Џенерал Моторс диета

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Што знам, не изгледа лошо вака на прв поглед.
И мене ме кочи млекото кое воопшто не го пијам ама океј ете ќе се замени со јогурт.
Сепак јас одамна се откажав од вакви диети, мислам дека јо јо ефектот е неизбежен
Сега ќе си терам со режимот на исхрана што ми го направи Трајче, па ќе видиме :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ќе ослабете вака, секако дека да, ама за 2 недели ќе си ги вратите килограмите.
Диетата е здрав режим на исхрана, а не овакви ми ти чуда.
Глупости.
Aj сеа да ти копирам нешто оти глеам многу си дочитала.


Ако по овие седум дена продолжите да се храните здраво, тежината нема да се накачи, но ако отстапите од режимот, ќе добиете јо-јо ефект.

Јојо не верувам да не знаеш што е. ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and steppenwolf

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Дали вие сте свесни што се 4-7 килограми сало (збориме за сало) неделно? Тоа не е здраво и нормално.
Тоа што би се изгубило во овие денови колку што е диетава, се повеќе течности, за салото треба малку поголем напор.
И зошто ако после диетава се продолжува со здрав режим на исхрана, би се почнала вооошто истата?
Исфрли брза храна, не мешај намирници, не вечерај касно, грицки-мицки и сувомеснато- ЈОК, малку запоти се, и ќе видиш резултати. Да, можеби месец дена покасно, ама барем знаеш дека здраво си ги симнал.
И не млатам празна слама, од искуство зборам. Секој еден кој си имал мака со килограмите, успеал да ослабе, а притоа да си ја зачува посакуваната килажа, ќе ти го каже истово.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
На сите ни е јасно дека без здрава исхрана и вежбање нема здрава диета и невракање на изгубените килограми.
Апсолутен противник сум на било какви ригорозни диети,апчиња и брзинско симнување на килограмите.
Диетава ја објавив од причина што ми се виде не толку страшна и потребна за овие денови кога се јаде прекумерно.Но тоа не ја прави безгрешна и максимално исправна.
Велиме дека одредена диета е нездрава затоа што не се внесуваат одредени состојки во доволни количини што му се потребни на организмот.А дали кога не држиме диета сите тие состојки ги внесуваме во организмот во доволните потребни количини? (wasntme)
Ај на здравје диетата за оној кој ке се нафати да ја примени и ке се придржува на правилата после 8миот ден. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Дали вие сте свесни што се 4-7 килограми сало (збориме за сало) неделно? Тоа не е здраво и нормално.
Тоа што би се изгубило во овие денови колку што е диетава, се повеќе течности, за салото треба малку поголем напор.
И зошто ако после диетава се продолжува со здрав режим на исхрана, би се почнала вооошто истата?
Исфрли брза храна, не мешај намирници, не вечерај касно, грицки-мицки и сувомеснато- ЈОК, малку запоти се, и ќе видиш резултати. Да, можеби месец дена покасно, ама барем знаеш дека здраво си ги симнал.
И не млатам празна слама, од искуство зборам. Секој еден кој си имал мака со килограмите, успеал да ослабе, а притоа да си ја зачува посакуваната килажа, ќе ти го каже истово.
Ова што го пиша е сеопшта „диета“ наречена здрава исхрана.

За диетите за слабеење е малку поразлична процедурата. Првично и ако не од круцијална точка е стањето на крвта да се прегледа ПРЕД да се започне било каква диета. Вишокот на холестерол, ТРТ, мањакот на хемоглобин итн. потегнуваат различен пристап кон исхранувањето. Имаш вишак на ТРТ? мораш на некој налин да внесуваш Омега 3 за да се разглобува полесно. Ќе избегнуваш секаков вид на полупроцесирана храна, сувомеснато како и комбинациите ќе ти бидат така распоредени што ти сепак ќе се чувствуваш сито а крвната слика ќе се поправа. Но еве се дешава имаш во исто време мањак на хемоглобин. Кажи ми како ќе надополниш ако не консумираш протеини?

Затоа од многу битен фактор е да се направи прво прецизна и детална крвна слика, за да според нејзе се спроведе некој режим на исхрана.
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
А добро, освен тие 3 чаши млеко никаде другде не прочитав за останатите млечни производи (сирење, кашкавал, топено сирење (зденка)), и јајца исто така кој ден може да се конзумираат. И после седмиот ден пак одново само овошје, па само зеленчук итн. или како?
Ја држел некој диетава?
Резултати?
Јас цел ден денес сум на супа со грашок и моркови, цвекло од конзерва и салата марула. Вчера јадев само портокали, киви и јаболки но кикснав со питата со паричка оти таков адетот башка и мене ми се падна паричката, хахх :)
Мене ми се гледа добра диетава, ко ќе видиш овој режим на исхрана им бил секојдневие на нашите предци. Еднаш неделно ако јаделе месо и тоа само у манџа или грав, какво печено каков бутур луксуз било. Другото све зеленчуци, овошја, млеко ... и пак биле здрави дрен.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini