Вулкани

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Се активира вулканот Попокатепетл во Мексико


16 мај 2013 - Од мексиканскиот вулкан Попокатепетл се издига четири километри висок столб од чад, а од кратерот излегува жешка пепел која дсоега прекри три околни села, соопшти Националниот центар за справување со катастрофи. Од неделата во регионот е во сила жолто ниво на тревога, што е еден степен пред евакуација на населението.
Вулканот Попокатепетл, кој се наоѓа на 5,452 метри надморска височина и на 55 километри од главниот град на Мексико, е активен веќе втора недела. Во реонот во радиус од 12 километри е зголемена контролата на патиштата кон вулканот, а системот за воздушна навигација е во состојба на тревога.
Доколку активноста на вулканот се зголеми, околу 3.000 лица од околните региони ќе бидат евакуирани, соопшти Цивилната заштита.
 
  • Like
Реакции: VULKAN-PEPEL

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
куде нас има мртфи вулкани, тоес у куманофско има, куде друара ми на викендицу : )
Отвори ја прикачената датотека 9697

Ѕунига, тоа би го нарекол како кратер. ;)

Се сеќавам во 6 одделение кога учевме ѕа вулкани,никогаш неможев да запомнам што се вулкани (wasntme)

Најлесно да запамтиш... вулканот е грло од каде истекува магмата/лавата.
И не само лава, туку пепел, пареа и одронат материјал како на пример песок, камчиња и сл. ;)
 
Последна промена од модератор:
  • Like
Реакции: Badgirl

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
Ѕунига, тоа би го нарекол како кратер. ;)
Абе викај га како сакаш, мртаф е : ) Нема да еруптира
Абе Кабаје ти ли си ? Не ли си на прегледи у Париз, ке играш Каванита и компанију а?

Еи а глеј сфак пост лајкнат од Вулкан Пепел у овуј тему : )))
 
  • Like
Реакции: Struggler

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,492
14,405
1,683
во светот на бајките
Аренал-најмлад и најактивен вулкан во Алахуела (Костарика)
Вулкански вид ерупција од 1968 а последната ерупција е во 2010 год.
(надморска височина 1670м )
Аренал во ноември 2006г
 
  • Like
Реакции: violetmoon and Kitty

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Сигурно го знаете селото Косел во општина Охрид,кога ке дојдете до него чувствувате чуден мирис,кој доаѓа од неколкуте дупки што се наоѓаат над селото познати како жив вулкан.Тоа се минијатурни кратери од кои избиваат гасови на јаглероден диоксид и сулфур водород.Голема штета е што овој Коселски вулкан не е искористен за туристичка атракција,туку тој денес на жалост претставува депонија.

Коселски вулканKosel_vulkan_1.JPGKosel_vulkan_2.JPG
 
  • Like
Реакции: JaMi