1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Вулкани

Дискусија во форумот 'Географија' започната од Marick14, 14 јули 2012.

 1. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  Се активира вулканот Попокатепетл во Мексико
  [​IMG]

  16 мај 2013 - Од мексиканскиот вулкан Попокатепетл се издига четири километри висок столб од чад, а од кратерот излегува жешка пепел која дсоега прекри три околни села, соопшти Националниот центар за справување со катастрофи. Од неделата во регионот е во сила жолто ниво на тревога, што е еден степен пред евакуација на населението.
  Вулканот Попокатепетл, кој се наоѓа на 5,452 метри надморска височина и на 55 километри од главниот град на Мексико, е активен веќе втора недела. Во реонот во радиус од 12 километри е зголемена контролата на патиштата кон вулканот, а системот за воздушна навигација е во состојба на тревога.
  Доколку активноста на вулканот се зголеми, околу 3.000 лица од околните региони ќе бидат евакуирани, соопшти Цивилната заштита.
   
  На VULKAN-PEPEL му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Struggler

  Struggler Староседелец

  Зачленет на:
  19 јануари 2013
  Мислења:
  1,755
  Допаѓања:
  1,002

  Ѕунига, тоа би го нарекол како кратер. ;)


  Најлесно да запамтиш... вулканот е грло од каде истекува магмата/лавата.
  И не само лава, туку пепел, пареа и одронат материјал како на пример песок, камчиња и сл. ;)
   
  #12 Struggler, 27 јануари 2014
  Последна промена од модератор: 22 февруари 2014
  На Badgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 3. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Абе викај га како сакаш, мртаф е : ) Нема да еруптира
  Абе Кабаје ти ли си ? Не ли си на прегледи у Париз, ке играш Каванита и компанију а?

  Еи а глеј сфак пост лајкнат од Вулкан Пепел у овуј тему : )))
   
  На Struggler му/ѝ се допаѓа ова.
 4. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  Аренал-најмлад и најактивен вулкан во Алахуела (Костарика)
  Вулкански вид ерупција од 1968 а последната ерупција е во 2010 год.
  (надморска височина 1670м )
  Аренал во ноември 2006г
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
  На violetmoon и Kitty им се допаѓа ова.
 5. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
 6. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Сигурно го знаете селото Косел во општина Охрид,кога ке дојдете до него чувствувате чуден мирис,кој доаѓа од неколкуте дупки што се наоѓаат над селото познати како жив вулкан.Тоа се минијатурни кратери од кои избиваат гасови на јаглероден диоксид и сулфур водород.Голема штета е што овој Коселски вулкан не е искористен за туристичка атракција,туку тој денес на жалост претставува депонија.

  Коселски вулкан Kosel_vulkan_1.JPG Kosel_vulkan_2.JPG
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: