Постојат ли ангели-чувари?

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Ангели чувари не постојат ама затоа врие од лепрекони, грифони, еднорози, змејови и вампири.
Незнам дали имаш деца,но знам за сигурно дека секој родител искажувајќи ја својата љубов кон нив го употребил зборот ангел а мислам дека и ти си го употребил кога ти била некоја особа пријатна и мила.

А има разлика помеѓу обичен ангел-чувар и овој САЧувар, или?
И ако сме едно со него, нели значи дека самите себе сме си ангели-чувари? (think)
Нема разлика,свет ангел чувар го има секој човек,имаат и растенијата и животните и се што постои т.с.што создал Бог.
 
Последна промена од модератор:

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
45
www.oto-mk.net
Мислам дека постојат и ќе се обидам да бидам упорна и еден месец да го повикувам мојот САЧ.....или ќе успеам или комшиите ќе ме однесат во лудница.
Ако не го разбереш концептот зад поимот, залудно ќе биде било што понатаму поврзамо со тој концепт. Како планираш да го повикуваш? Што очекуваш да ти се појави?
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Тоа како во народните приказни со `ксметот кога го бараше еден тип (сиромавио) и кога го најде преку седум планини и девет мориња, гледа `ксмето мрзелив, не работи, си лежи... и му удри ќотек и после најде грне со злато или така нешто... (party)
Не го најде не, помина низ мостот со затворени очи :D
Ама па што знам ако се појави пример што ќе му рече?
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Нема разлика,свет ангел чувар го има секој човек,имаат и растенијата и животните и се што постои т.с.што создал Бог.
Дрвата изгледа имаат некој мрзлив ангел чувар, дека се повеќе ги сечат. :)

А како изгледа ангелот чувар? Можеби мојот нема крилја или мора да има?
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Ако не го разбереш концептот зад поимот, залудно ќе биде било што понатаму поврзамо со тој концепт. Како планираш да го повикуваш? Што очекуваш да ти се појави?
Искрено незнам,затоа реков дека ке се обидам,ова не е сигурно како медитацијата,но мислам дека ќе се чувствувам подобро.....затоа треба да се проба па да се збори.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
45
www.oto-mk.net
Како нема ритуали кога во постот си навела пример за "ритуал на повикување на ангелот??
Знаење и разговор со светиот ангел чувар е процес, што може да трае и цел живот. Тоа не се постигнува со едноставно иведување ритуал или кажување на неколку волшебни зборови. Тоа може во филм некој само. Потребна е години и години пракса и работа. Не секој го постигнува тоа.

Искрено незнам,затоа реков дека ке се обидам,ова не е сигурно како медитацијата,но мислам дека ќе се чувствувам подобро.....затоа треба да се проба па да се збори.
Знаење и разговор со светиот ангел чувар е процес, што може да трае и цел живот. Тоа не се постигнува со едноставно иведување ритуал или кажување на неколку волшебни зборови. Тоа може во филм некој само. Потребна е години и години пракса и работа. Не секој го постигнува тоа.
 
Последна промена од модератор:

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Замисли не си задоволен од ангелот и онака го викаш со ритуалов и му велиш: Ангеле, не е до тебе, до мене е, не те заслужувам, ќе си најдеш друг човек подобар од мене, мислам дека двајцата треба да си продолжиме по свој пат... Не знам ептен ми е глупо ова со повикувањево со ритуалов и затоа и глупости само ми текнуваат... Логично ништо не можам да најдам во врска со средбата :rofl
И мене ме занима ко што прашал некој погоре. @diva orhideja што очекуваш да ти се појави и воопшто зошто ти е да го викнеш?
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Во христијанството се мисли дека Господ ги пуштил ангелите за да гледаат што парават луѓето,и кога ќе дојде судниот ден ќе се соберат пред олтарот Христов за да кажат за сето направено,јавно и тајно. Во православната религија има многу за ангелите,како настанале,какви чинови има,дека Архангел им е главен на сите ангели,дека имаат свое име итд.Незнам многу за правславието наше,затоа и ија отворив темава.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
45
www.oto-mk.net
Бидејќи во воведниот пост беше нагласено дека инспирасија за темава е телемата, ќе постирам објаснување што значи овој термин од телемитски аспект:

The Holy Guardian Angel is representative of one’s truest divine nature. The term is equivalent with the Genius of the Golden Dawn, the Augoeides of Iamblichus, the Atman of Hinduism, and the Daemon of the gnostics.

In the system of Magick, the single most important goal is to consciously connect with one’s HGA, a process termed “Knowledge and Conversation.” By doing so, the magician becomes fully aware of his own True Will. For Aleister Crowley, this event was the single most important goal of any adept:

It should never be forgotten for a single moment that the central and essential work of the Magician is the attainment of the Knowledge and Conversation of the Holy Guardian Angel. Once he has achieved this he must of course be left entirely in the hands of that Angel, who can be invariably and inevitably relied upon to lead him to the further great step—crossing of the Abyss and the attainment of the grade of Master of the Temple. (Magick Without Tears, Ch.83)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Замисли не си задоволен од ангелот и онака го викаш со ритуалов и му велиш: Ангеле, не е до тебе, до мене е, не те заслужувам, ќе си најдеш друг човек подобар од мене, мислам дека двајцата треба да си продолжиме по свој пат... Не знам ептен ми е глупо ова со повикувањево со ритуалов и затоа и глупости само ми текнуваат... Логично ништо не можам да најдам во врска со средбата :rofl
И мене ме занима ко што прашал некој погоре. @diva orhideja што очекуваш да ти се појави и воопшто зошто ти е да го викнеш?
Можеби сум во некоја фаза од животот кога имам потреба од помош и знам со сигурност дека лошо неможе да ми се случи,и реков да почнам малку духовно да се трансформирам...ќе ве информирам како иде,ако некого го интересира.