Вицови за информатичари/програмери

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,424
9,133
1,683
Кушкундалево
Ај да не е дека само мрчам.


Како информатичар му вика на друг информатичар „Пушти го климатизерот!“ ?

sudo xinput set-prop IDofKlimatizer "Device Enabled" 1

Другиот му враќа "[sudo] password for user:"
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Си биле уметник, доктор и програмер и ги прашале: Што е подобро да имаш само жена или да имаш и швалерка?
- Уметникот вика поубаво е швалерка, по возбудлив живот, поголема инспирација и сл
- Докторот вика поубаво е само жена, тоа е мирен живо, сигурна иднина
- на крај Програмерот вика, нај арно е да имаш и жена и швалерка,
жената ќе мисли дека си кај швалерката, швалерката ќе мисли дека си кај жената
а ти на раат си програмираш..... :rofl
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,269
9,111
1,683
Се возеле механичар, електричар ипрограмер.
Одеднаш, автомобилот се расипал.
Механичарот вели:
-Сигурно рикнал блок од моторот.
Електричарот вели:
- Ма гарант акумулаторот откажал.
Програмерот вели:
- А да пробаме да излеземе и да влеземе пак,може ќе проработи?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The High Commander

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,269
9,111
1,683
Дојди кај мене, сама сум...
- Немој мене тие финти, пак ти е компјутерот за форматирање.
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
127
1,053
27
Мамо,тато како ме направивте??
И они му објаснуваат за шифт и алт и другите копчиња и на крај стиснале ентер
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,874
939
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
The Programmer and God :)