Ризик - добитен или фатален чекор?

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Велат "Ако не ризикуваш, нема да добиеш".
Во економијата на сите нам ни е познато - Кога е највисок ризикот, тогаш е најголема добивката.
Кој ќе направи вистинската проценка на ризикот, тој ќе добие.

Што мислите се исплати секогаш да ризикувате или со исклучоци?
Кои се вашите исклучоци и за што никогаш не би ризикувале?
Ако ризикувате, во какви ситуации и кого би шитнале (народски кажано)?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy and 4FUN

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Аууу јас сум страшна присталица на неризикувањето.
Имам доста чекори преземено во животот за кои околината смета дека сум ризикувала но не знае дека претходно ми е се добро испитано...е веке ако и тоа се смета за ризик..тогаш можам да се окарактеризирам како човек кој вистински проценува
Или па така испаднало од што не сум ризикувала многу често,туку сум го чекала правиот момент и време.
Не се согласувам со тезата колку поголем ризик толку поголема добивка.
Добро проверен и навреме информиран ризик е исплатлив ризик.
Не би си го ризикувала семејството и себе самата,не би ризикувала да на сметка на нечиј товар свесно,да успеам.
Не сакам жртви околу себе.
Некогаш дури и каснам со успесите ради овие мои чекања но попрво добро би се информирала,би почекала евентуалните жртви сами да се пренасочат на нешто друго,за да стигнам до успехот,па макар бил и помал.
Во делот на економијата исто не сум за претеран ризик.Нека е помала добивката и помирно нека спијам отколку голема добивка без мирен сон.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and ГоспоТ

КрисТина К.

Истакнат Член
2 март 2012
527
1,654
393
Скопје
Хмм...
Едно прашање. Дали би ризикувала близок да пратиш на операција кога ризикот е највисок за смрт а сепак операцијата е нужна?
Добро прашање (wasntme) Иначе прашањетоо... Па да, би ризикувала (think)
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Скоро се во мојот живот ми е сведено на ризик, секогаш ризикувам се си велам или ќе е џа или ќе биде бу и сега ќе излезе нешто... секогаш кога ќе се решам на такво нешто супер завршува... почнав веќе и за големи работи да одам на ризик... :) кога ќе подразмислиш така и самиот живот ти е ризик... се се сведува на него...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,158
1,133
Хмм...
Едно прашање. Дали би ризикувала близок да пратиш на операција кога ризикот е највисок за смрт а сепак операцијата е нужна?
Да затоа што смртта му е сигурна а со операција можеш да пробаш и да успееш.Ако не ја направи операцијата после ке се каеш што не бил на операција можеби ќе се спасел. Се на се без ризик нема успех.;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi, Trajche and 4FUN

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Баш се`? Еве одговори го прашањето на Реми (нешто погоре е)
Ова е дури просто прашање..
Истиот одговор како Лејди...
Смрта му е сигурна,тоа е само начин да му помогнеш...;)