Дали вреди да си добар?

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Зависи ситуација, зависи личност.
Сепак, не верувајте толку на шпанските серии, дека секогаш добриот се извлекува, а лошиот умира.
А и уште една работа, нема добар, лош. Како што нема СЕ ЦРНО, нема ни СЕ БЕЛО. Јинг и јанг :balanced :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Black Mamba

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Повредата надомести ја со правда, а на добрината возврати со добрина.
 

lora

Истакнат Член
21 март 2012
24
16
303
42
Skopje
Колку и да сум правела добро во животот секогаш ама таман СЕКОГАШ ми се вратило со лошо
животот постојано ми удира шлаканици и ко да вика „алооо, разбуди се од добро нема фајде„
а ко ќе ми ја лепне една шлаканица после ми требат години за да се освестам
не верувам во добринааа
како што викат овој е себичен, не брате не си ти себичен само гледај си за себе и прај си добрини само на себе
нема друг излез
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Ако правиме добрина не ја правиме за да ја добиеме за возврат.Секако дека очекуваме добрина но не по секоја цена,ако ја правиме за да ја добиеме за возврат тогаш сме по себични и од оној што не ни ја возвратил.Да не испадне дека јас се правам многу добра,и мене ми е криво кога на добрина ми се возврака со лошо,но се трудам да не замерувам,или пак кога некоја особа ми прави лошо не и правам добро ама не и правам ни лошо,се држам понастрана од неа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: UnFleur

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
велат добро со добро се враќа ,но ретки се луѓето кои знаат да ги ценат вистинските вредности во денешно време...

Ако очекуваш луѓето да бидат фер кон тебе само затоа што ти си фер кон нив е исто како да очекуваш лавот да не те изеде тебе, зошто ти не jадeш лавови.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and lora

lora

Истакнат Член
21 март 2012
24
16
303
42
Skopje
Ако правиме добрина не ја правиме за да ја добиеме за возврат.Секако дека очекуваме добрина но не по секоја цена,ако ја правиме за да ја добиеме за возврат тогаш сме по себични и од оној што не ни ја возвратил.Да не испадне дека јас се правам многу добра,и мене ми е криво кога на добрина ми се возврака со лошо,но се трудам да не замерувам,или пак кога некоја особа ми прави лошо не и правам добро ама не и правам ни лошо,се држам понастрана од неа.
не мора да ми се возврати со добрина но барем не ми одмагај
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Инспириран од една ситуација за која повеќе не сакам да коментирам, уште еднаш пак ми се врти онаа мисла во главата: Дали вреди да бидеш добар? и повеќе пати сум се прашувал за тоа.. Единствено нешто што заклучив е дека колку повеќе си добар, толку повеќе те прават будала. Не сите луѓе знаат да ги ценат делата што си ги направил кон нив. Не знам што е причината но еве повеќемината заклучуваат дека тоа се должи на се побрзиот развој на технологијата. Ама баш ништо не се согласувам со тој дел. Повеќе би рекол дека највеќе на тоа влијае социјалната средина и околината со која сме опкружени која влијае на нашиот развиток и понатаму на нашиот карактер..

Во што ја гледате вие вината и дали вреди да се биде добар денеска?
Запамтете: Човек на човека е волк! Внимавајте кон кого сте добар, маските секогаш паѓаат па затоа пазете какво ќе му биде вистинското лице!
 

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
Вреди да се биде добар, но за жал сите не размислуваат исто, денеска ти ја искористуваат добрината несвесно или намерно...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD