Сакам да кажам/Сакам да прашам

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Два три часа дожд и Хунзистан се распаѓа, во Тетово 4 мртви и 2 исчезнати лица. Колку е кревка, нестабилна и бесмислена РМ тоа е чудо, да врне два дена има да се подават 5000 души и да избие епидемија, а некој забеган со 300 платеници може да ја освои за три дена (party)
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Која генијалност ја имат некои ликови се јавувава на тв и прашува како во 21 век владата дозволува да имам поплави :rofl. Значи премногу турско индиски серии и отупе народов еј.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Petr Cech is magic
he wears a magic hat
he could have stayed at Chelsea
but he said "No thanks, fuck that."

He saves it with his left hand
he saves it with his right
and when we win the Premier League
we'll sing this song all night!



Now gather all people and I'll tell ye a story.
blue.jpg
wololo.jpg Wololoooooo!
red.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Io Sono and Outrider

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
Народот беше туп и пред турските серии, кога играше Lost на времето другарите ме прашуваа: "зошто се бркаат овие низ џунглава ко ненормални?" а кога играше Friends: "зошто се смеете на муабети, што има смешно тука?"

Секој медиум си бира програма според публиката, а за оваа публика турски и индиски серии си се таман. За жал, толку е капацитетот.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Децка песничка за трето оделење -

пролет ќе дојде
зимата ќе пројде
избори се ближат
чмарови се лижат
тркалото врти
пастирот прди

Инаку власта најави почеток на градење на тркало од 18,3 милиони евра. Тие 18,3 подоцна ќе отечат како ректум на штабски стаорец, можеби на 25,3 или 30,3 којзнае.
Восхитени од оваа вест, илјадници деца и младинци со тешки болести, екс-бранители на кои им ги бараат парите назад, исчезнати лица во поплави, трудови инвалиди и други категории граѓани - се собрале на плоштадот маќедоња каде што најавиле дека доброволно се откажуваат од живот само и само за да може да се изгради тркалото.
Репортерите посебно биле трогнати од случајот на еден млад човек кој веќе имал закажано орган харвестинг сесија од која очекува да собере барем 200К евра кои ќе ги донира како подршка на проектот.

Забележан е и првиот мвр-офец кој добил напад на Стендалов синдром, не можејќи повеќе да ги издржи убавините и естетските огразми кои пукаат при посета на споменетиот плоштад.
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Народот беше туп и пред турските серии, кога играше Lost на времето другарите ме прашуваа: "зошто се бркаат овие низ џунглава ко ненормални?" а кога играше Friends: "зошто се смеете на муабети, што има смешно тука?"

Секој медиум си бира програма според публиката, а за оваа публика турски и индиски серии си се таман. За жал, толку е капацитетот.
Секој медум значи само два медиума таргетират друг тип на публика? Абе ми се плаче коа ќе ми текне колку образовна и едукативна програма имаше порано. Да почнам со еден историски проект Бушава азбука такво нешто никој нема да создаде во наредни 20 години не им е исплатливо! Само боли фактот што хрватите веќе снимат сличен проект по тој урнек. Добро Lost не е баш за секого мене ми беше многу глупа и не ја гледав ама затоа имаше врвни серии да кажеме од типот на ЦСИ , Измамници , Карибско Срце , Нејви , Седмо небо и слични кои сите фамилијарно ги гледавме. Ај за квизови еве почнува пак некој нивен пробив да видиме до кај ќе стасаат ама фалат серии од Македонска продукција сети се на една успешна серија и листата ќе ти изгледа вака од прилика : Волшебното самарче 75/76,Втора смена 88 год , Белото циганче 87/88 година ( ова заради дискриминација денес ќе ја крстат Белото ромче), Девојките на Марко 87/88 година , Салон Хармони 95/96 , Погрешно време 2001/2002 и Сашко и Сашка 2005/06 некаде. На ова додај легендарен проект Македонски народни приказни 87/2003 и Во светот на Бајките 95/96 година и толку. Од 2006 имаше неколку фијаско серии и се фрлија на синхронизација , а за документарни програми не станува збор веќе воопшто.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,120
1,683
Маједонија вработува!
Затоа министерот иво на квадрат замина да работи во Бугарија.

Која генијалност ја имат некои ликови се јавувава на тв и прашува како во 21 век владата дозволува да имам поплави :rofl. Значи премногу турско индиски серии и отупе народов еј.
Но додека се расфрла милионски суми за античка стиропорна влада, куполи на собрани, може да чисти канали, да гради потпорни ѕидови.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous and melpomena

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
@Viktor k сите тие домашни програми што ги наброја, и многу други, беа во продукција на националниот сервис. Покрај едукативната програма и спортската беше топ: Европски купови во фудбал, Светски првенства во фудбал, Олимпијади, атлетика, скијање скијачки скокови, домашни првенства...

Што прави сега националниот сервис?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп* and Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
@Viktor k ...

Што прави сега националниот сервис?
Пушта репризи од Фестивали пред 2000та.
Порано пушташе документарцi "по 2000та."

Сви иду напред само ми смо оболели од синдром Бенџамина Батона. :zelen
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,120
1,683
Која е целта на радиодифузната такса?
Мислам зашто мора да ја плаќаме посебно.
Од 2013-та мајот снимката е дигитална, нема аналогна тв. Мојот оператор нека се ебава со државата за тоа.