1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Вицови за информатичари/програмери

Дискусија во форумот 'Хумор' започната од Y1K991, 3 јули 2013.

 1. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Ај да не е дека само мрчам.


  Како информатичар му вика на друг информатичар „Пушти го климатизерот!“ ?

  sudo xinput set-prop IDofKlimatizer "Device Enabled" 1

  Другиот му враќа "[sudo] password for user:"
   
  На Smiley_1996 и $3Я3|\||)&p&†Y им се допаѓа ова.
 2. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  Си биле уметник, доктор и програмер и ги прашале: Што е подобро да имаш само жена или да имаш и швалерка?
  - Уметникот вика поубаво е швалерка, по возбудлив живот, поголема инспирација и сл
  - Докторот вика поубаво е само жена, тоа е мирен живо, сигурна иднина
  - на крај Програмерот вика, нај арно е да имаш и жена и швалерка,
  жената ќе мисли дека си кај швалерката, швалерката ќе мисли дека си кај жената
  а ти на раат си програмираш..... :rofl
   
  На TheQueen, Aquarius, the.boy и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Се возеле механичар, електричар ипрограмер.
  Одеднаш, автомобилот се расипал.
  Механичарот вели:
  -Сигурно рикнал блок од моторот.
  Електричарот вели:
  - Ма гарант акумулаторот откажал.
  Програмерот вели:
  - А да пробаме да излеземе и да влеземе пак,може ќе проработи?
   
  На The High Commander му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Дојди кај мене, сама сум...
  - Немој мене тие финти, пак ти е компјутерот за форматирање.
   
 5. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  121
  Мамо,тато како ме направивте??
  И они му објаснуваат за шифт и алт и другите копчиња и на крај стиснале ентер
   

Сподели: