1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

|Гласање| Фотографираме на тема: macro

Дискусија во форумот '|Натпревар| Фотографираме на тема' започната од Makedonec, 11 јули 2015.

?

Кој има најдобра фотографија?

Затворена анкета 13 јули 2015.
 1. |o$y(|-|0$0(|@l

  0 глас(а)
  0.0%
 2. MissChievous

  0 глас(а)
  0.0%
 3. Lady*

  21.4%
 4. Хоуп*

  0 глас(а)
  0.0%
 5. Ita

  14.3%
 6. Marijaaa

  7.1%
 7. Saladin

  42.9%
 8. Lena

  14.3%
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Наместено е.
   
 2. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,621
  Ај вака, пошо по втор пат тепам, овој пат ќе дадам шанса на второпласираната @Lady* (ем гласав за неа чинам).
  Мис, да беше уште малце close up на бубамарата, фотката ќе ти веше совршенство. Убаво што стави и сторија зад истата, понекогаш не мора да биде најубавата фотка ако нема сторија позади неа.
   
  На Lady* му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Знаеш дека го размислував истото, особено после коментарот на @existence . Али па со телефон (како и увек) сликав и буквално, на 5 см оддалеченост ја сликнав. Треба да си го ископам апаратот, мислам дека подобри слики би успеала да фатам. Еј знаеш, вака со "Фотографираме" доста се учи. :D
   
 4. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,621
  Се учи, иако најмногу со сопствен труд, (кој секако после ќе биде пласиран по мреживе :zelen)
  Реално, можеш многу да научиш и од најобичен поинт енд шут (светло и позиција на камера). DSLR има само малку поразличен концепт на баратање кој исклучиво со вежба се постигнува. Но ако знаеш да читаш светло и позиција, брзо ќе научиш и да бараташ.
  Ова за 5 см ако е, тогаш камерата на мобилниот ти е повеќе широкоаголна, затоа испаднала така. Пробај со мобилниот повеќе на пејсажи, панорамио, целосни портрети. А за апаратот види прво каква му е леќата. Ако е тесноаголна, тогаш повеќе gros-plan, макро и евентуално некоја street art фотка. Мада последново можеш супер да го вадиш и на мобилниот.
  (I`m just getting smartass right now, don't I :zelen)
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели: