Географски занимливости

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Кој е најмалиот град во светот

Хум - средновековен хрватски град кој сега има само 25 жители. Според пописот во 2001 година градот имал само 17 жители со што бил запишан во Гинисовата книга на рекорди. Овој необичен град се наоѓа во срцето на Истра. Градчето се наоѓа на прекрасно возвишение со убав панорамски видик кон овој дел на Истра. климата е многу пријатна, медитеранска со голем број на сончеви денови. Во градот има се што може да се најде во старите градови, ѕидини, улици, цркви, гостилница и друго.
 
  • Like
Реакции: MoonFairy

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Интересни факти кои ме заинтересирале мене се...

Највисоката точка на Земјата е на Хималаите Монт Еверест со околу 8 илјади метри височина.
А најдлабоката точка се наоѓа на Тихиот океан во Маринската депресија со околу 11 илјади метри длабочина.


--------------------------------

Се смета дека има многу повеќе подземна вода отколку реки и езера.

Има 3 типа и тоа: 1) Вулкански
2) Погребни
3) Метеорски (атмосферски)

-------------------------------------------------