа што парите ќе се трошат во државава и ќе се снима Македонска програма.
Што мислите вие какви промени се потребни во Македонскиот етер?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca and Marick14

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
немаме квалитетна програма зато и не гледам ниту една македонска телевизија .. нон стоп со таткоми се расправаме зошто нонстоп гледам дискавери или фокс лајф или пак фокс крајм....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Scars31

Andrea Bloodbucket

Истакнат Член
18 февруари 2012
285
328
63
Абе едно задоволство шта да ти причам, само Турски и Индиски серии, реклами и вести. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Scars31

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
па глупа работа е ова сихронизацијата... да си зборуваја на турски барем турски ке зневме ко во времето на шпанските филмој сите шпански шо знаевме... неуба работа..
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Кога ќе пуштам македонски канал добивам нагон за повраќање. Најдобро би било, да се стави закон кој дозволува само една турска/индиска серија на одреден мкаедонски канал, наместо по 5 различни на истиот канал. Можеби на одредени луѓе им смета да гледаат американски серии, но факт е дека се најквалитетни и најбројни, па мора да се направи некаков баланс за да се привлчат гледачи. За забавни емисии не очекувам многу бидејќи колку водители имаме, и најважно од се, колку креативни водители и уредници имаме. Затоа, златен интернет, имам изгледано десетици серии симнувајќи ги. ;)
 

Andrea Bloodbucket

Истакнат Член
18 февруари 2012
285
328
63
па глупа работа е ова сихронизацијата... да си зборуваја на турски барем турски ке зневме ко во времето на шпанските филмој сите шпански шо знаевме... неуба работа..
Имаш право барем ќе научевме турски ахахаххахахаа. :D
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
интересна работа советто за радиодифузија ја обвинува канал5 дека нема доволно македонска програма а канал 5 се вадат со турските филмој...... е ај најди НЗС сега..
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Имаш право барем ќе научевме турски ахахаххахахаа. :D
Evet..
интересна работа советто за радиодифузија ја обвинува канал5 дека нема доволно македонска програма а канал 5 се вадат со турските филмој...... е ај најди НЗС сега..
Ситуацијата со медиумите ни е во очајна состојба...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Andrea Bloodbucket

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Не, не сум задоволна воопшто.
И кога би почнало да се инвестира во забавната програма би било пропадната инвестиција. Ние немаме ни асални водители, сакаме добра програма. Се што правиме е бледа копија на она што го има по странските телевизии, но најтрагично е што нема ни кој да го води тоа. Овде не успеват тие кои вредат, туку тие кои имаат добра позадина. Додека е така ќе немаме дури ни квалитетна програма на ТВ, не пак нешто повеќе...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma