Бираат ли продавачите потрошувачи?

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Опомена: Не ги навредувајте членовите
Јас не зборам монголски ќе ме извиниш, за да ти објаснам дека за се ова што погоре ти е наведено како изговор, оправдување за дрското однесување на продавачите, нема вина ниту еден од муштериите. И тој муштерија како таков освен пристојност и добра услуга не заслужува помалку.

И искрено не знам кој има ограничени сфаќања, јас или ти?
Преслушај си го другиот во тебе, пред да заспиеш.
И не дискутирам повеќе, зашто е смешно, а богами и тупаџиски, една работа да треба да ја преџвакуваш неколку пати за некој да и ја сфати поентата.

Добро мори те трпат тебе вака дома или само овде покажуваш дрскост?

Доколку не те бендисува услугата на продавачот ти можеш лесно да го промениш местото од каде што ќе пазариш, барем сега во ова време полно е со продавници.
Прв чекор којшто треба да го направи газдата/шефот е да го мотивира продавачот за да оствари поголема продажба на производи и услуги за да има поголема добивка.

Мрш ае, не туку ми мрчи кога не се разбираш.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Не бираат муштерии сите. Добар дел од нив сакаат да ти продадат по секоја цена.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Огромен дел од продавачите всушност само играат како им свират менаџерите.
Во маалски и неизвикани бутици, продавачките гледаат да ти трупнат што и да ти фати (па и да не ти фати) око, иако кога ќе го пробаш, стои на тебе ко Шрек да го облекол, ама битно според нив ти е прекрасно и имаат да додадат и нешто плус што би одело уз парчето облека што го пробуваш.

Посмешни се овие во „елитните“ и извикани продавници од типот на Зара, Страдивариус, Манго (јаките елитни продавници, мислиш Версаче се) што те меркаат дали вреди да потрошат време на тебе или доволно е само едно здраво. Е, во Масимо Дути и Фешн енд Френдс па веќе ни здраво не добиваш ако не си облечен од глава до пети во нешто што е префАшон, некое крзненце, чевли бар од скромни 150 евра, некоја заслепувачка Гучи наочара со цирконче и што ти знам...
Па, макар и да имам и сакам да го купам каишот од 10.000 денари, ќе си излезам поради тој злобно-греотен поглед што ти го упатуваат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider