Сакам да кажам/Сакам да прашам

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
32
Сакам ова лето да одам на одмор.
Сакам нова гитара. И појачало. И Boss Overdrive, Reverb и еден кастом Fuzz.
Сакам и да заспивам во реално време
И да не чмаам цела вечер како мисир.
Сакам да можам да отидам на Blind Guardian.
Мојата среќа се купува со пари.
Јебига.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,019
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Кога некој ќе ти се заблагодари со "Фала ти за тоа и тоа", како граматички е точно: "Фала ви на вас (што тоа и тоа)" или "Фала ви вас (што тоа и тоа)"? Мене автоамтски ми доаѓа првото, но нешто не ми штима и колку повеќе го мислам, толку повеќе се прашувам.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Кога некој ќе ти се заблагодари со "Фала ти за тоа и тоа", како граматички е точно: "Фала ви на вас (што тоа и тоа)" или "Фала ви вас (што тоа и тоа)"? Мене автоамтски ми доаѓа првото, но нешто не ми штима и колку повеќе го мислам, толку повеќе се прашувам.
Дозволете да ја изразам мојата благодарност околу тоа и тоа.
:D
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Се појави тема за глувци на форумов во исто време се појави и болеста туларемија во Мк.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,019
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Дозволете да ја изразам мојата благодарност околу тоа и тоа.
:D

Најубаво е така, али многу сериозно звучи, јас на поопуштен начин го мислев. И повеќе онака чисто информативно се прашував, зошто се замислив моментално. :zelen

@MissChievous Вас е секогаш со голема.

Да, кога персираш. Али јас за множина зборев.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Некогаш кога ќе почнам да филозофирам и анализам себе си сфаќам колку сум досаден и здосадено колку ми е на самиот себе да бидам досаден. :/
 

Ditto+Maker

Истакнат Член
8 декември 2014
351
254
373
Bookworld
Кога некој ќе ти се заблагодари со "Фала ти за тоа и тоа", како граматички е точно: "Фала ви на вас (што тоа и тоа)" или "Фала ви вас (што тоа и тоа)"? Мене автоамтски ми доаѓа првото, но нешто не ми штима и колку повеќе го мислам, толку повеќе се прашувам.
Фала ви вам, според мене. Ама ретко кој користи зборови како вам, нам, ним и сл.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and MissChievous