1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Вицови за информатичари/програмери

Дискусија во форумот 'Хумор' започната од Y1K991, 3 јули 2013.

 1. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  [​IMG]

  Си седи човек покрај бара, и пред него скокнува една жаба и му вели:
  -Ако ме бакнеш, ќе се претворам во прекрасна принцеза.
  Човекот се доближал и ја ставил жабата во џебот.
  Жабата пак му прозборила од џебот:
  -Не ме слушна? Ако ме бакнеш ќе се претворам во прекрасна принцеза.
  Човекот ја извадил од џебот и ја погледнал, се насмевнал и ја вратил во џебот.
  Жабата очајно му вели:
  -Ако ме бакнеш, ќе се претворам во прекрасна принцеза. Ќе бидам со тебе додека сакаш, и ќе ти правам се што сакаш. Зашто не сакаш да ме бакнеш?
  Човекот ја извадил жабата и и рекол:
  -Види вака, јас сум информатичар. Немам време за девојки, ама да имам дома жаба што зборува е навистина кул!

  Доаѓа информатичар да купи тепих, и продавачот му нуди неколку:
  -Еве имаме индиски тепих - 3х2 метри во 200 бои, турски тепих - 2х2 метри во 150 бои, еве арапски тепих 4х3 метри во 800 бои.
  Информатичарот му вели:
  -А имате некој тепих 800х600 со 256 бои?

  Постојат 10 вида на луѓе:
  -Оние кои го разбираат бинарниот броен систем
  -Оние кои не го разбираат бинарниот броен систем

  Информатичарска клетва:
  -Да даде Господ жената да ти е open source!

  Жената го чека мажот кој по професија е програмер кој доцна си доаѓа од работа.
  М: Здраво душо, се најавувам.
  Ж: Што велиш да земеме нова машина за перење?
  М: Internal error. Out of resources.
  Ж: Дај ми ја кредитната картичка, сакам да одам во шопинг!
  М: Sharing violation. Access denied...
  Ж: Ме сакаш колку што го сакаш компјутерот или ти служам само за забава?
  М: Too many parameters...
  Ж: Погрешив што се омажив за тебе
  М: Data type mismatch.
  Ж: Ти тотално полуде!
  М: ...by default.
  Ж: Што е со твојата плата?
  М: File in use. Try again later.
  Ж: Што се случи со автомобилот?
  М: System is unstable. Press CTRL + ALT + DEL to reboot.
  Ж: Сакаш да се напиеш вино?
  М: File system is full.
  Ж: Што мислиш за мојата фамилија?
  М: Unknown virus.
   
  На Smiley_1996, Mameha, Sofija... и уште 9 други им се допаѓа ова.
 2. Badgirl

  Badgirl Староседелец

  Зачленет на:
  4 јануари 2013
  Мислења:
  1,477
  Допаѓања:
  3,259
  Тројца програмери прават муабет: - Каква риба сум запознал синоќа, какви Properties имаше, ама не можев да ја легнам - рибава Read Only. - Одам јас да ја легнам жена ми синоќа, ми вика Access Denied! - Е, колку сте среќни. Се враќам ја од кафана, со желба да ја легнам жена ми, кога гледам Sharing Violation...:D
  Како програмер се качува на 12 кат со лифт?
  Притиска на 1-ви, притиска на 2-ри и бара кај е Enter :D
   
  На Smiley_1996, toby2, Mameha и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. red dragon

  red dragon Староседелец

  Зачленет на:
  27 март 2013
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  129
  Информатичар доживеал бродолом и се нашол на пуст остров.
  Шест месеци никој не поминал. И тогаш едно сабајле отвора очи и гледа раскошна плавуша со големи гради како стои пред него.
  - Ајде пакувај се одиме кај мене од другата страна на островот.
  Кога таму што да види. Голема куќа, фрижидер, телевизор, базен...
  - Ај оди избањај се и дојди.
  Се бањал овој цел саат, излегува среќен, а плавушава го пречекува и го откопчува бекинито:
  - А сега ќе добиеш нешто што не си го правел 6 месеци...
  - Ај не зезај, имаш и интернет!
  ---------------------------------------------------------------------------------------------

  Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
  - Сакаш да те частам кафе ?
  -Не фала !
  - Сакаш да те частам сок?
  -Не фала !
  -Сакаш да те частам вотка ?
  -Не фала
  После ова програмерот си вика во себе:
  „Хмм, чудно, стандардните драјвери не ги прифаќа !!
  =====================---------------------------------------

  Тато како сум се родил??- прашува синот.
  -Добро сине, знаев дека кога тогаш ќе ми го поставиш ова прашање. Еве како се случи тоа...
  ...Тато и мама малку беа на chat, па потоа следеше copy/paste, на нашите слики. Потоа преку e-mail договоривме состанок. Се најдовме во cyber cafe, малку поразговаравме па отидовме во WC.
  Потоа, мама направи неколку download-ди со memory stick- от на тато. Кога тато беше подготвен за up-load приметивме дека немаме firewall.
  Но, веќе беше доцна за undo а ни delete веќе не помогна.
  Девет месеци подоцна вирусот веќе делуваше….
   
  На Smiley_1996, Roxelana, toby2 и уште 8 други им се допаѓа ова.
 4. Mameha

  Mameha Староседелец

  Зачленет на:
  9 јуни 2013
  Мислења:
  364
  Допаѓања:
  814
  Компјутерски клетви
  Да ти се поебе 9-та игличка од процесорот.
  Да ти се стопи матичната, како чоколадо во микробранова да ти стане.
  Да ти се заглави буквата „С“ од тастатурата.
  Да ти откаже Num Lock диодата.
  Дај боже сите кулери топло да ти дуваат.
  Да ти се поебат 457-миот и 894-тиот пиксел на мониторот.
  Дај боже End Task копчето од Task Manager, disabled да ти биде.
  Да ти се поебе ласерот од CD-ROM-от, па CD-иња на игла да вртиш
  Кога нема да ти се дига да немаш опција SafeMode
  Да даде Господ да фаќаш WiFi мрежа со 100% јачина на сигнал и пак да не ти отвора страници...
  Да ти пишува Press any key, кога тастатурата ќе ти е расипе!
  Да ти пишува Click here, кога маусот ќе ти се расипе


  Што прави програмер кога му е топло?
  - Десен клик и рефреш.  Оди програмер на бензинска и му вели на продавачот:
  - Ве молам наточете ми гориво!
  -Каков 95 или 98?
  -Што? Зарем немате WIN 7!!!
   
  На Smiley_1996, kizzo, Roxelana и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. kizzo

  kizzo Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 јануари 2013
  Мислења:
  827
  Допаѓања:
  1,328
  Програмер здогледал девојка како седи сама во кафуле и почнал да и се удвара...
  Сакаш да те частам кафе?
  -Не фала!
  Сакаш да те частам сок?
  -Не фала!
  А сакаш да те частам водка?
  -Не фала!
  По ова програмерот се замислил и си рекол во себе:

  “Хмм, чудно, стандардните драјвери не ги прифаќа !!
   
  На Smiley_1996 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
  го имаш погоре :)
   
 7. kizzo

  kizzo Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 јануари 2013
  Мислења:
  827
  Допаѓања:
  1,328
  добро де не е страшно
   
 8. Smiley_1996

  Smiley_1996 Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  344
  Допаѓања:
  802

  Пуно вицеви кажуе у видео ... Цар! :patos
   
  На Сара.13 и kizzo им се допаѓа ова.
 9. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Дете на програмер тргнува во прво одделение.
  На првиот училишен ден учителката им објаснува:
  - Ако некој сака нешто да праша или каже, нека крене рака.
  Детето веднаш крева рака. Професорката:
  - Да, кажи.
  - Ништо, ништо, само тестирам како работи системот!
   
  На Сара.13, Smiley_1996 и kizzo им се допаѓа ова.
 10. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  уште малку да имаа врска ова вицовиве со програмирање ќе беше се` супер. Вака се` е безоловен 98.
   
  На Smiley_1996 и $3Я3|\||)&p&†Y им се допаѓа ова.

Сподели: